Контакт

Регион

Полицајката Џенана по казна била преместена во Градачац, правела проблеми во Тузла

Објавено пред

Полицајката Џенана С., која била во контакт со тројниот убиец Нермин Сулејмановиќ, била префрлена во станица во Градачац по казна.

dobivaj vesti na viber

Аваз открива дека кариерата на полицајката Џенана веќе била компромитирана и дека многу порано имало елементи за нејзино суспендирање, односно исклучување од редовите на оние кои треба да ги штитат граѓаните и да ги спроведуваат законите.

Џенана наводно работела во Централната полициската управа во Тузла, но откако било откриено дека има непрофесионална комуникација со луѓе од криминалното милје, била префрлена на работа во мала полициска станица во Градачац.

Инспекторите наводно дошле до фотографии кои докажуваат дека полицајката освен со монструмот од Градачац имала контакти и со други лица од криминалната средина и дека често објавувала заеднички фотографии на својот Инстаграм профил.

Аваз потсетува дека откако беше објавено дека Џенана имала близок контакт со налудничавиот убиец Нермин Сулејмановиќ, МВР на Тузланскиот Кантон одлучи да ја суспендира.

По убиството, тамошните медиуми објавија неофицијални информации дека Џенана била во врска со Нермин Сулејмановиќ, а за нив знаела и убиената Низама Хеќимовиќ, невенчаната сопруга на убиецот и дека поради тоа била тепана.

Но, адвокатот на полицајката ја демантираше оваа информација.

Џенана одговори на пораката во која медиумите ја поканија да ја каже и нејзината страна на приказната, но рече дека самата не може да зборува додека не се консултира со адвокат.

Нејзиниот адвокат тврди дека неговиот клиент не само што не го открил скривалиштето на Низама, туку дека таа немала никаква врска со Нермин Сулејмановиќ, особено не романтична.

– Она што можам да ви го кажам е дека мојата клиентка Џенана немала никаков контакт со лицето кое ги извршило овие тешки кривични дела, ниту пак имала информации каде се наоѓа лицето кое загина во овој настан. Истражните органи на кантонот Тузла, во соработка со обвинителството, водат истрага против Џенана, но знаеме дека нема индикации дека таа имала некаква поврзаност со убиецот. Таа е полицаец во Градачац, местото е мало и сите се познаваат со секого, па се знае дека е примерен службеник против кој никогаш не е покрената дисциплинска постапка. Тврдиме дека никому не дала никакви информации за жртвата, ниту, сепак, била распоредена на работно место каде што би имала пристап до такви информации – изјави за Јутарњи лист, адвокат со исто презиме како и убиената Низама Хеќимовиќ.

Од Комеморативниот центар во Тузла наведуваат дека убиецот од Градачац Нермин Сулејмановиќ не е погребан, и дека никој не дошол да го земе неговото тело.

Според Амер Хајдархоџиќ, шефот на службата во Комеморативниот центар Тузла изјавил дека никој не се јавил да го преземе телото, а Центарот нема ни законска можност да го изврши погребот.

Телото на убиецот Нермин се уште е во нивните фрижидери.

Утрово било наредено вештачење на мобилниот телефон на убиецот, кое можело да открие со кои судии и полицајци разговарал, кој бил „кртот“ во МВР на Тузланскиот Кантон и ја открил адресата на неговата невенчана сопруга Низама Хеќимовиќ, која ја убил, а што го пренесуваше во живо на својот Инстаграм профил.

 

Регион

Опозицијата се судри со обезбедувањето, пратениците запалија факели: хаос во Собранието на Албанија

Објавено пред

Во Парламентот на Албанија повторно дојде до судир меѓу опозицијата и собраниското обезбедување, а дел од пратениците запалија и димни ракети.

dobivaj vesti na viber

На денешната седница треба да биде усвоен буџетот за 2024 година, но пратениците на Демократската партија, актуелната која ја поддржува Сали Бериша, најпрвин со своите тела го блокираа пристапот до говорницата, а кога се обидоа тоа да го направат со столчиња, имаше конфликт со собраниското обезбедување, пренесува „Албанска пошта“.

Во пресрет на седницата, шест пратеници беа исклучени од работата на тоа тело на 10 дена поради нередот што го направија на седницата одржана на 4 декември, а меѓу нив е и Бериша, пренесува Балкан веб.

Претседателката на Собранието Љиндита Никола го исклучи од седницата претставникот на Демократската партија бидејќи, како што изјави, фрлал цигари во салата, а потоа ја затвори седницата за јавноста.

Прикажи повеќе...

Регион

Избоден маж на автобуска станица во Белград

Објавено пред

Белградската полиција трага по маж кој во вторникот вечерта на автобуската постојка во Борча го избодел Д.Р. (39).

dobivaj vesti na viber

Според зборовите на избодениот, тој чекал автобус кога напаѓачот му пришол и по кратка дискусија извадил нож и почнал да го боде.

Д.Р. бил примен во Ургентниот центар во тешка состојба.

Констатирани му се повреди по рацете и телото.

Истрагата е во тек.

Нападот се случил на автобуската постојка на патот за Зрењанин, пишува Телеграф.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Постои можност Охридскиот договор да стане услов за прием во ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека постои можност Охридскиот договор да стане дел од преговарачкото поглавје 35, а со тоа и услов за прием на Србија во Европската унија.

dobivaj vesti na viber

Сепак, Вучиќ истакна дека јасно кажал што не може да прифати.

„Прво, да видиме што ќе биде, бидејќи не можат да игнорираат нешто за кое разговарале со мене, јас по секоја нивна посета, после самиот Охрид, излегував и јасно кажував што прифаќаме, а што не, бидејќи дури и мојата вербална експлицитна изјава е став на државата и не може да се отфрли“, вели Вучиќ во интервју за НИН.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија11 часа

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија12 часа

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија13 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија14 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија14 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија14 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија15 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија16 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет16 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет17 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија17 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија18 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет19 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија1 ден

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија2 дена

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија2 дена

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија2 дена

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...