Контакт

Регион

Повеќето земји од регионот со над 200 новозаразени со коронавирус

Објавено пред

Регионот и денеска се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирус.

Грција – 267 новозаразени

Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица.

Со тоа, вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми на 19.613. Досега починале 405 лица.

БиХ – 263 новозаразени

Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани вкупно 263 новозаразени лица.

Досега се тестирани вкупно 161.621 лица, а коронавирусит е потврден кај 18.371 лице.

Во Федерацијата БиХ од денес се излекувани 14.626 пациенти, а во изминатите 24 часа е забележано опоравување кај 225 пациенти. Во моментов има 3.203 активни случаи на зараза со коронавирус.

Во изминатите 24 часа беа пријавени шест нови смртни случаи, а вкупно 542 лица починале од почетокот на епидемијата.

Црна Гора – 244 новозаразени

Во последните 24 часа, 244 нови случаи на коронавирус се потврдени во Црна Гора, а две лица починаа, објави Институтот за јавно здравје.

Од последниот пресек, тестирани се 838 примероци.

Во моментов, активни се 3.957 случаи. Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на јуни е 167.

Хрватска -241 новозаразени

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во моментов е 1.447. Од нив, 289 пациенти се во болница, а 23 се на апарати за дишење.

Од почетокот на епидемијата, коронавирусот е потврден кај 16.621 лице, а починале 277 лица.

Бугарија -240 новозаразени

Во Бугарија се потврдени 240 нови случаи на коронавирус, со направени 4.820 тестови.

Шест лица починаа во последните 24 часа.

Словенија – 227 новозаразени

Во Словенија, потврдени се уште 227 случаи на коронавирус од 2.893 тестирани примероци.

Вкупниот број на потврдени случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата изнесува 6.330, а досега починале 155 лица.

Србија – 107 новозаразени

Според официјалните податоци, во последните 24 часа две лица починале како резултат на коронавирусот во Србија, со што вкупниот број на жртви се искачи на 753, објави Министерството за здравство.

Во изминатото деноноќие, 4.751 лице е тестирано за коронавирус, а регистрирани се 107 нови случаи на зараза.

Од почетокот на епидемијата во Србија се потврдени 33.842 случаи на зараза. Вкупно 276 лица се хоспитализирани.

Косово – 53 новозаразени

Во последните 24 часа, во Косово беа потврдени 53 нови случаи со коронавирус врз основа на 544 тестови, а тројца пациенти починаа.

Како што е објавено, најмногу позитивни има во Приштина – 11.

Од почетокот на пандемијата на Косово, регистрирани се 15.758 случаи на коронавирус, а тестирани се 69.652 лица.

Досега починале 630 пациенти, а вкупно излечени се 13.787. Во моментов има 1.341 активен случај на коронавирус.

Во Македонија денеска беа регистрирани рекордни 243 нови случаи на коронавирус, а починаа 4 лица.

Регион

Масовна вакцинација на граѓани на возраст од 18 до 50 години во Словенија

Објавено пред

Во Словенија денес започнува масовна вакцинација против коронавирусот на граѓани на возраст од 18 до 50 години, најави словенечкиот премиер Јанез Јанша.

Тој изјави дека масовната вакцинација е овозможена со поголеми количини испорачани вакцини и воведување на централизирана платформа за регистрација и евиденција на вакцинирани. Јанша на „Твитер“ напиша дека во мај ќе има на располагање повеќе од 450.000 вакцини, а потоа и поголеми количини.

Во Словенија досега повеќе од 20 проценти од вкупното население примиле една доза на вакцина.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора 66 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Црна Гора четири лица починаа од коронавирус во последните 24 часа, а потврдени се 66 нови случаи, објави Институтот за јавно здравје.

Вкупниот број на смртни случаи поврзани со Ковид-19 во Црна Гора од почетокот на пандемијата е 1.540.

Вкупниот број на активни случаи на коронавирус е 1.804.

Од почетокот на пандемијата во март минатата година, вкупниот број на регистрирани случаи на коронавирус во Црна Гора е 98.303.

Прикажи повеќе...

Регион

Седум починати и 289 нови случаи на коронавирус во Словенија

Објавено пред

Во последните 24 часа во Словенија од коронавирус починаа седум лица. Нарпавени се 2.406 тестови, а потврдени се 289 нови случаи или 12 проценти, што е најмал удел на позитивни наоди од 12 октомври минатата година.

Вкупно 499 лица се во болница, со што се исполнува еден од условите за понатамошно олеснување на мерките. Просечниот број на дневни инфекции на неделно ниво се намали на 619.

Вакцинирани се 251.755 лица, или 23 проценти од населението.

Благодарение на подобрувањето на епидемиолошката состојба, од утре, хотелите со повеќе од 60 соби ќе можат да понудат сместување во повеќе од половина од капацитетите, под услов гостите да го прележале коронавирусот во последните шест месеци, да се вакцинирани или да имаат негативен тест.

Владата објави дека вакцинирањето на помладите категории кај населението ќе започне утре, иако постарите и ризичните категории ќе продолжат да имаат предност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 час

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат а лекарите го сокриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени со коронавирус кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Македонија1 час

Заев денеска во Брисел, ќе разговара за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на ЕУ во Брисел ќе има средби со претседателката на Европската Kомисија Урсула фон...

Свет2 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет2 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет2 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија19 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет19 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион21 час

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ21 час

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија22 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија23 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет23 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија24 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Досие