Контакт

Регион

(Од минута на минута) Властите стравуваат дека бројот на жртви во Атина ќе надмине 100

Објавено пред

пожар, Грција, Атина

Градските власти на Атина стравуваат дека бројот на жртви во пожарите ќе се искачи над 100. Противпожарната служба соопшти дека прима стотици повици со пријави за исчезнати лица, па со тоа бројот на лица по кои се трага не може да се прецизира.

Според последните податоци на Пожарната служба, во пожарот во Атина загинале 74 лица, а 164 се повредени. Жртвите, меѓу кои има и деца, сè уште не се идентификувани.

Според тамошните медиуми, ваква огнена стихија не се памети изминативе десет години.

Шумските пожари избувнаа во западниот и источниот крај на Атина по високите температури, кои беа над 40 Целзиусови степени, и силниот ветер. Пожарникарите соопштија дека имало и над 150 повредени, некои од нив потешко и оти може бројот на жртвите да биде поголем. Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја прекина посетата на Босна и Херцеговина и се врати во земјата, при што побара помош од Европската Унија и војската.

19.30 ч. Македонија ќе испрати 100 000 евра помош за Грција

Како приоритетни мерки, Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да испрати финансиска помош во висина од шест милиони денари до Владата на Република Грција за справување со катастрофалните пожари што овие денови ја зафатија пошироката околина на главниот град Атина, соопштија од Владата.

Дополнително, Владата донесе одлука да формира координативно тело кое на дневно ниво ќе ја следи состојбата и ќе координира соодветна хуманитарна помош, што ќе се договори како потреба со надлежните институции во Грција и со градот Атина.

19.05 ч – Грчките медиуми објавија дека се пронајдени уште две тела

17.15 ч – Грчкиот Црвен крст отвори сметка за поддршка на жртвите

Грчкиот Црвен крст отвори банкарска сметка на која луѓето и фирмите може да донираат средства за помош на лицата погодени од пожарот

17 ч – Одморалиштето Мати, ден по смртоносните пожари

16 ч – Застрашувачки видеа од пожарите во Атина снимени од авион

Колку е голем размерот и силата на смртоносните пожари што ја зафатија Атина и околината покажуваат видеата направени од авион и од хеликоптер кои се објавени на социјалните мрежи.

15.10 ч – Итна солидарна помош на Град Скопје за Атина

Градоначалникот Шилегов денеска телефонски разговараше со градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, и му изрази длабоко сочувство за загинатите граѓани во стихијниот пожар што ја зафати околината на Атина.

Градот Скопје ќе ѝ испрати милион денари помош на Атина за настраданите во пожарите. Ова е прва итна мерка на Градот Скопје и тој останува отворен за каква било помош доколку дополнително се побара.

15:29 – Помош и од Меркел

Германската канцеларка, Ангела Меркел, понуди денеска помош за Грција во борбата против пожарите што избувнаа во близина на Атина, јавија германските медиуми.

Во телеграмата со сочувство упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас, Меркел наведе дека Германија цврсто стои покрај грчките пријатели.

13.49 ч – Путин понуди помош 

Рускиот претседател, Владимир Путин, изрази сочувство до грчките власти во врска со смртоносните пожари во земјата и им понуди помош за санирање на последиците, соопшти Кремљ.

13.20 ч – Тридневна жалост во Грција

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, прогласи тридневна жалост во Грција.

13.00 ч – Грчки доктор тврди дека луѓето во Мати загинале за само еден час

„Сè се случило за само еден час, дури и помалку. Дувал силен ветер и луѓето не можеле да реагираат. Тие се обиделе да побегнат кон морето. Во текот на целата ноќ жителите се обидувале да се спасат, качувајќи се во чамци. Се плашам дека бројот на жртви може да биде двојно поголем. Сè уште се трага по исчезнатите“, вели лекарот.

 

12.30 ч – Војската ги зајакнува патролите

Грчкиот совет за одбрана испрати специјално обучени членови на вооружените сили и на Националната гарда во помош на патролите за цивилна заштита за спречување на пожарите, пишува грчкиот портал „Катимерини“.

Министерот за одбрана, Панос Каменос, свика седница на Советот, откако ја надлета и од воздух ја виде состојбата во областа зафатена од пожарите. Советот одлучил грчките и сојузните дронови и летала да ѝ помогнат на цивилната одбрана во собирање податоци за состојбата од различни делови на земјата коишто се под ризик од пожари или од намерно подметнување огнови. Мерките се воведуваат по шпекулациите дека пожарите во источна Атика, како и неколку пожари во регионот на Коринт се подметнати.

12.15 – Бројот на мртви над 60

Најмалку 60 лица загинаа во шумските пожари кои од вчера го зафатија регионот источно од Атина.

12.00 ч – Новинар стигна до местото каде што изгореа 26 луѓе

„Ова е најужасната сцена што некогаш сум ја видел“, сведочи грчкиот новинар Костас Коукумакас, кој е на  местото на настанот во одморалиштето Мати, каде што во вила на 25 километри североисточно од главниот град беа пронајдени 26 запалени тела.

11.10 ч – Јункер вети помош 

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, разговараше со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, и му ветил дека ЕК ќе ѝ помогне на Грција на секој можен начин. Јункер изрази и сочувство поради жртвите во пожарите во Грција.

11.04 ч – Снимка од авион

Видеоплеер

 11 ч – Тешки времиња за Атика и Грција

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, кој ја прекина посетата на Босна и Херцеговина поради големите пожари во околината на Атина, изјави дека ова е тешко време за Атика и за Грција. Според последните податоци, во пожарите настрадаа 54 лица, додека околу 150 се повредени.

10.45 ч – Нема повредени македонски државјани

Министерството за надворешни работи досега нема добиено информаци за македонски државјани кои се обратиле за помош во дипломатско-конзуларните претставништва во Грција, како засегнати од пожарите што ја зафатија Атика. Тие додаваат дека во овој момент се комуницира и со институциите од регионот на Атина, но и со засегнатите служби.

10.26 – Шпанија испрати два авиона 

Шпанската влада соопшти дека испратила два авиона во Грција за гаснење на пожарите со цел да им помогнат на грчките пожарникари. Шпанското Министерство за земјоделство соопшти дека секој од авионите може да носи по 5,5 тони вода.

9.45 ч – Пристигнува помош од Европа

Авиони за гаснење на пожарите во Грција пристигнуваат од Италија, Германија, Франција и Полска.

9.27 ч – Пронајдени 26 изгорени тела

Во една вила во одморалиштето Мати, на 25 километри североисточно од главниот град, пронајдени се 26 запалени тела. Како што пренесува грчкиот Црвен крст, се претпоставува дека станува збор за членови на едно семејство, а повеќето од нив се пронајдени прегрнати.

9.09 ч – Прогласена вонредна состојба

Грките власти прогласија вонредна состојба во околината на Атина поради силните пожари што синоќа ја зафатија земјата.

 

9.01 ч – Спасени туристи од Данска  

Спасителите пронашле група од десет туристи од Данска, кои минатата ноќ, бегајќи од огнот, со чамец отпловиле во непознат правец.

9 ч – Македонија ќе испрати два авиона за гаснење на пожарите во Грција

Првиот човек на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џаферовски, вели дека од синоќа се во постојан контакт со центрите во Грција, каде што околината на Атина ја има зафатено огнена стихија каква што не се памети изминативе десет години.

8.52 ч – Повеќе од 300 пожарникари се борат со огнената стихија

Досега се спасени 80-ина луѓе, а во акциите за гаснење на пожарите се ангажирани над 300 пожарникари, со повеќе од 60 возила. Пожарникарите се борат да ја заштитат зоната околу летувалиште што се наоѓа североисточно од Атина.

 

 8.45 ч – Избувнале 15 пожари 

Според зборовите на портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, 15 пожари избиле во исто време на три локации околу Атина.

8.20 ч – Грција бара помош од ЕУ

Поради пожарите, грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја прекина посетата на Босна и Херцеговина. „Ќе сториме сè што е во наша моќ за да го контролираме пожарот“, изјави Ципрас.

Грција побара помош од ЕУ, а Шпанија и Кипар сами ѝ понудија помош за справување со пожарите во кои изгореа над 100 куќи и повеќе од 200 возила.

8.07 ч – Пронајдени двајца од исчезнатите туристи

Грките медиуми јавија дека десет лица, најверојатно, туристи од Данска, исчезнале кога бегајќи од огнот, влегле во чамец и се упатиле во непознат правец. Грчката крајбрежна стража почна акција за нивно пронаоѓање и спасување, при што двајца се пронајдени, а по другите се трага.

7.55 ч – Населбата Мати веќе не постои 

„Мати повеќе не постои како населба. Видов тела, изгорени автомобили. Се чувствувам среќна што сум жива“, сведочат жителите на Грција за огнената стихија што ја зафати околината на грчкиот главен град Атина.

7.40 ч – Меѓу жртвите има и бебе

Извлечени се уште четири тела од водата, а меѓу жртвите има и шестмесечно бебе, кое, најверојатно, се задушило од чадот. Бројот на жртвите порасна на 24.

7.35 ч – Пожарот ги зафати регионите источно и западно од Атина

Пожари беснеат источно и западно од Атина поради што жителите мораа да ги напуштат своите домови.

Исто така, владата го затвори за сообраќај еден од главните автопатишта на релација Атина-Коринт, а ги запре и возовите што сообраќаат на тој дел од Атина. Еден од локалните градоначалници, Евангелос Бурнус, за „Катимерини“ сведочел дека видел како биле запалени повеќе од 100 дома и 100 автомобили.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Тачи: Сега е појасно од кога било дека ни треба договор со Србија

Објавено пред

По неуспехот на Косово да стане членка на Интерпол, косовскиот претседател, Хашим Тачи, изјави дека сега е појасно од  кога било оти е неопходен конечен и сеопфатен договор помеѓу Косово и Србија, за да се осигура членството во меѓународните организации.

Тачи им заблагодари на сите земји кои гласаа во корист на Косово, пренесе агенцијата „Анадолија“.

„Со оглед на негативниот исход на гласање, сега е појасно од кога било дека е потребен конечен и сеопфатен договор помеѓу Косово и Србија за да се осигура мнозинско признавање и членство на Косово во ОН, НАТО и ЕУ“, порача Тачи на социјалната мрежа „Твитер“.

На денешното Собрание на Интерпол во Дубаи се гласаше за примање на Косово како нова членка во меѓународната полициска организација. Поради неуспехот на Косово да обезбеди двотретинско мнозинство, барањето беше одбиено. „Против“ гласаше 51 држава, 68 земји гласаа „за“, а 16 беа воздржани. Ова e трет обид на Косово да стане членка на Интерпол.

Амбасадите на САД во Белград и на Велика Британија во Приштина, оценија дека одлуката Косово да не се прими во Интерпол е разочарувачка, додека амбасадорот на Русија, Александар Чепурин, му честиташе на српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ, за, како што напиша на „Твитер“, одличната работа во Дубаи. Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека одбивањето на барањето за членство на Косово во Интерпол е успех на Србија, но поради тоа не е потребна еуфорија и понижување на Косово.

Прикажи повеќе...

Регион

Невреме во Црна Гора, затворен автопатот Тиват-Будва

Објавено пред

Силно невреме попладнево ја погоди Подгорица, а дождовите проследени со ветер ги поплавија улиците и го забавија сообраќајот, пренесуваат медиумите во земјата.

Патот Тиват-Будва е затворен поради невремето за сите видови возила.

Службата за заштита соопшти дека досега не добила повици за помош.

Силното невреме го погоди и приморјето, поради што поплавени се неколку улици, згради и училишта во Херцег Нови, Котор и Тиват.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватскиот тајкун Тодориќ набргу на слобода, плати милион евра кауција

Објавено пред

Одбраната на Ивица Тодориќ плати милион евра кауција, па, според тоа, осомничениот поранешен сопственик на „Агрокор“ набргу би можел да биде пуштен на слобода, објави „Телеграм“.

Минатата недела Окружниот суд во Загреб му одреди гаранција од милион евра на Тодориќ како услов за излегување од истражниот затвор.

Во првиот момент одбраната тврдеше дека Тодориќ нема толку пари, но досега очигледно успеал да го собере целиот износ и да го уплати во готово.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија11 час

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија12 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија13 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized16 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија16 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски17 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија17 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски18 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија20 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет21 час

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија21 час

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“22 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски22 часа

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски22 часа

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Европа23 часа

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот...

Македонија24 часа

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два...

Македонија24 часа

Вучиќ: Груевски во Србија влезе со важечки документи, прашање е како ја напуштил Македoнија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека поранешниот премиер Никола Груевски со регуларни документи влегол во Србија, дека во...

Македонија1 ден

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет2 дена

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Досие