Контакт

Регион

Одржана втората Парада на гордоста во Приштина

Објавено пред

Втората Парада на гордоста се одржа денеска во Приштина, а учесниците се движеа во централните делови на градот меѓу двата главни плоштада, објави АП.

Агенцијата вели дека парадата се одржала без инциденти, но под строг полициски надзор, известува „Танјуг“.

Учесниците носеле знамиња во боите на виножитото и транспаренти, на кои, меѓу другото, пишувало „Во името на љубовта. Парада на гордоста“.

Геј-заедницата побара поголема слобода на изразување и престанок на дискриминацијата повикувајќи ја заедницата да биде потолерантна и да прифаќа различност.

На парадата се приклучија приштински функционери, дипломати и геј-активисти од регионот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Караџиќ бара да биде пуштен на слобода до правосилноста на пресудата

Објавено пред

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ побара од судот во Хаг да го пушти привремено на слобода до изрекување на правосилната пресуда. На расправата, Караџиќ како причина го навел тоа што изрекувањето на пресудата кое било планирано за овој месец е одложено поради промени во советот за жалби. .

Судијата теодор Мерон сам себе се иззема од постапката, откако тоа го бараше одбраната на Караџиќ и го замени судијата Иво Роса. Одбраната на Караџиќ побара поради таа промена, советот за жалби да започне отпочеток со разгледувањето на предметот, кој влезе во завршна фаза.

Хашкиот трибунал неправосилно го осуди Караџиќ на 40 години затвор поради геноцидот во Сребреница, прогонот на Бошњаците и Хрватите во БиХ, за терор врз населението во Сараево со долготрајно гранатирање и за киднапирање на припадници на Унпрофор.

Прикажи повеќе...

Регион

Харадинај: Желбата на Косово за членство во ЕУ да се сфати сериозно

Објавено пред

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека Приштина ги вовела мерките кон Белград бидејќи гласот на Косово не бил доволно слушнат во Европската Унија. Тој побара сериозно да се сфати желбата на Косово за членство во Унијата, за да се избегне дестабилизација на регионот.

Во интервју за „Фајненшл тајмс“, Харадинај вели дека таксите од 100 проценти на стоката од Србија не е арогантна мерка, туку немале друг избор.

Тој ја обвини Србија дека работи за интересот на Русија и со тоа нанесува тензии во регионот.

„Фајненшл тајмс“ потсетува дека изјавата на Харадинај доаѓа во време на зголемени тензии помеѓу Косово и Србија. Според зборовите на Харадинај, идејата за корекција на границите или размена на територии претставува опасен план за регионот.

„Апсурдно е да се залагаме за договор за размена на територии со цел Србија да го признае фактот дека сме држава. Нас не признаа половина земји членки на Обединетите нации“, изјави Харадинај.

Прикажи повеќе...

Регион

Словачка e против формирање косовска војска

Објавено пред

Словачка категорично се противи на трансформацијата на косовските безбедносни сили во војска, изјави премиерот на Словачка, Петер Пелегрини.

Тој на прес-конференција по средбата со српската премиерка, Ана Брнабиќ, истакна дека неговата земја сè уште силно го поддржува територијалниот интегритет на Србија и дека не се менува позицијата на еднострано прогласената независност на Косово.

На прашање на новинарите што ако биде формирана војска во Косово, Пелегрини изјави „ситуацијата е многу сложена. Словачка е членка на НАТО и мислам дека и ставот на алијансата по ова прашање е негативен. Затоа мислам дека подеднакво силен став ќе покаже и алијансата, а тоа е став и на меѓународната заедница и ЕУ“, посочи словачкиот премиер.

Пелегрини рече дека Приштина треба да добие јасен сигнал дека ако повлече чекори против меѓународното право и ако го наруши мирот и стабилноста во регионот, не може да смета дека ќе бидат почитуван партнер во Европа.

Според него, потребно е да се повика Приштина да се повлече од овие еднострани и над сè неуставни чекори.

„Никој не би сакал Србија да биде принудена со својата војска да застане во одбрана на загрозеното население на Косово. Жал ми е што во моментов се чини дека Приштина нема интерес за мирно решение и дека, како и во однос на политиката, гледаме тенденција за тензии и понатамошна ескалација”, заклучи Пелегрини.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа42 минути

Пукање во Стразбур – еден загинат и шестмина повредени

Едно лице загина, а шестмина се повредени во пукање во центарот на Стразбур во близина на плоштадот Клебер, каде што...

Свет2 часа

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски4 часа

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток4 часа

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток5 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток6 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток8 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија9 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија9 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток10 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија10 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија11 час

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа12 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет13 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија14 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа1 ден

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Досие