Контакт

Регион

Построги мерки за влез во Црна Гора – не е доволен само негативен ПЦР тест

Објавено пред

Од денеска се заострени условите за влез во Црна Гора за странските државјани поради епидемиската состојба, а во секој случај задолжително е ПЦР тест не постар од 72 часа или брз антиген тест не постар од 48 часа.

dobivaj vesti na viber

Црногорските државјани и странците можат да влезат во земјата преку сите гранични премини со еден од двата докази од потврдата за коронавирус – дека лицето е целосно вакцинирано со пропишаниот број дози на вакцина против коронавирус и дека не поминале повеќе од шест месеци од втората доза.

Влезот е возможен со доказ дека лицето прележало Ковид-19, дека поминале не помалку од 10 дена и не поминале повеќе од 180 дена од позитивен ПЦР или брз антигенски тест.

„ Во двата случаи, лицето мора да има или негативен ПЦР тест кој не е постар од 72 часа или брз антиген кој не е постар од 48 часа. Тоа значи дека повеќе не може да се влезе во Црна Гора само со негативен тест“ соопшти Министерството за здравство.

Влезот во земјата без овие докази е можен, но со утврдување на самоизолација од 10 дена, која може да се прекине најрано по три дена по негативен ПЦР тест.

Регион

„Лажев дека сум бремена за да не ме убие, имаше две бомби во раката“, сведочеше девојката што ја киднапира масовниот убиец од Младеновац

Објавено пред

Девојката што ја киднапира масовниот убиец од Младеновац лажела дека е трудна. Во Вишото јавно обвинителство во Смедерево на рочиштето таа рекла дека успеала да го убеди киднаперот Урош Б. дека е бремена, а тоа го направила кога во неговите раце видела две бомби.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот за масакрот кај Младеновац на 5 мај кај Мали Пожаревац киднапирал такси и девојката во него откога уби 8 лица, а рани 14.

Урош Б. запрел таксист во близина на Мали Пожаревац. Потоа со закана со две бомби наредил да го одвезат до Вињиште кај Крагуевац. Таму бил вујко му кај кого се скрил по злосторството. Во автомобилот имало и трудница. Урош седнал на предното седиште, а во раката имал бомба. Потоа на таксистот му рекол дека ќе ја активира доколку не вози каде што му рекол.

Полицијата во соработка со Вишото јавно обвинителство во Смедерево ги уапси татко му Р.Б. и вујко му Г. Г. Тие се во притвор и за сите тројца се води постапка.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Објавено пред

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации во Виена, Михаил Уљанов, пренесува „РТ Балкан“.

dobivaj vesti na viber

„Со оглед на актуелната ситуација во Косово и Метохија, би било корисно да се потсети дека во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, Белград го задржува правото да врати ограничен број свои полицајци и војници во тој регион“, напиша Уљанов на „Телеграм“.

Во исто време се огласи и Пекинг со поддршка за Србија во нејзините напори да ги заштити својот суверенитет и територијален интегритет.

„Кина посветува големо внимание на релевантните настани и ги поддржува напорите на Србија за заштита на својот суверенитет и територијален интегритет“, изјави официјалниот претставник на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг, коментирајќи ја ескалацијата на Косово.

Пекинг го повика НАТО искрено да ги почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Србија и да преземе активности што ќе придонесат за мирот, нагласи таа, и додаде дека Кина се противи на едностраното дејствување на косовските власти.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со рускиот, а подоцна ќе се сретне и со кинескиот амбасадор во поглед на влошената ситуација на Косово, соопштија од администрацијата на Вучиќ. Во зградата на Претседателството на Србија во тек е средба на претседателот Александар Вучиќ и рускиот амбасадор во Србија, Александар Боцан-Харченко.

„Го информирав амбасадорот Харченко за ескалацијата на насилството и бруталната дискриминација врз Србите во Косово и Метохија. И покрај најбруталното кршење на сите меѓународни договори, Србија ќе работи на зачувување на мирот и стабилноста барајќи итно усвојување и спроведување мерки што ќе ја гарантираат безбедноста на Србите во Косово и Метохија, што е предуслов за каква било понатамошна дискусија со претставниците на привремените институции во Приштина“, рече Вучиќ.

Србите и денеска се собраа пред трите општини со мнозинско српско население на северот од Косово за да влезат на работа во зградите, но ниту КФОР ниту косовските специјалци не им дозволиле да поминат.

Припадниците на косовската полиција сè уште се во зградите на општините на северот од Косово, а припадниците на КФОР формираа кордони пред нив.

Претставникот на привремената управа на општина Звечан, Драган Недељковиќ, изјави дека Србите, кои вчера беа приведени во Звечан, сè уште не се ослободени.

Недељковиќ синоќа ги информира претставниците на Српската листа дека повторно разговарале со командантот на КФОР, кој им рекол дека чекаат документи за ослободување на приведените Срби.

„Според информациите што ги имам, тие сè уште не се ослободени. Факт е дека КФОР веднаш им ги предал на Албанците“, рече Недељковиќ.

Тој додаде дека од КФОР ветиле оти сите припадници на специјалните косовски единици треба да се повлечат денеска до 15 часот.

„Дојдовме да почекаме, чекаме да дојде 15 часот и сите да си заминат“, изјави Недељковиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zubin Potok INFO (@zubinpotokinfo)

Во меѓувреме, на зградата на Општина Зубин Поток веќе го нема знамето на Косово, кое, наместо на јарболот, беше поставен на терасата на вториот кат за да не може да се отстрани. Србите го закачија знамето на Република Србија на столб пред Општината.

На кружниот тек во Грачаница, пак, кај споменикот на Милош Обилиќ, поставено е ново знаме на Србија откога старото било запалено во текот на ноќта.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, денеска соопшти дека палењето на српската тробојка во Грачаница е налудничава забава од омраза.

„Ноќеска албански екстремист во Грачаница ја запалил српската тробојка во својата налудничава забава од омраза инспирирана од нападот на терористите на Курти врз српскиот голорак народ на северот во Косово и Метохија. Србите веднаш го заменија знамето со ново бидејќи омразата никогаш нема да биде посилна“, напиша Петковиќ на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Објавено пред

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, како и со шефот на делегацијата на Европската Унија, а единствената тема на разговор беше последната ескалација на насилствата во Косово.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ изрази големо незадоволство и силна загриженост поради фактот што дел од меѓународната заедница продолжува да ги толерира унилатералните потези на Приштина, кои водат до насилство врз српската заедница, што резултира со намалување на бројот на опции што би можеле да доведат до постојан мир и стабилност во регионот, се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот.

Тој ги запозна соговорниците со вистинската хронологија на настаните во текот на вчерашниот ден, во кои беа повредени голем број припадници на српската заедница, кои се собраа да го изразат своето незадоволство.

„Претседателот потсети дека навремено и упорно предупредуваше за ваквиот развој на ситуацијата, како и за последиците што може да доведат до неказнивост на институциите во Приштина, кои не само што не ги исполнуваат своите обврски туку редовно преземаат еднострани насилни дејства против српската заедница во Косово со многубројни и чести инциденти, кои резултираат со повреди, тепања, малтретирање и отворена дискриминација на Србите“, се наведува во соопштението.

Вучиќ рече дека е крајно време дел од меѓународната заедница, конечно, да реагира остро, јасно и недвосмислено на политиката на приштинските институции и да ги заштити Србите од сè посилните притисоци и бруталното насилство што се врши пред очите на сите механизми, чија улога, меѓу другото, е да ја заштитат заедницата.

Претседателот изрази жалење за повредените војници на КФОР, но посочи дека се повредени многу поголем број Срби, дека против нив било употребено огнено оружје и голема физичка сила.

Тој додаде дека во сегашната ситуација од клучно значење е зачувувањето на мирот, но и дека најважна е безбедноста на српската заедница на Косово, како и дека во оваа смисла ги очекува земјите од вкинтата, кои имаат најголемо влијание врз Приштина, итно да донесат и спроведат одредени мерки, кои би ја гарантирале безбедноста на Србите во Косово, што е предуслов за каква било понатамошна дискусија со претставниците на привремените институции во Приштина.

Претседателот Вучиќ истакна дека Албин Курти мора да ги повлече специјалните единици бидејќи Србите никогаш нема да ја прифатат неговата окупација.

„Се надевам дека ќе можете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили и личните градоначалници од северот“, рече претседателот Вучиќ. Тој нагласи дека Србија ќе ја продолжи комуникацијата со претставниците на НАТО/КФОР со најдобра верба за зачувување на мирот и стабилноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во обвинителство за да направи препознавање на второто лице кое...

Македонија1 час

(Видео) Излезе од затвор Алими, кој ги предаде клучевите од Собранието на крвавиот четврток, го пречека Зијадин Села

Поранешниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, пред затворот во Идризово го пречека поранешниот обебзбедувач во Собранието Абдуљфета Алими,...

Свет2 часа

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација...

Македонија3 часа

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Братислава оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски...

Топ3 часа

Загинатиот во сообраќајната несреќа кај Штип има 62 години, двајцата повредени се во болница – МВР со детали за смртоносниот судир

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на експресниот пат Штип – Кочани, при што животот го загуби едно лице. Од МВР...

Македонија3 часа

(Видео) Трипуновски: Млад кромид и пиперки со пестициди пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кој има присуство на пестициди, вели претседателот на Комисијата за земјоделство,...

Регион3 часа

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации...

Македонија4 часа

Битиќи: Зеленчукот поевтини 40 отсто во однос на замрзнатите цени, затоа ги одмрзнуваме

Од четврток зеленчукот нема да има замрзната цена. Мерката за замрзнување на цените донесена за да се спречат големи поскапувања...

Регион5 часа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија,...

Македонија6 часа

Пендиков се врати во Охрид, ќе сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред...

Регион6 часа

НАТО го осуди непровоцираниот напад врз мировните трупи на Косово

НАТО остро го осуди непровоцираниот напад во кој беа повредени најмалку триесетина мировници – иако медиумите шпекулираат со бројка од...

Македонија7 часа

УКИМ денеска избира ректор

На 28 факултети и институти во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска ќе се спроведат избори за...

Свет7 часа

(Видео) Пукање на шеталиште на Флорида: девет лица повредени

Девет лица беа застрелани, меѓу кои и едногодишно дете, за време на судир меѓу две групи на Флорида, соопштија официјални...

Регион7 часа

Курти: Протестите во Косово се под директива на официјален Белград

Претседателот на владата на Косово, Албин Курти, оцени дека на северот од Косово не се одржани организирани мирни собири, туку...

Регион7 часа

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Утрово е мирно на северот од Косово. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ во текот на ноќта немаше инциденти,...

Европа7 часа

(Видео) Гори Москва: напад на главниот град на Русија

Андреј Воробјов, гувернер на Московската област, на комуникациската платформа „Телеграм“ изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до...

Македонија22 часа

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш, со...

Македонија23 часа

(Видео) Не се плаши од Спасовски, но Пендаровски сега не размислува за втор претседателски мандат

Претседателот на државата Стево Пендаровски чиј мандат истекува следната година, во овој момент не размислува за втор мандат. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски ќе ги потпише законите за „Бехтел и Енка“, 60-часовна работна недела нема во указите што ги добил

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги потпише предложените измени на законите за олеснување на проектот за „Бехтел и Енка“, кои Собранието...

Македонија1 ден

Спасовски за заканите за живот на градоначалникот на Арачиново: Не може граѓаните да бидат заложници на лични или политички интереси

Полицијата поднела пријави против сите лица што ја нарушиле безбедноста во Арачиново откога општинската администрација минатата недела извести дека Општината...