Контакт

Регион

Потпишан е Договорот меѓу СПЦ и Владата на Црна Гора

Објавено пред

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Порфирије пристигна во Подгорица каде со премиерот Дритан Абазовиќ го потпиша Основниот договор, пренесуваат српските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Дел од медиумите претходно најавија дека потпишувањето ќе се случи на 3 август, но тоа тогаш го демантираше премиерот Дритан Абазовиќ. Црногорскиот министер за правда вчера изјави дека договорот ќе биде потпишан во првата половина на август.

Истовремено, Српската православна црква соопшти дека патријархот Порфирије ќе биде во Херцег Нови на 14 и 15 август, што многумина го поврзуваа со потпишувањето на договорот.

Сепак, на изненадување на многумина, патријархот денеска пристигна во Подгорица, а договорот е веќе потпишан, јавуваат медиумите во регионот.

Анализираат дека бидејќи самиот договор предизвика голема бура во црногорската јавност, тој неколку пати беше ревидиран и менуван. И покрај тоа, некои сè уште тврдат дека тоа не е во согласност со Уставот на Црна Гора, поради што се заканија дека ќе ја соборат владата на Абазовиќ. Меѓу нив, како што стои во написите е и црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

„Доколку се потпише Основниот договор за кој јасно проценивме дека е спротивно на државните интереси на Црна Гора, како што беше усвоен од Владата, нема сомнеж дека ќе ја процесираме иницијативата за смена на Владата. Парламентот продолжува да функционира, тој работи, закажуваме избори“, изјавил претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во интервју за Н1.

Коментирајќи ја изјавата на црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ за гласањето за Основниот договор со Српската православна црква, Ѓукановиќ кажал дека тоа не е изненадување за него.

Регион

Во пелени сакале да прошверцуваат злато вредно 19.000 евра

Објавено пред

Српските цариници на граничниот премин Прешево спречиле двајца патници да прошверцуваат златен накит вреден над 2,2 милиона динари (околу 19.000 евра) во пелени „памперс“, соопшти денеска тамошната Царинската управа.

dobivaj vesti na viber

Речиси половина килограм златни ѓердани и алки со дукати „франц џозеф“, како и синџири и прстени, се пронајдени во автомобил со швајцарски регистарски таблички, во кој млад брачен пар се движел од правец на Северна Македонија кон Швајцарија.

Патниците рекле дека немаат што да пријават, а накитот бил пронајден во неотворено пакување пелени „памперс“ во торба под совозачкото седиште.

Бидејќи вредноста на откриениот накит надминува една третина од вредноста на возилото, со судската одлука, покрај златото, трајно е одземено возилото проценето на повеќе од еден милион динари.

Прикажи повеќе...

Регион

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

Објавено пред

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива висок легитимитет, кој доаѓа од високата излезност на гласачите“.

dobivaj vesti na viber

Ова го истакна претседателот Румен Радев на почетокот на работната средба со претставници на институциите надлежни за подготовка и одржување на претстојните предвремени парламентарни избори во октомври, информира „Бгнес“.

Претседателот инсистирал на активна информативна кампања за машинско гласање.

„Треба да се зголеми довербата во машинското гласање. Машинското гласање ја покажа својата ефикасност и придонесе за намалување на купените гласови. Потребна е активна замка за информации за машинско гласање. Се надевам дека ќе се вклучат и медиумите“, рече Радев и ја истакна улогата на двете привремени влади емитувани минатата година и нивната добра работа во организирањето на изборите.

Прикажи повеќе...

Регион

Креативна порака на вратата на аптека во Загреб: „Драги крадци…“

Објавено пред

Во неколку наврати била ограбена, па пред влезот на аптеката во Дубрава (Загреб) се појавил плакат со предупредување за разбојници.

dobivaj vesti na viber

Целта на пораката е да ги одврати разбојниците од нивните планови.

На плакатот стои натпис:

„Почитувани разбојници и крадци, информација за вас: Оваа аптека има нов сеф со 15-минутно доцнење на отворањето, како и тивок аларм, по чие активирање пристигнуваат надлежните служби во 3 минути. Тоа не е тешка пресметка, но ние ќе ви помогнеме, тоа е 12 минути разлика“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија2 часа

Каевски: Реализираме стратешка цел, во ЕУ влегуваме како Македонци

„За пет години, СДСМ успеа да ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата. Преку одговорен, државнички пристап успеавме да...

Европа3 часа

(Видео) Бајден не може да си ја облече јакната

Американскиот претседател Џо Бајден се обидел да се справи со новонастанатата ситуација што настанала кога излегол од хеликоптерот, но не...

Економија4 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија4 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион6 часа

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет6 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет7 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет7 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион7 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија18 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија19 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија21 час

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа22 часа

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ23 часа

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија1 ден

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет1 ден

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија1 ден

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...