Контакт

Регион

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Објавено пред

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Исa Мустафа, но договор за постизборна коалиција не е постигнат.

„Состанокот на лидерите на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Исa Мустафа за постизборна коалиција заврши без резултати“, изјави портпаролот на Демократскиот сојуз Бериоан Мустафа.

„Договорено е идните состаноци да бидат поинтензивни за да се постигне договор за владејачката коалиција“, рече тој.

Курти претходно изјави дека „не постојат пречки кои нема да ги мине“ за да постигне договор. Ова беше прв состанок на двајцата лидери по состанокот одржан на 2 овој месец на кој не беше постигнат договор поради несогласувања околу кадровските решенија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Борел: ЕУ ниту во криза не ги заборава граѓаните од Западен Балкан

Објавено пред

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, оценува дека во моментите на борба против невидена криза, како што е пандемијата на коронавирусот, ЕУ не заборава на граѓаните од Западен Балкан.

Жозеп Борел на својот блог пишува дека ЕУ во борбата против кризата со Ковид-19 и нејзините последици мора да покаже што значи европска и глобална солидарност.

„Солидарноста не може да биде збор што не подразбира обврска“, вели тој.

Истакнувајќи дека во време на справување со кризи ЕУ не ги заборава граѓаните на Западен Балкан, Борел потсетува дека Унијата објави пакет-фискална помош од 38 милиони евра за итна помош за набавка на медицинска опрема, нејзин транспорт и за тековни потреби на граѓаните.

„Покрај тоа, ЕУ ќе пренасочи 374 милиони евра за социјално и економско закрепнување на регионот кога ќе заврши кризата, со цел да се зачуваат работните места, деловните активности, социјалните придобивки и да се продолжи животот на луѓето по пандемијата“, објасни тој.

Во однос на Северна Македонија, ЕУ предвиде итна помош од четири милиони евра, а за економско закрепнување од кризата на земјава ќе ѝ бидат доделени дополнителни 62 милиона.

Во споредба со другите земји од Западен Балкан, најголема е паричната помош што ЕУ ја издвојува за Србија – 15 милиони евра како итна помош и 78 милиони евра за економско закрепнување.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 790 заболени од коронавирус, 64 излекувани

Објавено пред

Во Хрватска се потврдени 77 нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупната бројка на заболени се искачи на 790, објави Националната цивилна заштита.

„Хрватска многу рано воведе мерки за самозаштита на граѓаните и за да се спречи ширењето на оваа инфекција. Задоволни сме што повеќето граѓани ги почитуваат овие мерки и затоа нашата крива е сè уште линеарна“, рече министерот за здравство, Вили Берош.

Досега се направени 6.404 теста, односно по 504 на ден.

На распиратор се приклучени 27 пациенти, а досега починаа шест лица. Излекувани се 64 лица, 12 повеќе од вчера.

Прикажи повеќе...

Регион

Бројот на жртви од коронавирусот во Србија се искачи на 14

Објавено пред

Во Клиничкиот центар „Војводина“ денеска починала 80-годишна жена од Темерин, која е официјално 14-та жртва на новиот коронавирус во Србија, пренесува српски „Курир“.

Жената е четврта жртва на коронавирусот на територијата на Војводина.

„Станува збор за жена од Темерин, родена 1939 година“, изјави претседателот на покраинската влада, Игор Мировиќ.

Тој додаде дека на територијата на Војводина во моментот има 147 заразени со Ковид-19, а дека на Инфективната клиника во Клиничкиот центар „Војводина“ се лекуваат 42 лица.

Во Србија до вчера во 15 часот беа потврдени 741 заразен со новиот коронавирус, а според интернет-страницата „Ковид-19“, хоспитализирани се 356 заразени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија11 час

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија11 час

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија13 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија13 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија13 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет15 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија16 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија17 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија18 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија18 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет18 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија20 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија20 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа21 час

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет21 час

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ22 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет23 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет2 дена

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија2 дена

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Досие