Контакт

Регион

Нехамер: ЕК го поддржува планот за протерување на мигрантите од Западен Балкан

Објавено пред

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер тврди дека Европската комисија го поддржува неговиот план да ги протера од Западен Балкан оние илегални мигранти кои немаат шанси да добијат статус за престој во Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

Нехамер рече дека разговарал со еврокомесарот за внатрешни работи Илва Јохансон и дека таа ветила целосна поддршка за тој план. Комесарот за проширување на ЕУ Оливер Верхеј исто така вети финансиска помош за извршување на протерувањето од Балканот.

Во април Нехамер објави пилот-проект за протерување мигранти без можност за добивање статус за престој во ЕУ. Во таа насока, тој ги посети Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Србија. Планот се однесува и на доброволно враќање и на протерување.

„ Поддршката на Европската комисија, како во организацијата на договорот за враќање, така и во реализацијата на протерувањето од Балканот, е важен столб за успехот на овој план“, рече Нехамер.

Јохансон најави дека ќе ја посети Србија за две недели, а причината е стапување во сила на договорот за статусот на Фронтекс, кој ја зајакнува заштитата на границата.

Нехамер рече дека своето знаење стекнато при неговата посета на Западен Балкан го споделил со потпретседателот на Европската комисија Маргаритис Шинас, словенечкиот министер за внатрешни работи Алеш Хојс и неговиот унгарски колега Сандор Пинтер.

Во своите разговори, како што истакна во изјавата, тој ја подвлече важноста за поддршка на земјите од Западен Балкан, бидејќи тие се транзитни земји и во моментов немаат договори со земјите на потекло за реадмисија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Објавено пред

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот на враќање на довербата меѓу двете земји, се наведува во ставот на бугарското МНР.

dobivaj vesti na viber

Оттаму велат дела Република Бугарија во периодот по 1991 година, постојано демонстрирала искрена желба за развивање добрососедски односи со Македонија. Како и дека по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка во 2017 година, се воспостави практика за заедничко славење на историските личности од нашата заедничка историја, како што е Георги (Гоце) Николов Делчев.

„За жал, прославата на 151-годишнината од неговото раѓање не придонесе за надградба на билатералните односи меѓу Софија и Скопје. Со длабоко жалење забележуваме дека 4 февруари 2023 година ќе влезе во историјата како датум кога властите во Северна Македонија од крајно неубедливи причини и кршејќи ги претходно дадените гаранции не им дозволија на бугарските граѓани да му оддадат почит на Делчев. Министерството за надворешни работи денешниот однос на властите во Северна Македонија го дефинира како понижувачки и неприфатлив кон бугарскиот народ и Република Бугарија“, нагласуваат од бугарското МНР.

Прикажи повеќе...

Регион

ОМО Илинден-Пирин: Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград

Објавено пред

Македонците во Бугарија се жалат дека бугарската полиција не им дозволила да веат македонски знамиња во Благоевград.

dobivaj vesti na viber

Од ОМО Илинден-Пирин појаснуваат дека полицијата не им дозволила да го веат знамето со ѕвездата на Кутлеш, знамето на ОМО Илнден – ПИРИН, па дури и знамето на Европската алијанса за слобода.

„ И покрај тоа што Македонците ѝ кажаа на полицијата (вклучувајќи ги и цивилите) дека тоа секогаш го правеле во последните години, полицијата забрани, „да немаме никакви проблеми, ниту вие, ниту ние““ додаваат од здружението.

Прославата во чест на Гоце продолжи во Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“

Прикажи повеќе...

Регион

Захарова: Унијата ѝ дава на Украина европска перспектива со кршење на сопствените барања

Објавено пред

Изјавите на претставниците на ЕУ по самитот ги прекршуваат принципите на кои некогаш се градеше Унијата, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

„ Настанот на 3-ти февруари во Киев уште еднаш потврди дека ЕУ продолжува да го поддржува неонацистичкиот режим во Киев, со цел да ја ослабне Русија и да им служи на хегемонистичките аспирации на САД и НАТО“, рече таа.

Според неа, Унијата ѝ дава на Украина европска перспектива со кршење на сопствените барања кон кандидатите и прокламирање на „заеднички вредности“, со што се солидаризира со сузбивањето на различните мислења, кршењето на слободата на говорот и јазикот и конфесионалните права во Украина.

Притоа, таа ја нагласува посветеноста за целосно почитување на правата на националните малцинства.

Портпаролката рече дека на сите учесници на самитот им претстои сурово разочарување – целите на специјалната операција ќе бидат постигнати.

„Повиците на Брисел за мир се лицемерни во услови кога тој изјавува подготвеност да инвестира во продолжување на вооружените акции“, посочи Захарова.

Вчера во Киев се одржа самитот ЕУ-Украина со учество на претседателот на Европскиот совет, Европската комисија и шефот на дипломатијата на Европската унија.

Лидерите на европските институции ветија континуирана поддршка за Украина, воведување нови санкции против Русија, работа на „механизам за кривично гонење на злосторствата за агресија“ и анализа на можноста за користење замрзнати руски средства за обнова на Украина.

Зборувајќи за можноста Украина да влезе во Европската унија во блиска иднина, лидерите на ЕУ беа резервирани и истакнаа дека нема строги временски рамки за таков процес и дека Украина треба да спроведе реформи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеникот: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....

Свет2 часа

(Видео) САД го собори кинескиот шпионски балон

Американската војска го собори кинескиот шпионски балон кој леташе над Атлантскиот Океан, пренесува „Фокс њуз“. Овој балон леташе над територијата...

Регион3 часа

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот...

Македонија7 часа

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години...

Регион8 часа

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени...

Регион9 часа

(Видео) Бугарски портали: Македонските полицајци го тепаа бугарскиот пратеник Георгиев

На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве баир македонските полицајци му се заканувале и го тепале пратеникот...

Македонија9 часа

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на...

Регион10 часа

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша Бојко...

Македонија10 часа

Приведени тројца Бугари по пцостите кон македонската полиција

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Македонија12 часа

(Видео) Бугари со пцости до македонските полицајци – тензично на границата Деве Баир

Дел од граѓаните од Бугарија кои се уште се заглавени на граничниот премин Деве Баир со пцости кон македонските полицајци...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски до бугарските новинари: Вашите политичари стануваат естрадни циркузанти и нѐ вратија во среден век

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски посочи дека не гледа проблем Бугари да дојдат и да го слават Гоце Делчев, но...

Македонија15 часа

(Видео) Засилени полициски контроли на возила со бугарски таблици на патарината кај Куманово

Полицијата врши контрола на секое возило со бугарски таблици на патарината кај Куманово во очекување на поголема група од 150...

Македонија15 часа

(ВИДЕО) Владата им кажува на новинарите како да работат, караници пред платото на Свети Спас

Владата одредува каде снимателите ќе снимаат за време на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. На новинарите, пак,...

Македонија15 часа

(Видео) Надлетува хеликоптер, стотици полицајци, барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев

Стотици полицајци, неколку точки за преглед и проверка, претреси на чанти. Вака изгледа влезот во црквата Свети Спас утрово. Пристапот...

Македонија1 ден

Власт и опозиција, Бугари и Македонци – дел ќе стигнат до гробот на Делчев, други ќе останат на улица

Под строги протоколи и со акредитации ќе тече прославата за 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Македонски,...

Македонија1 ден

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија1 ден

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија1 ден

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија1 ден

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...