Контакт

Регион

Наместо во затвор, хрватски воен злосторник се одмора на бања

Објавено пред

Воениот злосторник Томислав Мерчеп, наместо во затворска ќелија, деновите ги поминува на бања, пишува хрватски „Индекс“ повикувајќи се на свои извори. Мерчеп е осуден на казна затвор во времетраење од седум години поради убиство на 43 цивили.

Во судот за време на неговите судски рочишта беше докажано дека неговите подредени незаконски уапсиле 52 лица, од нив само шест успеале да преживеат, тројца се водат како исчезнати, а другите се убиени.

Му било судено 25 години по организирањето на првата единица во Вуковар, пишува „Индекс“ и додава дека тој, конечно, по 25 години, бил осуден за злосторствата извршени под негова команда, но Република Хрватска прави сè за да му го олесни престојот во казнено-поправниот дом, па така летото тој го минува во термални бањи, пишува хрватски „Индекс“ и посочува дека тој и мината година се одморал на бања.

Хрватски „Индекс“ побарал став за ова прашање и од Министерството за правда, од каде што во својот одговор навеле „на еден затвореник врз основа на препораки на лекари му е дозволено посетување на болничка здравствена установа“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Јоханис: Романија не е подготвена да претседава со ЕУ

Објавено пред

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека Романија не е подготвена да го преземе ротирачкото претседавање со ЕУ, на 1 јануари идната година, поради што ја повика Владата да поднесе оставка.

Јоханис рекол дека ситуацијата излегла од контрола и дека постои политичка потреба за промена на Владата, која ја нарече несреќен случај на романската демократија, пренесе АП.

Вјорика Данчила стана премиерка во јануари, но таа има малку извршни овластувања, додека Владата всушност ја води лидерот на владеачката Социјалдемократска партија, Ливи Драгне. Тој неможе и официјално да биде премиер поради обвинувања за кражба на гласови.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечките војници учесници на НАТО-вежбата во Финска се пожалија на несоодветни чизми

Објавено пред

Словенечкиот министер за одбрана, Карл Ерјавец, вчера вети темелна истрага по жалбите дека словенечките војници што учествуваа во неодамнешната меѓународна вежба на НАТО во Норвешка, поради несоодветни обувки, имале тешкотии и дека ни другиот дел од нивната опрема не ги исполнил очекувањата.

На меѓународната воена вежба Trident Juncture 18, спроведена со цел да се провери интероперабилноста на меѓународните сили во заедничка акција, учествуваа 232 војници од Словенија, но командантот на нивниот контингент во вежбата, потполковник Утрош Тринко, рече дека многу војници се пожалиле дека обувките не ги штителе од студ и влага на норвешкиот терен и дека некои делови од облеката не ги исполниле очекувањата, па се очекува одговор од Министерството.

„Имавме несоодветна чизми, кои не ги греат нозете ако се намократ, моравме да ги лепиме со лошо лепило, но овие проблеми во војската не се нови“, изјави неименуван војник по враќањето од вежбата за „Дело“.

Од главниот штаб на словенечката армија потврдија дека имало проблеми во врска со користењето на чизмите во Норвешка, но војниците не добиле ниту смрзнатини, ниту плускавци. Исто така, се потврдува дека работите ќе бидат дополнително испитани.

Прикажи повеќе...

Регион

И Бугарија се откажа од пактот за миграција на ЕУ, Јункер со предупредување

Објавено пред

Бугарија одлучи да не учествува во глобалниот пакт за миграција на ОН, изјави шефот на парламентарната група на владејачката партија ГЕРБ, Цветан Цветанов.

Тој додаде дека овој договор ќе ги наруши бугарските национални интереси.

„Позицијата на бугарската влада е да не се приклучуваме на глобалниот договор за миграција од ОН“, рече заменик-лидерот на ГЕРБ по средбата на шефовите на коалицијата, објави „Ројтерс“. Агенцијата вели дека помладиот коалициски партнер на ГЕРБ, Обединетиот патриот, остро се противи на пактот на ОН.

Пактот ќе се разгледува пред бугарскиот парламент во средата. Со ова Бугарија, според „Ројтерс“, им се приклучува на земјите што одбија да се приклучат на пакт на ОН, вклучително и Полска, Австрија и Унгарија.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска го повика Берлин да ја обедини Европа за миграциите и другите проблеми.

„Ако една, две или три земји се откажат од пактот на ОН за миграција, тогаш ние како ЕУ не може да ги задржиме сопствените интереси“, рече Јункер. Хрватска и Словенија исто така се сомневаат во своето останување во пактот на ОН.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија9 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија11 час

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија11 час

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија12 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ14 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија15 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија16 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет17 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија17 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа17 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион20 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија22 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија2 дена

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија2 дена

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија2 дена

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа2 дена

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Досие