Контакт

Регион

Протести во Бугарија, блокирани граничните премини

Објавено пред

Илјадници Бугари ги блокираа главните улици и граничните премини кон Турција и Грција во знак на протест против поскапувањето на горивата во најсиромашната земја во Европската Унија.

„Анадолија“ објави дека биле блокирани и граничните премини со Романија и со Србија.

Протестите се одржуваат секој викенд во текот на изминатиов месец. Демонстрантите повеќе часа го блокираат сообраќајот на повеќе места на главните автопати.

На автопатот кој води кон границата со Турција полицијата се обидела да ги спречи возачите да го блокираат сообраќајот, но тие го пробиле кордонот.

Протестни собори се одржаа во Софија и во другите поголеми градови, а учесниците и за утре најавија блокади на улиците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ: Албанците покажаа дека никогаш не им било грижа за правдата и правата

Објавено пред

По повеќегодишните закани, денеска, официјално косовската војска на нелегален и незаконски начин е формирана, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ, на вонредна прес-конференција што ја закажа за вечерва.

„Сè што сторија Албанците го сториле во спротивност со меѓународното право и во спротивност со својот највисок правен акт, Уставот, како што велат тие, на Република Косово, и покажаа дека никогаш не им било до правото и правдата, туку до реализирање сила, напад врз Србите и нескриен напад врз Република Србија“, рече претседателот Вучиќ.

Претседателот Александар Вучиќ изјави дека Белград водел дијалог бидејќи сака компромис.

Тој изјави дека бил цел на општа критика од целата српска јавност бидејќи тој го предлагал она што му било кажано.

Претседателот на Србија вечерва истакна дека е создадена атмосфера што ја гази и уништува Србија.

Тој во изјавата рече дека Србија се префрла на мирна демократска политика, која се обидува да ги заштити своите државни и национални интереси.

Прикажи повеќе...

Регион

Тачи: Денешното гласање покажа единство што треба да се зачува и негува

Објавено пред

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, вечерва ги повика војските од регионот, вклучувајќи ја и војската на Србија, на партнерство со вооружените сили на Косово.

На церемонијата по повод трансформацијата на Косовските безбедносни сили (КБС) во војска, Харадинај рече дека Албанците во Косово, како најстар народ на Балканот, сега само формирале војска на Косово.

„Ние смело се определивме даа го браниме мирот и нема да дозволиме нашата војска да се сврти против својот народ“, рече Харадинај.

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, рече дека денешното гласање за законите за трансформација на КБС покажало единство што треба да се зачува и да се негува.

„Денес, сите политички партии на Косово, без исклучок, покажаа дека кога станува збор за интерес на Косово и за општото добро, како и за доброто на идните генерации, е надвор од теснопартиските интереси и гласаат за Косово. Барам единството што денес го покажавте да го зачувавате и за други значајни процеси што нè очекуваат“, рече Тачи.

Тој рече дека трансформацијата ќе се реализира во соработка и координација со НАТО и со другите партнери.

Претседателот на собранието на Косово, Кадри Весели, изјави дека косовските граѓани припаѓаат на народ што никогаш не нападнал никого, каде што никогаш немало простор за омраза кон другите, иако тие биле жртви на разни идеологии, никогаш не се хранеле со идеологија против друг.

Прикажи повеќе...

Регион

Шест тони хашиш и над три милиони таблети „каптагон“ запленети на Крит

Објавено пред

Дрога, чија вредност при продажба на улица надминува 100 милиони евра, била пронајдена на брод запленет во пристаништето Ираклион на Крит, објавија грчките власти.

Според крајбрежната стража, бродот „Нока“ под сириско знаме транспортирал повеќе од шест тони хашиш и над три милиони таблети „каптагон“, позната и како дрога што  ја земаат терористите од ИСИС. Дрогата била скриен во контејнери на бродот.

Единаесетчлената екипа, во која имало и Сиријци, негирала дека знаела за нелегалниот товар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа12 часа

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија15 часа

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа16 часа

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија16 часа

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија18 часа

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Македонија18 часа

(Видео) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од македонските депонии се поголема закана од фабриката за преработка

По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад  на земјиштето во дворот на...

Крвав четврток19 часа

Пепиќ: Се колнам во своите чест и вера дека не го удрив Села

Покрај разговорите од одземените телефони на пратениците Јохан Тарчуловски и Љубен Арнаудов на денешното рочиште за крвавиот четврток беше презентирана...

Крвав четврток19 часа

Тарчуловски до Мицкоски по апсењата за 27 април: Не е фер да се враќаме во Собрание додека не ги пуштат луѓето од притвор

Во една од вибер-комуникациите помеѓу актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и обвинетиот пратеник Јохан Тарчуловски, кои јавното обвинителство денеска...

Крвав четврток19 часа

Василевски пред 27 април: Подобро е во Собрание да одиме без вратоврски, да не ни пречат

На денешното рочиште за крвавиот четврток беа презентирани докази од дополнителната листа на обвинителството. Помеѓу доказите беше и вибер-комуникација помеѓу...

Регион19 часа

Злосторство во Босна: Татко си ги заклал децата, по што се самоубил

Ужасна трагедија ги вознемири жителите на Босна и Херцеговина, откако медиумите објавија дека татко ги заклал своите три деца, по...

Крвав четврток20 часа

(Видео) Снимателите денеска куртулија од дополнителни проверки поради снимање на обвинителките

Снимателите кои направија снимки од денешното рочиште за крвавиот четврток, за разлика од вчера, не беа изложени на дополнителни проверки...

Топ22 часа

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште. Како што информира полицијата, вчера, во 20:20 часот на улица 1 во...

Регион22 часа

Парламентот ги усвои законите – Косово доби војска

Косовскиот парламент ги усвои законите кои овозможуваат трансформација на Косовските безбедносни сили во Вооружени сили на Косово. Во Парламентот влегле...

Македонија23 часа

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски

Се одложи рочиштето за смртта на Никола Саздовски – Саздо, поради оправдано отсуство на еден поротник. Имал смртен случај. На...

Регион24 часа

(Видео) Пронајдени 15 килограми експлозив на автопатот Косовска Митровица – Приштина

Косовската полиција пронашла 15 килограми експлозив на Газиместан, пишува приштискиот весник „Коха“ повикувајќи се на портпаролот на полицијата во Пришина,...

Свет24 часа

Сенатот едногласен: Убиството на Кашоги го наредил принцот

Сенатот на САД едногласно ја усвои резолуцијата во која саудискиот принц Мохамед бин Салман е посочен како одговорен за убиството...

Европа1 ден

Три жени избодени во Нирнберг

Три жени се избодени со нож во одделни напади во Нирнберг, а германската полиција во моментов испитува дали овие инциденти...

Свет1 ден

Трамп и Путин нема да се сретнат ако Русија не ги врати запленетите украински бродови

Средбата на американскиот претседател, Доналд Трамп, и рускиот шеф на државата, Владимир Путин, нема да се оствари сè додека Русија...

Македонија1 ден

Возете внимателно, снег врне во Гостивар, Маврово, Стража, Кичево…

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани по претежно влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет има...

Досие