Контакт

Регион

Османи: Повлекувањето на српските претставници од институциите во Косово има за цел дестабилизација

Објавено пред

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, оцени дека повлекувањето на избраните и именуваните претставници на косовските Срби од позициите во косовските институции „има за цел да го дестабилизира северот на земјата“, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Османи во изјавата оценува дека повлекувањето на министрите, замениците и припадниците на српската заедница од Владата и Собранието на Косово и косовската полиција „е чин против демократијата и владеењето на правото“.

„Ваква акција беше спроведена под притисок на властите во Белград. Ваквиот пристап создава сериозни проблеми за српските граѓани на север, кои се чувствуваат загрозени од дејствијата на нелегалните структури кои имаат за цел дестабилизација“, рече таа.

Изрази уверување дека косовските институции ќе ги преземат неопходните чекори за да обезбедат непречено функционирање и јавна безбедност на секој дел од територијата на Косово во тесна соработка со меѓународните партнери.

„Спроведувањето на законот и редот не претставува закана за ниту еден граѓанин на Косово, без разлика на етничката припадност. Меѓутоа, воспоставувањето на редот и законот претставува ризик за нелегалните структури предводени од Белград, кои имаат за цел да го дестабилизираат Косово и регионот“, рече Османи.

Смета дека „денешната акција на Србија претставува еднострано повлекување од бриселските договори за затворање на нејзините нелегални структури на Косово“.

„Оваа акција поттикната од Србија уште еднаш го докажува она што многупати го кажавме, дека Србија е изворот на дестабилизација на Косово и на регионот поради нејзините територијални и хегемонистички цели“, рече таа.

Османи посочи дека Србија нема да може да го промени мултиетничкиот карактер на институциите и да го наруши мирот и безбедноста на Косово и ги повика Србите да не наседнуваат на пропагандата од Србија и нејзините дестабилизирачки интереси кон Косово и регионот.

„Косово е посветено на мирот и стабилноста и останува јасно поставено на својот евроатлантски пат. Однесувањето на институциите за еднаквост на сите пред законот е во согласност со највисоките стандарди и европски вредности. Иднината на Косово е во ЕУ и НАТО и никој нема да може да го запре овој пат“, нагласи таа.

Според неа, Белград се обидува да го дестабилизира Косово и регионот и одржува блиски односи со Русија и е негова алатка во овој дел на Балканот.

Градоначалниците на четири општини со мнозинско српско население на северот на Косово, советници, пратеници во Собранието на Косово, судии, обвинители, административни службеници во обвинителството и судството, како и припадници на косовската полиција во северниот регион денеска поднесоа неотповиклива оставка, соопштено е на конференција за медиумите од Српската листа.

Регион

Странски државјани паднале во провалија во Црна Гора

Објавено пред

По неколкучасовна акција, лицата кои денеска паднаа во провалија во областа „Друма“ во Црна Гора се извлечени и предадени на итната помош на понатамошно лекување.

dobivaj vesti na viber

Двајца странски државјани паднале во провалија во месноста „Друма“ во општина Тузи, а акцијата за спасување започнала нешто по 15 часот, јавува РТЦГ.

Како што информираа од Црногорската Служба за заштита и спасување, едно лице се здобило со тешки телесни повреди, отворена скршеница на ногата, додека другото не е повредено.

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека Србија не е нормална земја, но тоа е работа на српскиот народ. Мислам дека нашите односи не се нормални“, рече Курти.

Тој очекува взаемно признавање од земјата, до пролет следната година.

Курти рече дека српската влада е „основана“ на три убиства – Зоран Ѓинѓиќ, Иван Стамболиќ и Оливер Ивановиќ.

На српските власти им е потребно, како што рече, „двојно дистанцирање“ од злосторствата, односно оние од времето на Милошевиќ, а сега и од режимот на Путин.

За разлика од тоа, Косово за него е „двојна успешна приказна“.

Прикажи повеќе...

Регион

Секс-скандал со полицајки во Србија: едната орално задоволувала колега на работа, друга признала дека се проституира

Објавено пред

Припадничка на српската полиција (27), која се наоѓа на секс-видео, кое неодамна ја шокира јавноста во Србија, е уапсена на своето работно место, објави српски „Курир“.

dobivaj vesti na viber

Пред два месеца се појави видео на кое се гледа како млада полицајка орално задоволува колега во тоалетот на полициска станица. По објавата на видеото, полицијата почна истрага.

Според „Курир“, полицајката, која е од југот на Србија, вчера била уапсена во сообраќајната полициска станица, каде што е вработена, а на рочиштето наводно се бранела молчејќи.

Исто така, уапсена е и една нејзина колешка, која на рочиштето признала дека се занимава со проституција и наводно открила за кого работи. Во текот на истрагата било откриено дека на сметката често имала трансакции од 1.000 евра.

Уапсените членови на полицијата наводно често се дружеле со учесници во реално шоу и со познати личности.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Автомобил влета во божиќен пазар во Англија

Автомобил управуван од непознат возач влета во божиќниот пазар каде се собраа околу 800 луѓе во англискиот град Конглтон. Според...

Европа5 часа

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел...

Топ6 часа

Пронајдено починато 26-годишно момче од Скопје

Вчера околу 17,30 часот во СВР Скопје од страна на итната медицинска помош било пријавено дека на ул.„Патрис Лумумба“ во...

Економија8 часа

Ковачевски: Очекувано е намалување на цените на основните прехранбени производи со антикризните мерки

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант“ чие производство е рестартирано од страна на АД...

Македонија8 часа

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата „Скопје-Север“ поради груби навреди кон новинарка

Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата „Скопје-Север“, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

Европа10 часа

(Видео) Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа10 часа

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ11 часа

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија12 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа13 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет14 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија14 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет15 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа15 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа15 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија1 ден

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет1 ден

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија1 ден

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија1 ден

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...