Контакт

Регион

Порака од Вучиќ: Пружаме рака на пријателство за сите, но нема да молчиме

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ на инстаграм-профилот објави моќна порака по повод 27 години од прогонот на Србите во акцијата „Бура“.

dobivaj vesti na viber

„Пружаме рака на пријателство за сите кои сакаат да ја прифатат, но никогаш веќе нема да молчиме и не сакаме да се срамиме од злосторствата кои се извршени врз нашиот наод. Немојте да нè спречувате да се сеќаваме“, напиша Вучиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Денеска погреб на убиените Срби во Бањска

Објавено пред

Тројцата Срби кои минатата недела беа убиени во Бањска, Стефан Недељковиќ, Бојан Мијаиловиќ и Игор Миленковиќ, денеска ќе бидат погребани во Врњачка Бања и Лепосавиќ.

dobivaj vesti na viber

Стефан Недељковиќ ќе биде погребан во Врњачка Бања, а граѓаните се поканети да се соберат на пумпата „Кнез Петрол“ на ова место во 11 часот.

Бојан Мијаиловиќ ќе биде погребан во 12 часот на локалните гробишта во Лепосавиќ, а во 14 часот на истото место во селото Граничане ќе биде погребан Игор Миленковиќ.

Потсетуваме, Недељковиќ, Мијаиловиќ и Миленковиќ беа убиени во конфликт меѓу локалните Срби и таканаречената косовска полиција на 24 септември во селото Бањска, на северот на Косово и Метохија.

Нивните тела дури вчера ги однеле нивните семејства од Институтот за судска медицина во Приштина, од каде биле пренесени во капелата во Рударе кај Звечан.

Прикажи повеќе...

Регион

Лондон повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Дочерти, изрази задоволство што британските сили ќе придонесат за зајакнување на КФОР и рече дека тоа ја покажува посветеноста на Лондон кон НАТО и стабилноста на Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

На социјалната мрежа Икс (Твитер), Докерти повика на деескалација на ситуацијата на Косово и Метохија и нагласи дека единствениот одржлив пат за мир на Косово и Метохија е преку дијалог.

„Повикуваме на смиреност и деескалација од сите страни. Единствениот остварлив пат кон мирот во Косово е преку дијалог“, рече Докерти.

Британското Министерство за одбрана ја префрли командата на еден баталјон од својата армија на НАТО, за да може баталјонот да му пружи поддршка на Косово доколку е потребно, соопшти претходно министерството.

Прикажи повеќе...

Регион

Септември најтопол во последните 90 години

Објавено пред

Месецот септември 2023 година е еден од најтоплите во последните 90 години, се вели во извештајот на Националниот институт за метеорологија и хидрологија (NIMH) за времето во септември.

dobivaj vesti na viber

Просечните месечни температури се движат од 16 до 23 Целзиусови степени, со отстапување од месечната норма помеѓу плус 1 и плус 4 степени. Највисоката измерена температура беше 37,2 степени на 23 септември во Крумовград. Во Софија највисоката измерена температура беше 32,2 степени, исто така на 23 септември. Најниската минимална температура на станица во населено место е 2,1 степен на 12 септември во Чепеларе, а најниска е измерена на врвот Мусала на 28 септември – минус 1,3 степени.

Во поголем дел од земјава месечните количини на врнежи се меѓу 1 и 120% од климатската норма. Само во дел од регионот Рило-Родоп има станици со месечна количина на врнежи до 200% од нормата, а на јужниот брег на Црното Море и во Странџа – до 493% (Ахтопол). Во просек за земјата овој месец, септември има помалку врнежи од септември 2022 година, но повеќе од септември 2021 година, известува НИМХ. Најголема измерена 24-часовна количина на врнежи е 207 мм дожд во село Кости, рег. Бургас, на 5 септември. Поројниот дожд во регионот Странџа во периодот од 4 до 6 септември предизвика катастрофа.

1–3 септември: На антициклонско поле со низок градиент времето ќе биде претежно сончево, со поголема кумулусна облачност попладне над источните предели и планините, со изолирани слаби врнежи од дожд. Температурите се повисоки од вообичаеното. На 2 септември речиси истовремено четири пожари избувнаа во планината Сакар, на границата со Турција, на територијата на општините Свиленград и Тополовград, каде беше прогласена вонредна состојба. Топлото време и силните ветрови помагаат во ширењето на пожарите. Пожарот зафаќа 10.000 хектари пасишта и бадеми. Жителите на селата Варник и Маточина во Свиленград мора да бидат евакуирани.

4–5 септември: Со поминување на циклон низ јужниот дел на Балканот, во Бугарија се создава ситуација со врнежи, со значителни врнежи, особено во југоисточниот дел на земјата, каде исто така се зајакнати од орографски причини. , како и од близината на Црното Море како дополнителен извор на топлина и влага. Вонредна состојба е прогласена во крајните југоисточни региони, а најтешко е погоден градот Царево. Ѕидовите на две брани се загрозени, реките се излеваат од коритата, 13 моста се целосно или делумно уништени. Влезните води влечат автомобили и камп приколки во морето, поплавуваат улици и хотели, активираат свлечишта. Селата и камповите се евакуирани, населените места, главно во општините Царево и Малко Трново, остануваат без струја и вода, патиштата се затворени. На 5 септември четири лица го загубија животот во поплавата во Царево.

Главните количини на врнежи измерени на метеоролошките станици НИМХ во областа на катастрофата се забележани во интервалот од околу 23:30 часот на 4 септември до 15:00–15:30 часот на 5 септември (околу 16 часа врнежи): село Кости – над 329,3 mm (l/m²), или 444% од месечната климатска норма, градот Ахтопол – 253 mm (над 466% од нормата), и селото Граматиково – 288,4 mm (423% од нормата).

6-8 септември: Откако ќе помине циклонот, врнежите постепено престануваат, дневните температури се зголемуваат.

9-14 септември: Притисокот од запад-северозапад продолжува да се зголемува. Времето е претежно сончево и мирно. Температурите во пораст, а максималната на повеќето места, освен во Црното Море, достигнува 30-35 степени.

15 септември: Ноќта на 15 септември над земјата поминува студен атмосферски фронт. На места во ноќните часови, како и во текот на денот попладне има краткотраен дожд и грмежи. Во повеќето области врнежите се слаби и умерени, но на Родопите се забележани позначителни количини. Температурите се намалуваат за 3 до 5 степени.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ Рама: КФОР мора да ја преземе контролата врз северот на Косово
16-17 септември: Воздушната маса над земјата останува нестабилна. На повеќе места има врнежи од дожд придружени со грмежи. Поинтензивни појави и значителни врнежи има во Југозападна Бугарија, Родопите и во североисточните предели. Температурите опаѓаат за уште 3-4 степени.

18–23 септември: Бугарија се наоѓа на границата на обемна и длабока циклонска област на северозапад и антициклон на исток. Времето е претежно сончево, со развој на засебна кумулус-врнежлива облачност и изолирани краткотрајни врнежи и грмежи главно во западната половина од земјата. Температурите повторно се во пораст и максималните во последните денови од периодот во повеќето предели се над 30 степени, на места достигнуваат и 36-37 степени.

24–28 септември: Мал циклонски вител се формира долж студениот фронт на циклонот во северозападниот дел на Балканот, кој брзо се движи кон југ. Северната половина на Балканот останува на периферијата на антициклонот над Источна Европа. Североисточниот ветер над Бугарија се засилува. Времето е променливо, за периодот релативно топло, иако дневните температури опаѓаат. Краткорочни врнежи има првиот ден во северозападните предели, а во последниот – во јужните и источните предели; врнежите се претежно слаби, но на места се забележани и поголеми количини.

29-30 септември: Со минувањето на циклонот во јужниот дел на Балканот, зголемувањето на притисокот и слабеењето на баричниот градиент, се очекува месецот да заврши мирно и топло за периодот, се вели во билтенот на НИМХ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Токсично млеко и јогурт завршиле во маркетите, а АХВ спие, вели опозицијата

Опозицијата обвинува дека млеко и протеински јогурт со амфлатоксин завршило во маркетите, АХВ спие, се буди само кога ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Економија29 минути

Алатка на Народната банка за споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките

За прв пат граѓаните можат на брз и едноставен начин да направат споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките...

Македонија43 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва?

Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва, мафијаш во притвор?! – прашува ВМРО-ДПМНЕ. „Огласот...

Регион59 минути

Денеска погреб на убиените Срби во Бањска

Тројцата Срби кои минатата недела беа убиени во Бањска, Стефан Недељковиќ, Бојан Мијаиловиќ и Игор Миленковиќ, денеска ќе бидат погребани...

Топ1 час

Кривична пријава за скопјанецот кој запали стан во Хром за да прикрие убиство

МВР поднесе кривични пријави против две лица од Скопје за “убиство” и “тешки дела против општата сигурност”, на кој им...

Регион1 час

Лондон повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Дочерти, изрази задоволство што британските сили ќе придонесат за...

Регион16 часа

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион16 часа

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија18 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија18 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија19 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија20 часа

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ објави документи за токсично млеко и јогурт, бара одговрност од Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објави документи во врска со информациите дека во Македонија се увезува млеко кое содржи афлатоксин....

Економија22 часа

ЕСМ ги повика потрошувачите да проверат дали објектите се подготвени за грејна сезона, а не кажува дали ќе ги намести цевките под Беласица

ЕСМ ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до...

Македонија22 часа

Заев: време е за нов македонски успех

Екс премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е...

Економија23 часа

Нови цени на горивата

Од денеска малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се намали за 2 денари, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95,...

Македонија23 часа

Петровска – Тагaрeв: соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија...

Македонија24 часа

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“...

Економија24 часа

СДСМ: Нова 55MW фотоволтаична електрана – најголема на Балканот

Започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот, со капацитет од 55 MW, која ги задоволува годишните потреби на 30.000...

Свет24 часа

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот ЛаГвардија беа соочени со вода на...