Контакт

Регион

Наставници од словенечко училиште развиле сериозни несакани ефекти по вакцинација со „Астразенека“

Објавено пред

Во Основното училиште „Миха Пинтар Толедо“ во Велење, Словенија, кај голем број вакцинирани наставници се појавиле тешки несакани ефекти, а наставата беше откажана денес.

Поради болест на 26 наставници, откажан е целиот педагошки процес во училиштето, затоа што немаат доволно кадар да предаваат. Наставниците беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“.

„Еден од наставниците рече дека неговата реакција веќе стивнала и дека може да дојде на работа денес, но другите сè уште се чувствуваат лошо“, рече директорот на училиштето, Себастјан Куковец. Тој додаде дека наставниците генерално пријавиле висока температура (39 Целзиусови степени), вртоглавица и главоболка.

Како што вели, ќе продолжат со вакцинацијата.

„Мило ми е што повеќето од вработените решија да се вакцинираат“, рече Куковец.

Словенечкиот портал „24УР“ пишува дека во вторникот, вработените во основно училиште во Церкница биле вакцинирани со „Астразенека“. И таму, наводно, неколку наставници имале реакција по вакцинирањето, па затоа не дошле на работа во средата и четвртокот.

Синдикатот на вработените во образованието ги повика здравствените власти јавно и недвосмислено да се изјаснат за безбедноста на вакцината откако Данска, Норвешка, Италија и Исланд „од претпазливост“ ја прекинаа употребата на „Астразенека“ во четвртокот поради сомнение дека предизвикува згрутчување на крвта.

Министерот за здравство Јанез Поклукар за ПОП-ТВ изјави дека ги разбира сомневањата на наставниците, но дека тие треба да имаат доверба во медицинската професија.

Нема причина да се запре кампањата за вакцинација, рече Поклукар.

Тој додаде дека во Словенија не биле користена серијата на вакцини на „Астразенека“ за која се сомневале во Австрија поради несакани ефекти.

Регион

Србија ја намалува цената на ПЦР-тест за странци

Објавено пред

На денешната седница на Кризниот штаб беше усвоена иницијативата на Здружението за туризам на Српската стопанска комора за намалување на цената за ПЦР-тест на странски туристи, соопшти денеска Српската стопанска комора (ПКС).

„Ова ќе придонесе за зголемување на бројот на пристигнувања на странски туристи за време на претстојните велигденски празници и најавени групи гости од арапските земји во текот на пролетта“, рече секретарот на Здружението за туризам на ПКС, Тијана Маjковиќ.

Цената на ПЦР за странски државјани во Србија е 18.000 динари (околу 9.280 денари).

Прикажи повеќе...

Регион

Рот: Цртањето на нови граници на Балканот е опасен пат

Објавено пред

Германскиот државен секретар за Европа, Михаел Рот изјави дека цртањето на нови граници е опасен пат, реагирајќи на предлогот на словенечкиот премиер Јанез Јанша.

Тој исто така рече дека иднината на земјите од Западен Балкан е само во мултикултурните и мултирелигиски општества.

„Земјите од Западен Балкан имаат иднина само како мултиетнички и мултирелигиски општества. Регионалното помирување и соработка се клучевите на мирот, демократијата и просперитетот. Поставувањето нови граници е опасен пат”, рече Рот.

Германскиот државен секретар на тој начин се приклучи на официјалниот став на ЕУ дека на Западен Балкан треба да се работи на регионално помирување и соработка, а не на промена на границите.

Германскиот министер за европски прашања реагираше на нон-пејпер предлогот на словенечкиот премиер Јанез Јанша за промена на границите на Балканот, во кој се споменува обединување на Албанија со Косово и дел од Македонија, како и одвојувањето на Република Српска од БиХ.

Прикажи повеќе...

Регион

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Објавено пред

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за нијанса побавно од „спутник“. На кинеската вакцина ѝ е потребно повеќе време додека да се создадат антитела, особено кај луѓе постари од 70 години и особено кај мажи.

Резултатите од анализата за тоа колкав е имунитетот на Ковид-19 преку вакцинација ѝ се познати на јавноста благодарение на научниците од Институтот за примена на нуклеарната енергија (ИНЕП). Досега се анализирани над 10.000 примероци на вакцинирани лица со употреба на сите моментално достапни вакцини во Србија. Проучени се примероци на граѓани на возраст од 20 до 95 години.

Според Марија-Гњатовиќ од ИНЕП, идејата била да се испита еден аспект на имунолошкиот одговор (антитела), со цел да се добие увид во кинетиката на создавање заштита по имунизацијата со употреба на вакцини засновани на разни технологии, од класична до РНК-технологија.

Врз основа на следењето примерок кога станува збор за вакцината на „Фајзер“, повеќе од 85 проценти од вакцинираните развиваат специфичен одговор на антитела веќе две недели по првата доза. По втората доза, над 95 проценти од испитаниците имале мерливи вредности на антитела. Кога станува збор за разликата во производството на антитела во однос на возраста, истражувањата покажаа дека нема значителна разлика во нивото на антитела. Антителата остануваат во циркулација неколку месеци по примањето на двете дози на вакцината, без значителна тенденција на намалување на концентрацијата на антителата.

Вакцината „спутник В“ исто така,дава добар серолошки (антитело) одговор кај сите возрасни групи. Кај повеќето вакцинирани лица мерливите количини антитела се јавуваат околу три недели по првата доза, а процентот на вакцинирани лица со позитивен тест на антитела по втората доза е поголем од 92 процента.

Вакцината произведена од „Синофарм“ нешто подоцна создава одговор во однос на вакцините од модерната технологија. Така, првите мерливи вредности на антитела се појавуваат најрано околу две недели по втората доза на вакцината. Граѓаните до 65-годишна возраст во голема мера развиваат специфични антитела по примањето на вакцината на „Синофарм“, а процентот на серопозитивни во таа група испитаници е поголем од 90 проценти. Нешто побрзо намалување на вредноста на концентрацијата на антитела во вакцинираните примероци од крв е забележано во однос на другите вакцини, како што велат, во ИНЕП, што не значи дека се губи целокупната заштита.

Сепак, постои јасна разлика во одговорот на употребата на вакцината на „Синофарм“ во разни возрасни групи. Значително послаб одговор на антитела е забележан кај лица постари од 65 години, особено во групата постари од 70 години, имено кај мажи, со честа појава на целосно отсуство на специфични антитела во циркулацијата.

Инфекциите се можни, но ретки, поблаги и без смртни случаи.

Јасна е разликата помеѓу вакцинираните и оние што не ја примиле вакцината. И таа е клучна. Грубо кажано, може да се разболат и вакцинираните, но нивната болест е поблага и нема смртен исход.

Според Гњатовиќ, забележано е дека инфекциите се можни по примената на сите видови вакцини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичко планирање, општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите,...

Македонија33 минути

Филипче: Ќе преговараме институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет2 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот, на неделно ниво е скоро двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа3 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион3 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија3 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион4 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија4 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа18 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија21 час

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија22 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа24 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 ден

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија2 дена

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион2 дена

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Досие