Контакт

Регион

Пожар во фабрика за хартија во Хрватска

Објавено пред

Во фабриката за хартија „Екопапир“, во местото Гола, во близина на Копривница, синоќа избувна голем пожар.

Повеќе десетици пожарникари со часови се бореа со огнот, а рано изутрината пожарот беше ставен под контрола иако поголемиот дел од фабриката сè уште гореше, според „Индекс.цом“.

„Главниот дел од погонот е изгорен, но е обезбеден. Пожарникарите добро го сочуваа делот во кој се боите и лепилата. Продолжуваме со производството во друг погон“, рече сопственикот на „Екопапир“, Дарко Матошиќ, кој заедно со своите вработени дошол во фабриката веднаш штом слушнал што се случувало.

„Екопапир“ се занимава со производството на хартиени кеси и украсна хартија, а повеќето од производите се извезуваат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ го отвори за сообраќај јужниот крак на Коридорот 10

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, попладнево пристигна во Грделица, на локацијата Косина 2, на последната и најсложена делница од автопатот на јужниот крак од Коридорот 10, пренесе агенцијата „Танјуг“.

Според агенцијата, овој дел од патот во минатото предизвикал многу проблеми, а на истиот се изградени дури 36 мостови и два најдолги тунели.

Вучиќ во придружба на членови на српската Влада и претставници од медиумите, со отворени автобуси направија обиколка по оваа делница која вечерва во 20 часот е официјално отворена за сообраќај.

Со претседателот на Србија, пристигнаа и премиерката Ана Брнабиќ и членови на владата, како и претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик.

Вучиќ на обиколката на јужниот крак од Коридорот 10, истакна дека важно е оти Србија има целосна стабилност на јавните финансии за да може да гради патишта, бидејќи сама ги финансира зафатите.

Прикажи повеќе...

Регион

Ангела Меркел пристигна во Загреб

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Загреб, а хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ја пречека на Марков плоштад.

Меркел дојде во Загреб за да присуствува на централниот предизборен собир на ХДЗ пред изборите за Европскиот парламент кои треба да се одржат наредната недела. Партискиот собир ќе се одржи во загрепската сала, „Дражен Петровиќ“, пренесе порталот „Индекс“.

Меркел во владината зграда ќе се потпише во Златната книга, по што следи тет-а-тет разговор со Пленковиќ.

По состанокот, Меркел и Пленковиќ треба да се обратат до медиумите, по што ќе се одржи и работен ручек.

Меркел и Пленковиќ потоа ќе се упатат кон салата „Дражен Петровиќ“, каде за во 18:30 часот е закажан стартот на предизборниот собир на ХДЗ.

Германската канцеларка ќе биде главен говорник, наведува хрватскиот портал.

Прикажи повеќе...

Регион

Пред 26 години се убиени сараевските Ромео и Јулија

Објавено пред

На денешен ден пред 26 години загинаа Бошко Бркиќ и Адмира Исмиќ, пренесе „БХРТ“.

Се запознале во годината на сараевската Олимпијада и заедно биле девет години.

Тоа што Бошко бил Србин, а Адмира, муслиманка од Босна, не им претставувало препрека ниту нив, ниту пак на нивните родители.

Сепак кога почнала војната во 1992 година, родителите на Бошко го напуштиле Сараево, а тој не пошол со нив бидејќи не сакал да ја остави Адмира и верувале дека војната брзо ќе заврши.

За жал, не го дочекале крајот.

Во надеж дека ќе избегаат од Сараево, во мај 1993 година, убиени се со снајпер. Снајперистот прво го погодил Бошко кој веднаш починал, а потоа и Адмира која смртно ранета смогнала сили да се дојде до Бошко, го прегрнала и починала.

Двајцата останале да лежат осум дена на земјата, бидејќи никој не се осмелувал да ги помести од таму.

Фотографијата од Бошко и Адмира го обиколи целиот свет, а „Си-ен-ен“ ги нарече сараевските Ромео и Јулија.

Истрага за убиството на Адмира и Бошко не е водена, а нивниот убиец никогаш не бил откриен.

Групата „Забрањено пушење“ во 2013 година сними песна за нивната љубов.

„Ma kakva Julija, ma kakav Romeo? Nitko se nije tako volio“, гласи дел од песната.

Прикажи повеќе...

Најново

Естрада7 часа

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа11 час

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа12 часа

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа16 часа

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија20 часа

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија20 часа

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ21 час

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава23 часа

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Македонија23 часа

СДСМ: Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги кочеше Иванов

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и...

Македонија2 дена

Џафери: Нема правен основ за наркотест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би...

Македонија2 дена

(Видео) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права

Адвокатот Насер Рауфи, бранител на дел од осудениците од Диво Насеље, по денешното излагање на јавната седница на Апелацискиот суд...

Естрада2 дена

Мадона пристигна во Израел со 30 тони опрема

Со товарен авион со 30 тони опрема, 70 скали и лифт за настапот, Мадона пристигна во израелскиот град Тел Авив,...

Македонија2 дена

Три месеци условна казна затвор за Тони Михајловски за заканата кон Тричковски

Актерот Тони Михајловски, против кого скопското обвинителство поднесе обвинение за закани кон новинарот Бранко Тричковски, на денешното рочиште призна вина...

Македонија2 дена

Адвокатка на обвинети во „Диво Насеље“: Обвинителството нема цврсти докази

На денешната јавна седница за настаните од Диво Насеље каде одбраната ги изведува жалбените наводи пред петчлениот судечки совет на...

Македонија2 дена

Независната пратеничка група бара лекари во понеделник да ги тестираат пратениците за дрога

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ најави дека денеска ќе поднесе иницијатива до Собранието сите пратеници доброволно да направат тест...

Македонија2 дена

(Видео) Миланов за „Диво Насеље“: Неспорно е дека имаме страшен настан, но тоа не е тероризам

Адвокатот Еленко Миланов, бранител на дел од осудените во случајот „Диво Насеље“, на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за...

Македонија2 дена

Комисија за заштита од дискриминација: Задолжителната вакцинација не е дискриминација по ниту еден основ

Комисијата смета дека барањето потврда дека едно дете е вакцинирано со МРП-вакцина при запишување во градинка и во училиште не...

Европа2 дена

Меј ќе даде оставка ако Парламентот во јуни по четврти пат го одбие договорот за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј ќе поднесе оставка ако на почетокот на јуни пратениците во Долниот дом на Парламентот по четврти...

Македонија2 дена

Летонија е 13. земја што го ратификува Протоколот за пристапување во НАТО

Парламентот на Летонија го усвои законот со кој се ратификува Протоколот за пристапување на нашата држава во НАТО. Со тоа,...

Забава2 дена

(Видео) Тамара се пласираше во финалето на Евровизија

Македонската претставничка Тамара Тодевска се пласираше во финалето на годинешниот Евросонг којшто ќе се одржи во сабота. Таа вечерва на...

Досие