Контакт

Регион

Прв случај на западнонилски вирус потврден во Словенија

Објавено пред

Минатата недела во Словенија е забележан првиот случај на инфекција со западнонилски вирус, пациентот веќ ее отпуштен од болница и закрепнува дома, потврди словенечкиот Национален институт за јавно здравје.

Поради сомневање на западнонилски вирус, повеќе од 30 пациенти беа тестирани оваа година во Словенија, но резултатите од тестовите беа негативни.

Вирусот го пренесуваат комарци, а најопасен е за време на топлите денови, обично во јули и август, кога комарците во Европа се најактивни.

Регион

Тригодишното дете кое падна низ прозор во Загреб се пробуди од кома

Објавено пред

Од

Тригодишното дете кое за време на викендот падна низ прозор од вториот кат на зграда во Загреб се пробуди од кома. Лекарите велат дека момчето почнало да ги движи рацете и нозете и дека разговара со неговите родители.

Детето се уште се наоѓа на интензивна нега, но лекарите очекуваат дека за неколку дена неговата состојба ќе се подобри.

,,Највеќе комуницира со мајката, а особено е весело кога ќе му го дадат мобилниот телефон за да гледа анимирани цртани филмови”, вели неврохирургот Мирослав Ѓурашин.

Прикажи повеќе...

Регион

Могерини организира вечера за премиерите од Западен Балкан

Објавено пред

Од

Шефицата за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, ќе организира вечера за премиерите од Западен Балкан. Вечерата која ја организира треба да одржи во Њујорк, објави Европската комисија.

Како што посочија од комисијата, а пренесуваат српските медиуми на вечерата ќе присуствува и српската премиерка, Ана Брнабиќ.

Европската комисија вели дека вечерата ќе се одржи вечерва во рамки на Генералното собрание на ОН во Њујорк, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, ќе организира заедничка вечера за премиерите на Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Бар уапсени тројца Албанци со 65 килограми марихуана

Објавено пред

Од

Барската полиција уапсила двајца државјани на Албанија откако во нивниот автомобил пронашла 64,8 килограми марихуана, а поради сомневање дека им помагал, уапсено е и уште едно лице исто така државјанин на Албанија.

Полицијата го блокирала Бар и запрела повеќе возила, меѓу кои и „Ауди ку-7“ со албанска регистрација, кое се обидело да избегне контрола.

Полицијата детално го прегледала возилото во задниот дел, каде пронашла и одзела две црни торби во кои се наоѓале пакувања со содржина на билна материја со темнозелена боја, за која се претпоставува дека е опојна марихуана со тежина од 64,769 килограми, соопшти полицијата.

Тие се уапсени поради сомневање дека направиле кривични дела, неовластено производство, поседување и пуштање во промет на опојни дроги, како и кривично дело – помагање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ1 час

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија2 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет4 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија4 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион5 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава5 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет5 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион6 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет18 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион20 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија21 час

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија22 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток23 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток24 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие