Контакт

Регион

Поради пандемијата нема да се одржи Марковденска литија во Подгорица

Објавено пред

Марковденската литија во Подгорица нема да се одржи, затоа што забраната за јавни собири сè уште е во сила, рече координаторот на Правниот совет на Црногорско-приморската митрополија, протојереј ставрофор Велибор Џомиќ.

„Традиционалните литии во Марковден годинава нема да бидат одржани поради забраните за собири што се на сила. Ќе видиме што ќе се случи во наредните денови, а јавноста ќе биде информирана навремено“, изјави Џомиќ за подгорички „Дан“.

Марковденската литија со моштите на свети Симеон Дајбабски традиционално се одржува секој 8 мај по повод Свети Марко, празникот на градот Подгорица.

 

 

 

Регион

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Објавено пред

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на случаи останува 2.244.

Досега се тестирани 64.266 лица, од кои 584 во последните 24 часа. Хоспитализирани се 38 лица, од кои шест се прикчлучени на респиратор.

Оздравени се 2.047 пациенти, од кои еден во последните 24 часа. Вкупниот број на починати е 101.

Поради новата состојба, во Хрватска се донесени нови одлуки – се укинува забраната за настани и јавни собири со повеќе од 40 луѓе. Спортските натпревари може да се одржуваат од 30 мај на отворено, а од 13 јуни на затворено, но засега без публика.

Од 29 мај се укинува ограничувањето според кое на погреби можеше да присуствува само најблиското семејство, а се укинува и забраната за свадбени церемонии.

Сепак, овие настани мора да се одржуваат со придржување до мерките и препораките на Хрватскиот завод за јавно здравје.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција ги очекува Германците, Кипарците и Израелците во првиот бран туристи

Објавено пред

Грција ќе им овозможи на патниците од речиси 20 земји, вклучително и Германија, Кипар и Израел, да влезат од средината на јуни, а нивните граѓани нема да мора да бидат ставени во карантин, откриваат владини извори нагласувајќи дека се очекуваат првите туристи токму од тие три земји.

Туризмот учествува со приближно 20 проценти од грчката економија и владата го смета овој сектор како главен двигател на закрепнувањето по изолацијата.

„Ќе може да дојдат граѓани од 20 до 25 земји“, открива извор од владата додавајќи дека Германија, Кипар, Израел и други европски и балкански земји се на списокот.

Премиерот Киријакос Мицотакис рече дека Германците ќе може да ја посетат Грција од 15 јуни. Меѓународните летови за Солун ќе продолжат на истиот датум, две недели порано од планираното.

Граѓаните на ЕУ – со исклучок на Италија, Шпанија и Холандија – моментно може да летаат кон Атина, но мора да бидат ставени 14 дена во карантин.

На граѓаните на Велика Британија и на трети земји им е забрането влегување во Грција.

Друг владин извор рече дека здравствените експерти разговараат дали патниците треба да бидат тестирани на коронавирус пред посетата на Грција.

Владата објави дека планира да ги обнови меѓународните летови кон грчките острови на 1 јули, но сè до 15 јули нема да дозволи влез на државјани на земји со висока стапка на инфекција.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Турскиот амбасадор во Грција го демантира наводниот прекуграничен упад

Објавено пред

Турскиот амбасадор во Грција, Бурак Озугергин, ги отфрли тврдењата за упад преку турската граница во областа Еврос минатата недела изјавувајќи дека проблемот, едноставно, е технички, пренесува „Катимерини“.

Изјавата доаѓа по обвиненијата дека 35 турски војници во петокот окупирале област на западниот брег на реката Еврос за која се вели дека ѝ припаѓа на Грција според Договорот од Лозана во 1923 година и формирале мал камп во кој го кренале турското знаме.

И додека весниците, како „Дејли мејл“, го карактеризираа упадот како инвазија, турскиот амбасадор во Грција рече дека малата област позната како Мелисокомео не е спор, туку техничка работа, која е сосема нормална меѓу соседите кај копнените граници“, пишува „Катимерини“.

„Ова не е проблем, па да не го претвораме во проблем“, додаде Озугергин и потврди дека Атина и Анкара разговараат за инцидентот.

И грчкиот министер за одбрана, Никос Панајотопулос, и министерот за надворешни работи, Никос Дендијас, во вторникот ја информираа владата за ситуацијата во областа кога и двете министерства во петокот поднесоа жалби до Турција за присуството на трупите.

Жалбата се однесува на турските трупи, кои, наводно, ја отежнуваат работата на граничната ограда што Грција сака да ја прошири бидејќи се предвидува нов бран мигранти да се упати кон граничната област кога ќе се олеснат мерките за изолација поради пандемијата на корнавирусот.

Турските сили по должината на пограничниот регион се обвинети дека се обиделе да им помогнат на мигрантите да ја преминат границата пред појавата на пандемијата, а еден војник во март изјавил за шведските медиуми дека добил директни наредби да го стори тоа.

„Потврдивме дека сè поминало добро и дека шверцерите не наплатуваат премногу. Имаме и разузнавачки информации за тоа каде и кога е безбедно да се премине“, рекол војникот.

Грчката влада објави и видеоснимки на кои се гледа како турско оклопно возило, финансирано од Европската Унија, наводно урива дел од граничната ограда на почетокот на март.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион4 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија5 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија6 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија6 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија6 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија6 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија8 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет9 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет9 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија10 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија11 час

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија11 час

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава13 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија23 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија23 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија23 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија23 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија24 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион1 ден

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Досие