Контакт

Регион

Падна првиот снег во Хрватска

Објавено пред

Првиот снег на оваа сезона падна на далматинските Динарски Планини и Камешница, како и на планините долж границата со Босна и Херцеговина, објавија хрватските медиуми.

На највисоките делови на планините со над 1.600 метри надморска височина, температурата на воздухот падна на само еден степен, пренесува порталот „Далмација денес“.

Поради силната бура и ветрот кој дува на брегот чувството е како да е минус пет степени, пренесуваат медимуте. Според најавите, бурата во Далмација ќе продолжи и во наредните два дена но ќе дува само ветер и температурата ќе бележи пад, но врнежите од снег ќе престанат.

Регион

Дилер во хрватски затвор си нарача специјален душек за спиење

Објавено пред

Дилер во затворот Реметинец во Загреб си нарачал специјален душек за спиење, откако имал проблеми да заспие. Осомничениот дека основал криминална организација која за помалку од три години заработила 84 милиони куни со трговија со дрога, како што пренедуваат медиумите, неможе никако да заспие во затворот.

Томислав Сабjи бил уапсен во јули во операцијата „Тебра“ и оттогаш се наоѓа во затворот Реметинец во Загреб. Како што дознаваат медиумите, за разлика од другите затвореници, тој спие на специјален душек, кој самиот си го платил. Неофицијално му било одобрено да користи и специјално масло, за да му ја олесни болката во грбот. За него се води особена грижа во затворот, затоа што Ускок се сомнева тој организирал да му се запали автомобилот на судскиот службеник, кој претходно додека бил во затвор не му дозволил да се сретне со неговиот син кој му дошол на посета.

Како што наведуваат медиумите, судскиот службеник не можеше да го дозволи тоа бидејќи детето не било на списокот на посети за тој ден.

Прикажи повеќе...

Регион

Палмер: Следната косовска влада треба да биде спремна да ги укине царините

Објавено пред

Метју Палмер

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер изјави дека следната косовска влада мора да биде подготвена да ги суспендира царините, што ги наведе како пречка за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.
        
Палмер додаде дека САД се надеваат дека Србија на укинувањето на царините би одговорила со сопствени иницијативи, што би вклучувало и потенцијално суспендирање на кампањата за повлекување на признавањето на Косово и дека, врз тие основи, двете страни би можеле да се вратат на преговарачката маса во позитивна атмосфера за постигнување договор.
        
„Првата работа е да се чекаат изборите на 6 октомври во Косово, проследено со процесот на формирање на владата“, рече Палмер по враќањето од посетата на регионот, за време на која се состана со претставници на Белград и Приштина.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ по третпат во Берлин, Меркел бара алтернатива за Вучиќ

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ е во посета на Берлин по трет пат за помалку од една година, но ова е прва официјална посета. Некои аналитичари проценуваат дека германската канцеларка Ангела Меркел затоа што Александар Вучиќ не го сработи својот дел од договорот, бара алтернатива во Ана Брнабиќ, пишува денес Дојче веле.
        
Иако премиерката на Србија е чест посетител на Берлин, а со германската канцеларка се гледа доволно и на меѓународни конференции, вчерашната посета на Берлин е нејзина прва официјална посета на германската метропола повеќе од две години по нејзиното доаѓање на чело на српската влада.Некои аналитичари проценуваат дека тајната на оваа „доцна посета“ лежи во односот на канцеларката со претседателот на Србија.
        
Долгогодишниот дописник за германската новинска агенција ДПА во Белград, авторот и публицист Томас Бреј, во пресрет на средбата во Берлин изрази мислење дека Меркел во премиерката Брнабиќ бара алтернатива за дијалог со Вучиќ.
       
 „Вучиќ не го изврши својот дел од премолчениот договор меѓу Белград и Западот и не ги доведе српско-косовските односи на посакуваното ниво – додека, пак, Западот повеќе или помалку молчи за катастрофалната состојба во судството и медиумите во Србија. Затоа што Вучиќ не го изврши својот дел од договорот, Меркел сега бара алтернатива во директен дијалог со премиерката Брнабиќ“, рече Бреј.
       
Во исто време, тој верува дека ова ја покажува уште еднаш неинформираноста на германска дипломатија на Балканот. „Очигледно во Берлин, тие сè уште не сфатија целосно дека во Белград жиците ги влече Вучиќ и дека без него нема одлучување“.
        

Прикажи повеќе...

Најново

Топ30 минути

Тракторист загина во сообраќајка на патот Струга-Дебар

Четириесетиосумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга-Дебар. Несреќата се...

Македонија33 минути

,,Талир 2″: Ленче Ристоска на судењето дојде без стручeн соработник на СЈО

Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручен соработник и без возило на СЈО. Таа...

Свет1 час

Протекоа 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од сајтот „Буре без дно“, дошло до масивно протекување на полициски...

Свет1 час

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокираше стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокираше стратешки мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет1 час

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари, по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија2 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија3 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт16 часа

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија19 часа

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија19 часа

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија21 час

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија23 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија23 часа

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија23 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ1 ден

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет1 ден

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет1 ден

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет1 ден

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет2 дена

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт2 дена

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Досие