Контакт

Регион

Мицотакис ќе се соочува со тешки предизвици

Објавено пред

Тешки одлуки го очекуваат новиот премиер на Грција, доколку тој планира да ги одржи ветувањата што ги даде пред предвремените парламентарни избори минатата недела.

Киријакос Мицотакис, лидер на централно-десничарската партија Нова демократија, даде заклетва откако беше избран за нов премиер во понеделникот. Тој е следбеник на Алексис Ципрас, лидерот на левичарската Сириза која повика на избори во мај, откако беше поразена во европски и општински избори.

Иако Мицотакис доаѓа на функцијата во земја која полека излегува од економска криза, тој сепак ќе се соочи со многу предизвици.

Грција излезе од рецесија и постигна пораст од 2%, но за време на економската криза бруто-домашниот производ на земјата падна за 25%.

Во својата кампања Мицотакис даде ветување дека ќе ги намали даноците, ќе направи реформи во бирократијата и ќе создаде економија поволна за инвестиции.

Другото прашање важно за Грција е невработеноста, која е намалена од 28% во екот на економската криза на 18%, но сепак Грција останува земја со една од највисоките стапки на невработеност во Европа.

Во врска со надворешната политика, Мицотакис го осуди договорот со кој Северна Македонија го смени името, додека Атина се противеше земјата да стане член на НАТО и ЕУ.

Иако овој договор се здоби со меѓународна популарност, сепак, во Грција не беше одобрен од јавноста и опозицијата, па така Мицотакис вели дека тој ќе направи промени во делот каде Атина ги прифаќа македонската националност и јазик.

Регион

(Видео) Mомче од Хрватска пронајдено мртво во шума во Германија

Објавено пред

Mомче од Хрватска е пронајдено мртво во шума во Германија. Сибирач на печурки во пронашол телото на момчето во неделата по што повикал полиција. телото на 27 годишниот Кристијан Б. е дадено на обдукција. На неговото телот се пронајдени повеќе повреди, како и убоди од нож. Полицијата привела брачен пар од германската федеранла покраина Баварија. Тие се осомничени за убиството.

Според медиумите, 31-годишен маж е заджан во притвор, додека неговата жена е пуштена да се брани на слобода. Полицијата ги утврдува причините за убиствоот, но првичните сомнежи се дека момчето се заљубило во погрешна жена.

Полицијата се сомнева дека младиот човек бил убиен во саботата попладне и дека телото потоа со возило било однесено во шумата и било оставено таму. Полицијата го пребарала неговиот мобилен телефон и утврдила дека момчето дента на убиството комуницирало со осомничениот пар. Тие го заплениле и возилото во кое телото на убиениот било однесено во шумата.

,,Тие се обиделе да ги скријат трагите во автомобилот, но пронајдовме траги од крвта на убиениот. Двојката даде контроверзни изјави и го негираа убиството”,велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Седумчлено босанско семејство затруено од полнети пиперки

Објавено пред

Седум лица се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Сараево под сомневање дека се затруени од храна односно од полнети пиперки и лубеници.

Нивната здравствена состојба е стабилна откако самите се пријавиле во болницата, жалејќи се на стомачни проблеми, пишува весникот „Дневни аваз“.

„Информирани сме дека седуммина членови на едно семејство побарале медицинска помош во Клиниката за инфективни болести со симптоми на интоксикација со храна. Во овие моменти, не можеме да зборуваме за можната причина за инфекцијата“, соопштиле од Кантонската администрација за инспекциски работи.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Словенка исчезнала на Мљет, се нуди награда од 10 илјади евра за нејзино пронаоѓање

Објавено пред

Словенката Алма Новљан исчезнала на хрватскиот остров Мљет каде била на одмор со нејзиниот сопруг. Последен пат била видена на 26 јуни од кога и се губи секаква трага.

Дента исчезнала, таа носела црна кошула со натпис ,,Биг Бен Лондон”, бели шорцеви и сандали. Таа беше пријавена за исчезнати од страна на нејзиниот сопруг со кого престојувала во кампот во Ловиште на Пелешец, каде што последен пат била забележана.

Нејзиното семејство на Фејсбук објави дека нудат 10 илјади евра награда за информациите коишто би помогнале таа да се пронајде.

И покрај сите напори и претраги, досега потрагата не дава резултати.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот на оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет60 минути

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, тој...

Свет2 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа2 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет2 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија12 часа

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион14 часа

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа15 часа

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет15 часа

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија18 часа

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа19 часа

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија19 часа

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија20 часа

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Спорт20 часа

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал....

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски бара притвор за Катица Јанева

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашното апсење вели дека е голем октопод, дека има злоупотреби на медиум и дека...

Македонија21 час

Брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички предмети меѓу доказите за Боки 13

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот...

Македонија23 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет24 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион1 ден

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Досие