Контакт

Регион

Обвинителството во Албанија гони 17 лица по земјотресот – се градело без почитување на стандардите

Објавено пред

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од 6,4 степени минатиот месец кога се срушија десетици згради, соопшти полицијата, додавајќи дека денеска девет лица се уапсени.

Полицијата и обвинителите наведуваат дека првичните истраги покажале оти една од причините за жртвите во срушените згради е тоа што градителите, инженерите и инвеститорите не се придржувале кон безбедносните правила, норми и стандарди за градење, пренесува „Ројтерс“.

Од деветте уапсени лица, двајца се сопственици на два хотели кои се срушија во Драч кога загинаа четири лица, а третиот е менаџер на хотели кој бил наменет за одмор на полицијата и во којшто загина високо рангиран полициски службеник.

Од полицијата велат дека и двата хотели крај брегот на Јадранското Море биле изградени нелегално.

Се наведува и дека дел од 17-те лица што ги бара обвинителството избегале по земјотресот на 26 ноември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Црна Гора воведе забрана за движење

Објавено пред

Црногорските власти воведоа забрана за движење за да ја спречат пандемијата на коронавирусот, така што граѓаните нема да може да ги напуштат своите домови во работните денови од 19 до 5 часот наутро, а за време на викендите од 13 часот до понеделник наутро.

Владата на Црна Гора оваа вест ја објави на својот налог на „Твитер“.

Забраната ќе важи две недели и не се однесува на лица што работат во јавни служби и обезбедуваат услуги од јавен интерес.

Прикажи повеќе...

Регион

Поради коронавирусот, Орбан доби нови големи овластувања на неограничено време

Објавено пред

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, во понеделникот си обезбеди вонредни овластувања со неограничено времетраење бидејќи парламентот со повеќето пратеници од неговата партија го прифати т.н. короназакон, кој е критикуван од опозицијата и групите за човекови права.

Во деценијата во која е на власт Орбан постојано ги зголемува своите овластувања, а со најновиот закон собранието го потврди продолжувањето на вонредната состојба, без јасно да го наведе нејзиното траење, што ќе му овозможи на премиерот во текот на епидемијата да владее со извршни уредби, пренесува „Ројтерс“.

Законот, изгласан со 137 гласа „за“ и 53 „против“ предвидува до пет години затвор за ширење лажни вести за вирусот или владините мерки, а нејчесто цел на вакви обвинувања се денеска ретките независни медиуми во Унгарија, пренесува „Франс прес“.

Преку оправдување со епидемијата на коронавирусот, националконзервативната влада донесе закон за контрола на земјата, велат критичарите во Унгарија и во странство.

Законот е претеран одговор на кризата, смета опозицијата, а некои опозициски пратеници го нарекоа државен удар или пат до диктатура.

Независниот пратеник Акос Хадхаз го нарече нацрт-законот стапица за опозицијата која владата ја обвинува дека стои на страната на вирусот.

Девет организации за слобода на медиумите ги повикаа лидерите на ЕУ да го осудат законот, кој, како што велат, ги задушува основните права и слободите на медиумите.

„Неограничена и неконтролирана вонредна состојба не може да гарантира почитување на основните принципи на демократијата“, реагира Советот на Европа, најстарата и водечка европска организација за човекови права, предупредувајќи дека законот нема временски рок.

Но, владиниот портпарол Золтан Ковач тврди дека законот сепак е временски ограничен затоа што парламентот може да го укине како и самата пандемија за која, како што рече, искрено се надеваат дека еден ден ќе заврши.

Прикажи повеќе...

Регион

Борел: ЕУ ниту во криза не ги заборава граѓаните од Западен Балкан

Објавено пред

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, оценува дека во моментите на борба против невидена криза, како што е пандемијата на коронавирусот, ЕУ не заборава на граѓаните од Западен Балкан.

Жозеп Борел на својот блог пишува дека ЕУ во борбата против кризата со Ковид-19 и нејзините последици мора да покаже што значи европска и глобална солидарност.

„Солидарноста не може да биде збор што не подразбира обврска“, вели тој.

Истакнувајќи дека во време на справување со кризи ЕУ не ги заборава граѓаните на Западен Балкан, Борел потсетува дека Унијата објави пакет-фискална помош од 38 милиони евра за итна помош за набавка на медицинска опрема, нејзин транспорт и за тековни потреби на граѓаните.

„Покрај тоа, ЕУ ќе пренасочи 374 милиони евра за социјално и економско закрепнување на регионот кога ќе заврши кризата, со цел да се зачуваат работните места, деловните активности, социјалните придобивки и да се продолжи животот на луѓето по пандемијата“, објасни тој.

Во однос на Северна Македонија, ЕУ предвиде итна помош од четири милиони евра, а за економско закрепнување од кризата на земјава ќе ѝ бидат доделени дополнителни 62 милиона.

Во споредба со другите земји од Западен Балкан, најголема е паричната помош што ЕУ ја издвојува за Србија – 15 милиони евра како итна помош и 78 милиони евра за економско закрепнување.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Пеколни 6 часа во Њујорк: На секои 2,9 минути умирал пациент со коронавирус

Бројот на смртни случаи меѓу заразените со Ковид-19 во Њујорк во понеделникот попладне се искачи на 914 за шест пеколни...

Македонија30 минути

Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески на 8 години затвор,...

Свет1 час

(Видео) Индија и Пакистан ги претвораат возовите во мобилни болници

Националната железница во Пакистан ги претвори сите вагони од бизнис-класата во подвижни одделенија за пациенти со Ковид-19, додавајќи илјадници болнички...

Свет4 часа

Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата од коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според...

Македонија4 часа

Тестирањето за Ковид-19 го закажува матичниот лекар и по протокол го следи лекувањето на пациентот

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19,...

Свет5 часа

Конјунктивитисот може да биде симптом на зараза со коронавирус

Американското друштво на офталмолозите ги предупредува своите членови да водат сметка за тоа дека и конјунктивитисот, познат како црвено око,...

Свет5 часа

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација сè уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице, освен ако не...

Свет5 часа

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово регистрирани се вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излекувале 165.659, покажуваат...

Македонија6 часа

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска, со почеток во 14 часот, во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија17 часа

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија17 часа

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија17 часа

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија18 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија19 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет21 час

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија22 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија23 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија24 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија24 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Досие