Контакт

Регион

Најмладата жртва во масакрот во Цетиње е 8 годишно момче, највозрасниот имал 81 година

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Во масакрот што се случи вчера во Цетиње, во кој Вук Бориловиќ (34) од овој град уби десет лица, по што беше ликвидиран, загинаа членови на вкупно пет семејства, меѓу кои и две деца.

Денеска беше соопштен идентитетот на жртвите во вчерашниот масакр. Најстарата жртва имала 81 година, додека најмладата имала само 8 години.

Данијела Радуновиќ (51), Александра Радуновиќ (52), Милан Митровиќ (37), Рајко Дрецун (56), Димитрије Дрецун (81), Даница Дрецун (74), Горан Ѓуришиќ (54), Наташа Пејовиќ Мартиновиќ (35), М.М. (11) и М.М. (8).

Тие биле убиени со ловечка пушка од Бориловиќ, кој потоа, како што се претпоставува, бил убиен од сограѓанин за да се спречи натамошен масакр.

Телата се испратени на обдукција синоќа, соопшти по истрагата Андријана Настиќ, дежурен обвинител на ВДТ во Подгорица.

Директорот на полициската управа Зоран Брѓанин изјави дека според засега познатите околности вчера околу 15 часот и 30 минути триесет и четиригодишниот Вук Бориловиќ од Цетиње пукал во семејство чии членови престојувале во становите. од неговата куќа како станари во населбата Медовина.

Во таа прилика со ловечка пушка им ги одзел животите на две деца – на возраст од осум и единаесет години и ја ранил нивната мајка, која набрзо им подлегнала на повредите.

Потоа излегол и со истото огнено оружје пукал кон жителите на оваа населба, при што усмртил уште седум лица, а ранил шест“, вели жителот на Брѓан.

По повод трагедијата што се случи во Цетиње, во Црна Гора е прогласена тридневна жалост.

Регион

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Објавено пред

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето за тоа како таа ја гледа иднината на руската војна во Украина. Вели дека е малку веројатно Путин да се откаже од специјалната воена операција, која ја гледа како одговор на понижувањето што им го нанесе Западот за време на Студената војна.

dobivaj vesti na viber

Таа смета дека Путин повеќе би сакал да умре отколку да го признае поразот.

„Не е точно дека санкциите немаат ефект, тие имаат. Но Путин е личност која никогаш не би го признала поразот. Тој повеќе би сакал да умре“ – рече таа.

Бидејќи Украина нема да отстапи ни педа од својата суверена територија, а Путин нема да се повлече, Грабар-Китаровиќ смета дека борбите ќе продолжат.

„Најдоброто за кое можеме да се надеваме сега е некаков вид примирје, но прекинот на огнот нема да го спречи Путин да се обиде да ја постигне својата крајна амбиција да ја преземе цела Украина, заклучи екс-претседателот на Хрватска, пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Регион

Абазовиќ: Ќе гласаме за разрешување на Ѓукановиќ, 30 години сме заложници на еден човек

Објавено пред

„Мислам дека во Собранието треба да се изгласа иницијативата за разрешување на претседателот Мило Ѓукановиќ бидејќи со тоа се испраќа важна политичка порака, а прашање за адвокатите е дали може да се операционализира поради ситуацијата со Уставниот суд“ – рече техничкиот премиер на Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

dobivaj vesti na viber

Тој за „Гласот на Америка“, по неговото прво обраќање пред Генералното собрание на ОН, изјави дека на овој начин парламентот треба да испрати јасна порака за тоа што мисли за претседателот на државата.

„Тоа е многу важна политичка порака, дали може да се операционализира поради ваквиот Уставен суд, тоа сега е сомнително прашање за адвокатите, но дефинитивно 30 години бевме заложници на еден човек и сега треба да продолжиме да бидеме заложници“ – додаде Абазовиќ.

На прашањето зошто не ја поддржува иницијативата за скратување на мандатот на Собранието доколку сака избори, Абазовиќ одговори дека не може да се дозволи Ѓукановиќ да ја води играта.

Според неговото мислење, оваа иницијатива нема никаква врска со тоа кога ќе се одржат изборите. Дефинитивно мораме да имаме избори“, рече Абазовиќ и изјави дека мнозинството ќе одлучи кога ќе се одржат.

Прикажи повеќе...

Регион

Извештај на ФБИ: Албанија била нападната 14 месеци

Објавено пред

ФБИ и Американската агенција за кибернетска и инфраструктурна безбедност објавија извештај за иранските кибернапади врз Владата на Албанија.

dobivaj vesti na viber

Според извештајот, хакерите биле присутни во албанскиот систем 14 месеци и вклучиле деструктивен „малвер“.

Гигантот за кибербезбедност „Мандиант“ за Албанијан пост“ истакна дека хакерите ги избришале владините податоци од системот, што албанската влада претходно го демантираше и ја информираше јавноста дека податоците не се избришани, бидејќи системот не функционира така и ги чува сите документи.

Шефот на анализата за кибершпионажа на „Мандиант“, Бенџамин Рид, чиј тим следи и известува за шпионски групи од Кина, Русија, Северна Кореја и многу други земји, објасни дека во извештајот на ФБИ се споменува „голема количина на податоци што биле избришани од владината мрежа. ”

Рид нагласи дека е тешко да се каже колкав бил целокупниот обем на нападот.

„Врз основа на она што го кажува извештајот, јасно се сугерира дека напаѓачите имале пристап до голем дел од мрежата“, рече Рид.

Како што пренесуваат албанските медиуми, според анализите на најдобрите експерти на „Мандиант“ нема сомнеж дека имало масовно бришење на податоци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ2 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа5 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет5 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа5 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа6 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија19 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа19 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа20 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ21 час

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа21 час

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа24 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија1 ден

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа1 ден

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...