Контакт

Регион

Пожарот кај Бар под контрола, огнот кај Котор се доближил до куќите

Објавено пред

Пожарот кај Црвената плажа во Бар е ставен под контрола, изјави заменик-командантот на Службата за заштита и спасување на Црна Гора, Ацо Вулетиќ, посочувајќи дека две лица се повредени, кои помагале во гаснењето. Во меѓувреме, избувна пожар кај Котор, а пожарот над Каменар го гаси хеликоптерот на МУП.

dobivaj vesti na viber

Заменик-командантот на Службата за заштита и спасување Котор, Едуард Ковачиќ, за Радио Котор изјавил дека на таа локација се испратени сите расположливи противпожарни сили и дека помош даваат и членовите на доброволното противпожарно друштво „Богољуб Брезиќ“ од Пераст.

„Пожарот се доближи до куќите, но засега ситуацијата е под контрола“, рекол Ковачиќ.

Во моментот, освен во Дражин Врв, активни пожари има и во Костањица, Мориње и Бјела, како и во пожарното подрачје над Каменар.

„Станбените згради во оваа област не се загрозени“, рече Ковачиќ.

Пожарот над Каменар во моментот се гаси од воздух со противпожарен авион од типот „ер трактор АТ-802“ на МУП на Црна Гора бидејќи хеликоптерите ВЦГ, кои вчера ги гаснеа пожарите во Бока, утрово се пренасочени на гаснење на големиот пожар меѓу Сутоморе и Бар.

Големиот пожар кај Бар е ставен под контрола, пренесуваат тамошните медиуми.

„Нашите екипи сè уште се на терен и ги држат под контрола граничните рабови на пожарот. Куќите се безбедни, луѓето се безбедни, нема материјална штета на објектите. Пожарникар и граѓанин се полесно повредени, нивната состојба е стабилна“, изјавил Вулетиќ.

Сообраќајот од Шушње кон Сутоморе е повторно воспоставен, јавува РТЦГ и потсетува дека во средата поголем пожар ја зафати областа над Црвената плажа меѓу Бар и Сутоморе.

Во гаснењето на пожарот биле вклучени хеликоптери на Армијата на Црна Гора.

Вулевиќ за „Бар инфо“ изјавил дека ситуацијата во врска со пожарот е малку порелаксирана.

„Благодарение на брзата акција и солидарноста, во гаснењето на пожарот учествуваа повеќе од 100 пожарникари со 47 возила. Утрово, ситуацијата е многу подобра од синоќа, пожарот е ставен под контрола, освен во делот што бара интервенција и гаснење од воздух“, изјавил Вулевиќ.

Регион

Гром удри на аеродромот во Белград, пистата е оштетена

Објавено пред

Големо невреме го зафати Белград нешто по 15 часот, при што гром удри во пистата на аеродромот „Никола Тесла“.

dobivaj vesti na viber

Аеродромот „Никола Тесла“ за „Нова.рс“ потврди дека пистата била погодена од гром и дека надлежните служби работат на процена на ситуацијата.

„За време на силното невреме, пистата на белградскиот аеродром беше погодена од гром и во беше оштетена. Оперативните служби во моментот ја проценуваат состојбата. Наш приоритет е безбедноста на патниците и авионите“, соопштија од аеродромот.

Летовите привремено беа прекинати, но веќе сообраќајот на аеродромот е нормализиран.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна во рок од 72 часа, пренесува „Новости“.

dobivaj vesti na viber

Според извори на „Новости“, шефот на државата бил шокиран и лут по изјавата на портпаролот на Европската Унија, Питер Стан, кој денеска рече дека Србија е под надзор на ЕУ поради потпишувањето на планот за консултации меѓу министерствата за надворешни работи на Србија и на Русија, што неодамна беше потпишан во Њујорк.

Стано денеска даде изјава во врска со потпишувањето на договорот меѓу Србија и Русија.

„Живееме во време кога Русија почна нелегална и нелегитимна инвазија на суверена земја, на соседна Украина… Доколку под овие околности видиме дека Министерството за надворешни работи на Србија прифати консултации, редовни консултации, со Министерството за надворешни работи на земја што врши криминална агресија, тоа е многу јасен знак за нивната намера да ги зајакнат своите врски, дополнително да ги зајакнат односите меѓу Србија и Русија. И тоа е причина за сериозни прашања“, рече Стано.

„Европската Унија им беше јасна на своите партнери, а особено на земјите што се во процес на пристапување, како што е Србија, која е кандидат. Односите со Русија во сегашните околности не може да бидат нормални и деловни. Невозможно е да се соработува со овој режим, кој прави толку многу криминални дела и злосторства, а ние го сфаќаме многу сериозно и го следиме“, нагласи портпаролот на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

Ужас во Хрватска: ја силувал сопругата, а татко му со години ја малтретирал и ѝ се заканувал дека ќе ја убие

Објавено пред

Пет години траело малтретирањето врз 26-годишната жена во Лика, Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Таа била жртва на својот сопруг и на татко му. Како што наведуваат хрватските медиуми, 35-годишниот сопруг двапати ја силувал во јуни, а татко му ѝ се заканувал дека ќе ја убие. Таа потоа побегнала од насилниците во т.н. сигурна куќа и по три месеци собрала сили да ги пријави. Денеска, на двајцата им е одреден притвор.

„Постои основано сомнение дека 65-годишниот осомничен речиси секој ден, од 2017 до 2022 година, ја понижувал својата 26-годишна снаа во семејната куќа во околината на Удбина, а ситуацијата се влошила во јануари 2022 година и ѝ предизвикала чувство на страв и вознемиреност. Се сомнева дека 65-годишниот осомничен ѝ се заканувал на 26-годишната жена на 15.6.2022 година, што ѝ предизвикало вознемиреност и страв за сопствениот и за животите на нејзините деца“, велат од Обвинителството.

Жупаниското државно обвинителство во Карловац, по свекорот, го сослушало и сопругот на жртвата поради основано сомнение за сторено тешко кривично дело против сексуалната слобода. Постои основано сомнение, велат од таму, дека 35-годишниот осомничен наведените кривични дела ги сторил на 15 и на 20 јуни годинава на едно место во Лика, Сењска жупанија, на штета на 26-годишната жртва.

Судијата во Карловац им одреди 30-дневен притвор на двајцата поради опасност од влијание врз сведоци и ризик од повторување на кривичното дело.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...

Економија11 час

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Владата на денешната седница одобри 1,1 милијарда денари за набавка на енергенти пред почетокот на грејната сезона на АД за...

Свет12 часа

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Столтенберг рече дека...

Економија14 часа

Николовски: 140 милиони денари за млекопроизводителите и 20 милиони за откуп и дистрибуција на јаболкото

Владата на седница усвои две нови мерки за поддршка на земјоделците. Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, образложи дека мерките опфаќаат...

Македонија16 часа

Автомобил падна од мост во реката Вардар, внатре најверојатно имало луѓе и по нив се трага

Автомобил падна од мост во реката Вардар, движејќи се на патот с. Желино кон Тетово. Случајот бил пријавен преку бројот...

Европа16 часа

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите...

Економија18 часа

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера...

Топ19 часа

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје – го удирал со раце и нозе по главата

Тримесечно бебе починало откако таткото го истепал, удирајќи го со раце и нозе по главата и телото. Oсновното јавно обвинителство...

Македонија20 часа

МНР го осуди говорот на омраза на натпреварот Македонија-Бугарија

Министерството за надворешни работи упати јавна реакција и осуда за вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да се...

Свет21 час

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на...

Свет21 час

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да...

Свет21 час

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

Дмитри Медведев, поранешен претседател на Русија и заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, повторно го споменува нуклеарното оружје. „Нашите непријатели...

Забава21 час

(Видео) Историски момент за НАСА – вселенското летало Дарт успешно се судри со астероид

Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“...

Свет22 часа

(Видео) Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе. На...

Свет22 часа

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

Кремљ призна дека направиле грешки кога ги мобилизирале резервистите на руската армија да се борат во Украина, а повеќе извештаи...

Спорт1 ден

Црвениот картон пресуди: Бугарија минимално триумфираше во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со 0:1 на арената „Тодор Проески“ во последниот меч од Лигата на нации...

Регион1 ден

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Свет1 ден

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 ден

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија2 дена

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...