Контакт

Регион

Невреме во Србија, паѓа град со големина на јајце

Објавено пред

Силно невреме, проследено со силен дожд, грмежи и град, попладнево погоди повеќе градови во Србија.

Меѓу најпогодените од невремето е општината Бајна Башта во западна Србија.

Како што јавуваат локалните медиуми, невреме проследено со град со големина на јајце и силен ветер погоди делови од општината Рашка.

Силен дожд со град има во Кралево. Републичкиот хидрометеоролошки институт издаде итно предупредување за силен дожд, грмежи и град во Уб, Обреновац, Сјеница и на потегот од Приштина до Куршумлија.

Градот предизвика најголема штета во Баљевац и Билјановац во општина Рашка, каде што беа оштетени овошни насади, автомобили и покриви.

Регион

Грција ја проширува обврската за тестирање на целиот туристички сектор

Објавено пред

Грција денеска соопшти дека сите вработени во рестораните и туристичкиот сектор низ целата земја мора да бидат подложени на редовни тестови за Ковид-19, со што се проширува обврската која претходно се применуваше само на некои острови популарни меѓу туристите, откако бројот на заразени и натаму е во пораст.

По катастрофалната 2020 година за туризмот, Грција ги укина повеќето ограничувања, надевајќи се на барем делумно заживување на клучната туристичка индустрија во текот на летото, објави „Ројтерс“.

Но, по повторното зголемување на бројот на заразени од коронавирус во последните неколку недели, поради брзото ширење на позаразната делта-варијанта, Грција минатата седмица нареди двапати неделно да се тестираат работниците кои не биле вакцинирани, а работат во рестораните и туристичките компании на некои од главните острови во земјата.

Истото правило сега ќе важи и за работниците во овие сектори низ цела Грција, рече заменик-министерот за цивилна заштита, Никос Хардалијас на прес-конференција.

„Нашата цел е земјата да продолжи да испраќа порака дека била и ќе остане безбедна туристичка дестинација“, посочи тој.

И покрај неодамнешните ограничувања, случаите на островот Миконос брзо се раширија, принудувајќи ги властите минатата недела да воведат ноќен полициски час и забрана за музика од 26 јули.

Хардалијас рече дека ситуацијата на Миконос е малку подобрена и дека властите ќе одлучат за продолжување или откажување на мерките во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија најави мерки ако Хрватска го стави ликот на Тесла на евромонетите

Објавено пред

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера откри кои мотиви ќе ги има на хрватските евромонети.

„Шаховницата ќе биде позадина, а потоа мапата на Хрватска на две евра, куната на едно евро, Тесла на 50, 20 и 10 центи, односно глаголица на која ќе биде напишано ХР на 5, 2 и 1 цент“, откри Пленковиќ.

Тој вели дека идејата за Тесла на монетите дошла како предлог на граѓаните.

„Сите овие се важни симболи за нас. Тесла дојде како предлог на граѓаните, тој влезе во првите пет и го истурка Дубровник, што е исто така важен“, објасни хрватскиот премиер.

Доколку Хрватска ја реализира најавата за поставување на ликот на Никола Тесла како еден од симболите на хрватските монети, Србија сигурно ќе преземе соодветни мерки, соопшти денеска Народната банка на Србија.

„Народната банка на Србија смета дека евентуалното поставување на ликот на Никола Тесла на хрватските евромонети, доколку Хрватска стане членка на еврозоната во наредниот период, би претставувало присвојување на културното и научното наследство на српскиот народ, со оглед на тоа што е неспорно дека славниот научник во текот на својот живот се изјаснувал како Србин по потекло и род. Во тој поглед сосема е сигурно дека ќе бидат преземени соодветни активности кон релевантните институции на ЕУ со цел да се укаже на несоодветноста на ваквиот предлог”, изјавиле од банката за српски „Телеграф“.

Прикажи повеќе...

Регион

Полицијата во Загреб претепа слеп човек заменувајќи го со друг маж

Објавено пред

Полициски службеници во Загреб му ја скршиле ногата и му ја изместиле раката на слеп човек обвинувајќи го за лажно претставување и навреда.

Стеван Јамбрешиќ има 47 години и е целосно слеп од детството. Живее со својата полусестра на западната страна од главниот град. Токму таму пред два месеца го пронашла полицијата. За „Индекс.хр“ тој раскажа низ што поминал поради полициската грешка.

„Одам до оградата, ја отворам. Ме прашаа: дали сте Стево? Така прашаа. Реков – да, да. Но, тие не го спомнаа презимето“, рече Стеван Јамбрешиќ.

Неговото вистинско име е Стеван, но сите го викаат Стево.

По кратка комуникација со полицијата, двајца полицајци влегле во дворот, насилно го привеле, му ја скршиле ногата и му ја исчанчиле раката.

Тие го замениле со друг човек, а не му побарале лична карта. Во станицата, кога тој излегол во ходникот да го земе од јакната документот за идентификација, повторно бил нападнат.

Министерството за внатрешни работи во Хрватска признава дека полициските службеници го прекршиле законот. Тие барале лице со друго презиме за кое претпоставувале дека живее на истата адреса.

Постапките на полицијата ќе беа груби, дури и да ја пронајдоа вистинската личност, а во случајот целосно е нејасно зошто не му дале можност на Стеван Јамбрешиќ да ја покаже својата лична карта, пишува „Индекс“.

Министерството за внатрешни работи оцени дека полициските службеници неосновано користеле сила. Официјалната полициска белешка вели дека докторот на брзата помош, кој бил повикан во станицата кога Стеван Јамбрешиќ се пожалил на болка, заклучил дека Јамбершиќ е во добра состојба.

„Нивното единствено прашање беше – дали имате приговор за полицискиот третман? Реков, секако дека имам oти ми нанесоа телесни повреди. Но, пред да ме отпуштат, се јавив, прашав, инсистирав да повикаат брза помош затоа што не знаев што ми е – ме болеа раката и ногата“, рече Јамбрешиќ.

Тој бил задржан во болница пет дена. Сепак, откога бил претепан од полицијата, бил обвинет и за лажно претставување и навреда и омаловажување, но и за одбивање да даде лична карта, која тврди дека не можел да ја земе оти бил брутално нападнат.

Министерството за внатрешни работи денеска изјави дека по утврдените околности, обвинението против Стеван Јамбрешиќ ќе биде отфрлено, против полициските службеници ќе се поведе дисциплинска постапка, а Државното обвинителство и собранискиот Комитет за човекови права ќе бидат информирани за резултатите од кривичната истрага. Од кабинетот на народниот правобранител велат дека Стеван Јамбрешиќ има право да поднесе тужба за отштета за нанесување тешки телесни повреди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ11 час

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија14 часа

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија17 часа

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ20 часа

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ21 час

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија22 часа

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион24 часа

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија1 ден

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ1 ден

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Македонија2 дена

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев...

Свет2 дена

(Видео) Поплави во Кина по силниот дожд, расте бројот на жртви

Поплавената метростаница и населби, но и ослабената брана по обилните дождови, невидени во 60 години, предизвикаа смрт кај најмалку 25...

Македонија2 дена

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на...

Македонија2 дена

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.550 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија2 дена

Апелација ги потврди пресудите – за Катица Јанева седум, за Бојан Јовановски девет години затвор

Апелациониот суд Скопје ги потврди првостепените пресуди во случајот „Рекет“, со кои поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева,...

Топ2 дена

Обвинение за тренерот по џудо во Прилеп за силување деца

Прилепското Обвинителство поднесе обвинение за тренерот по џудо од Прилеп за силување деца, односно негови ученички кои му биле доверени...

Македонија2 дена

Првпат изведена афереза на периферни матични клетки кај дете на Клиниката за хематологија

Министерството за здравство информира дека на Универзитетската клиника за хематологија, во соработка со Универзитетската клиника за детски болести, денеска се...

Регион2 дена

Четвртиот бран е веќе тука, од одмор одете директно во изолација, порачуваат експертите во Словенија

Шефот на словенечкиот Институт за јавно здравје, Милан Крек, вчера, на прес-конференција предупреди дека новите варијанти на вирусот се раширени...

Македонија2 дена

Димитров за „Евроњуз“: Ако македонскиот јазик е причина за тоа да не можеме да се приближиме кон ЕУ, тогаш така и нека биде

Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа како континент, каде што се...

Досие