Контакт

Регион

На Балканот се вратиле 1.200 борци на Исламска држава, од кои 403 се од Косово и 156 од Македонија

Објавено пред

Вкупниот број на таканаречени борци на Исламска држава (ИД) со потекло од Западен Балкан е поголем од 1.200, според процените на безбедносните служби од Босна и Херцеговина (БиХ).

Според документацијата, мнозинството борци на ИД се од Косово – 403, по што следуваат БиХ со 350, Албанија со 180 до 200 и Северна Македонија со 156 борци, објави синоќа Бањалука.нет.

„Што значи враќањето на овие терористи на Балканот, што ќе значи и колку е тоа вистински проблем, ќе се знае многу брзо откако повратниците ќе ја издржат својата симболична казна за учество во борбите од страната на т.н. Исламска држава и Ал каеда во Сирија и Ирак“, се наведува во документацијата.

Наводно, проблем за домашното судство е што не постојат конкретни докази дека тие извршиле кривични дела и учествувале во пукање, убиство или декапитација на затвореници, а безбедносните служби предупредуваат дека тие за краток временски период ќе бидат формално и правно слободни граѓани, кои секако нема да се откажат од своите радикални верски и терористички идеологии.

Покрај тоа, во документацијата се вели дека Западен Балкан има и проблем поврзан со економската инфилтрација на Турција и Катар во Албанија, Северна Македонија, Косово и БиХ, што значи инфилтрација која се однесува на идеолошката инфилтрација поврзана со муслиманското братство, пренесува порталот.

Регион

Бугарија дозволила прелет и рускиот „Панцир“ стигнува во Србија

Објавено пред

Бугарија му издала одобрение на рускиот авион кој ќе го донесе системот „Панцир-С1“ во Србија за прелет преку својот воздушен простор, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи, пренесува БГНЕС.

„По одобрението од министерот за одбрана и во координација со Министерството за сообраќај, информациски технологии и комуникации, а во согласност со важечката регулаторна процедура, даден е позитивен одговор за прелет на рускиот авион, кој ќе го достави противвоздушниот ракетен комплекс „Панцир-С1“ во Србија“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Регион

Албин Курти: Проектот за промена на границите пропадна, но идејата не е мртва

Објавено пред

Новоизбраниот косовски премиер, Албин Курти, вели дека проектот за размена на територии и промена на границите на косовската територија во рамките на дијалогот со Белград пропаднал, но дека таа идеја не е мртва.

Во интервју за „Зидојче цајтунг“, Курти предупредува дека поради тоа Приштина мора да биде внимателна затоа што таквите одлуки, како што вели, би ја отвориле Пандорината кутија.

Курти тврди дека не е против дијалогот со Белград, но, според него, тој процес би морал да се заснова на јасни принципи, кои се обврзувачки за двете страни.

„Србија мора да ја прифати реалноста: Косово е независна држава и не можеме да се вратиме во времето на Милошевиќ. Колку побргу го прифатат тоа, толку подобро за двете страни“, рече тој.

На прашањето за идејата за приклучување на косовските територии кон Албанија, Курти вели дека одлука за тоа би требало да донесат граѓаните на референдум, во, како што вели, двете држави и дека сè би требало да се одвива мирно, демократски и транспарентно.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Српски „Курир“: Меркел и Макрон војуваат за ЕУ преку Србија

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, неодамна навести дека една моќна европска држава барала од Приштина да воведе такси на производите од централна Србија, но иако не сакаше да открие на која земја мисли, српски „Курир“ објави, повикувајќи се на дипломатски извори, дека станува збор за Германија.

„Паралелно со тоа, Франција на чело со Емануел Макрон испраќа охрабрувачки пораки до Србија и до Вучиќ, а од Албин Курти, новоизбраниот косовски премиер, побара итно да ги укине таксите. На овој начин, преку Србија и со спротивставени ставови, Макрон и германската канцеларка, Ангела Меркел, се борат за тоа кој ќе ги има главниот збор и позицијата лидер во ЕУ“, оценуваат дипломатските соговорници на „Курир“.

Вучиќ вели дека барањето за воведување такси имало цел да ја наведе Србија да излезе од дијалогот со Приштина, кој одел кон компромисно решение.

„Тоа е направено за да се поттикне Србија да излезе од дијалогот за да пропадне каков било план да добие нешто. Јас не го знаев тоа веднаш, но сега го знам. Станува збор за една значајна и моќна сила“, изјави Вучиќ.

Дипломатот Зоран Миливоевиќ вели дека тоа се вклопува со германскиот став во врска со прашањето на Косово, а дека Макрон се обидува да ја наметне Франција како лидер во однос на Германија.

„Германците не прифаќаат компромис за Косово и тој став е проблематичен за нас. Вучиќ вели дека е многу потешко да се разговара со Германија отколку со САД зашто Американците сега се многу покооперативни и пофлексибилни и сметат дека и српските интереси мора да се уважат“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ12 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ15 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија18 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија18 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија18 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија19 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион19 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа19 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет20 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија21 час

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет21 час

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт1 ден

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет1 ден

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион1 ден

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион1 ден

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ1 ден

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија2 дена

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија2 дена

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ2 дена

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Досие