Контакт

Регион

„Мерцедесот“ во кој се вози Ердоган е отпорен на гранати и куршуми

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во неодамнешната посета на Балканот се возеше со својот специјален блиндиран автомобил Мерцедес-Мајбах.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за Mercedes-Maybach S650 V12 (W222) кој Ердоган го користи од 2019 година при неговите посети на бројни земји на сите континенти.

Црната лимузина со престижната значка е нешто посебно. Станува збор за уште полуксузна S-класа направена од познатата дивизија „Guard“ на Mercedes.

Сите дополнителни заштитни елементи за вратите, страничните компоненти, покривот и противпожарната заштита не се доградени, туку се интегрирани во каросеријата од самиот почеток во посебен производствен процес.

Покрај тоа што автомобилот е целосно блиндиран, има и системи како што се снабдување со свеж воздух за итни случаи кои ги штитат патниците од навлегување на чад или опасни гасови, само-активирачки систем за гасење пожар и специјални гуми кои обезбедуваат возење дури и кога се дупнати.

Мерцедес-Мајбахот на Ердоган има балистичка заштита VR9 и VR10, што значи дека возилото може да издржи многу сериозни удари како куршум од воена пушка М60, М14 или ФАЛ-ФН на растојание од 10 метри или куршум од пушка М16., 357 Magnum, 44 Magnum, па дури и 20-милиметарски фрагментиран куршум, како и експлозии на гранати.

Големиот крстосувач е долг 5.462 mm, а меѓуоскиното растојание е дури 3.365 mm (200 mm повеќе од стандардниот модел).

Според цената на Mercedes за 2019 година, тој чинеше половина милион евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна во рок од 72 часа, пренесува „Новости“.

dobivaj vesti na viber

Според извори на „Новости“, шефот на државата бил шокиран и лут по изјавата на портпаролот на Европската Унија, Питер Стан, кој денеска рече дека Србија е под надзор на ЕУ поради потпишувањето на планот за консултации меѓу министерствата за надворешни работи на Србија и на Русија, што неодамна беше потпишан во Њујорк.

Стано денеска даде изјава во врска со потпишувањето на договорот меѓу Србија и Русија.

„Живееме во време кога Русија почна нелегална и нелегитимна инвазија на суверена земја, на соседна Украина… Доколку под овие околности видиме дека Министерството за надворешни работи на Србија прифати консултации, редовни консултации, со Министерството за надворешни работи на земја што врши криминална агресија, тоа е многу јасен знак за нивната намера да ги зајакнат своите врски, дополнително да ги зајакнат односите меѓу Србија и Русија. И тоа е причина за сериозни прашања“, рече Стано.

„Европската Унија им беше јасна на своите партнери, а особено на земјите што се во процес на пристапување, како што е Србија, која е кандидат. Односите со Русија во сегашните околности не може да бидат нормални и деловни. Невозможно е да се соработува со овој режим, кој прави толку многу криминални дела и злосторства, а ние го сфаќаме многу сериозно и го следиме“, нагласи портпаролот на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

Ужас во Хрватска: ја силувал сопругата, а татко му со години ја малтретирал и ѝ се заканувал дека ќе ја убие

Објавено пред

Пет години траело малтретирањето врз 26-годишната жена во Лика, Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Таа била жртва на својот сопруг и на татко му. Како што наведуваат хрватските медиуми, 35-годишниот сопруг двапати ја силувал во јуни, а татко му ѝ се заканувал дека ќе ја убие. Таа потоа побегнала од насилниците во т.н. сигурна куќа и по три месеци собрала сили да ги пријави. Денеска, на двајцата им е одреден притвор.

„Постои основано сомнение дека 65-годишниот осомничен речиси секој ден, од 2017 до 2022 година, ја понижувал својата 26-годишна снаа во семејната куќа во околината на Удбина, а ситуацијата се влошила во јануари 2022 година и ѝ предизвикала чувство на страв и вознемиреност. Се сомнева дека 65-годишниот осомничен ѝ се заканувал на 26-годишната жена на 15.6.2022 година, што ѝ предизвикало вознемиреност и страв за сопствениот и за животите на нејзините деца“, велат од Обвинителството.

Жупаниското државно обвинителство во Карловац, по свекорот, го сослушало и сопругот на жртвата поради основано сомнение за сторено тешко кривично дело против сексуалната слобода. Постои основано сомнение, велат од таму, дека 35-годишниот осомничен наведените кривични дела ги сторил на 15 и на 20 јуни годинава на едно место во Лика, Сењска жупанија, на штета на 26-годишната жртва.

Судијата во Карловац им одреди 30-дневен притвор на двајцата поради опасност од влијание врз сведоци и ризик од повторување на кривичното дело.

Прикажи повеќе...

Регион

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Објавено пред

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да потпише ништо со Русија.

dobivaj vesti na viber

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ.

„Ние секако би сакале да слушнеме објаснување за тоа каков е тој документ. За време на оваа сесија во ОН, САД имаа добри разговори со Србија, па за тој документ слушнавме дури потоа и очекуваме објаснување за него“, рече Хил.

Изјавувајќи дека Русија води војна против својот сосед, Хил рече дека е тешко за луѓето во САД да разберат потпишување таков документ.

„Се надеваме дека ќе слушнеме објаснување за потпишувањето на тој документ“, изјави Хил, додавајќи дека САД веруваат оти Србија треба да ја погледне пошироката слика и нагласуваат дека САД ја поддржуваат Србија во диверзификацијата на нејзините извори на енергија со цел да се намали нејзината зависност од Русија, која во голема мера се заснова на уцени и стимулативни мерки на притисок“, рече Хил.

САД, исто така, сакаат да слушнат што сака Србија да прави во иднина и со какви односи треба да гради, како и со земја која, како што вели, брутално го нападнала соседот и користи закани за употреба на нуклеарно оружје.

„Сакаме да слушнеме и разбереме на што се засноваат односите и соработката меѓу Србија и Русија“, рече Хил.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион57 минути

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Свет3 часа

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет3 часа

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија7 часа

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...

Македонија9 часа

Османи: Македонија нема да ги признае референдумите за присоединување на украински територии со Русија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските територии и...

Македонија10 часа

Судска медицина: Доколку Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал многу поголеми шанси да преживее

Доколку ракометарот Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, ќе преживеел. Ова го покажува вештачењето на Александар Станков, директор и...

Спорт10 часа

Македонија против Бугарија: Сега е наш ред, европски да ги пречекаме Бугарите

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот натпревар, во овој циклус во Лигата на нации. Македонија во Скопје...

Европа11 час

Го фалеше Мусолини, а го критикуваше Тито – која е идната премиерка на Италија?

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од „Браќата на Италија“, партијата предводена...

Македонија11 час

(Видео) Митева: Наместо нови учебници, МОН платило 530.000 евра за привремени материјали за учење

Во Министерството за образование и наука сè е сведено на импровизации што скапо се плаќаат. Јавноста добро е запознаена дека...

Свет12 часа

(Видео) Пукање во гимназија во рускиот град Ижевск, најмалку шест лица загинаа меѓу кои и деца

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа во престрелката што се случи утринава во училиштето 88 во Ижевск, Русија....

Свет13 часа

Кадиров до Русите кои не сакаат да војуваат: Немаат право да се нарекуваат мажи

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се осврна на Русите кои бегаат од војната и жестоко ги прозва. – Дали имаат право...

Свет13 часа

(Видео) Зеленски: Ако ги одземете животите на нашите деца, нема да останете живи

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа ѝ се обрати на јавноста, велејќи дека Киев постигнал позитивни резултати на повеќе фронтови....

Свет14 часа

Блинкен: Бевме во контакт со Русија поради заканите со нуклеарно оружје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон е во директен контакт со Москва во врска со заканите за употреба...

Свет14 часа

(Видео) Шефот на воениот оддел во Русија застрелан во глава од младо момче кое било мобилизирано

Шефот на воениот оддел во Уст-Илимск, Русија, е тешко повреден кога бил застрелан од млад човек кој требало да биде...

Македонија1 ден

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа1 ден

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа1 ден

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион1 ден

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа1 ден

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа1 ден

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...