Контакт

Регион

Разбиена група фалсификатори, за 20 000 долари печателе пасоши и визи за САД

Објавено пред

Албанската полиција во соработка со полиции од неколку земји разби голема група фалсификатори на пасоши и визи за САД. Во акцијата се уапсени 41 лице – најголемиот број од фалсификаторите се од Тирана и други градови во Албанија. Албанската полиција соопшти дека во групата  фалсификатори имало и двајца припадници на полицијата.

Во соопштението на полицијата и обвинителството се оценува дека акцијата наречена ,,272“ била помогната и од странски служби. Истиот извор наведува дека се откриени 2 лаборатории за фалсификување пасоши и визи на САД во Албанија, додека седум се откриени во Грција, од страна на грчките власти.

Групата фалсификатори добивала по 2о илјади долари за пасош и виза. Апликантите со фалсификувани пасоши од Албанија, Црна Гора, Грција, Франција и Норвешка  се упатувале кон САД, Канада и Велика Британија.

К.М.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Побуна на мигранти поради лоша храна и слаб интернет во хостел во Солун

Објавено пред

Од

Полицијата во Солун уапсила деветмина тинејџери кога во сместувалиште за мигранти избиле немири, наводно поради лошата храна и слабиот интернет.

Полицијата соопшти дека реагирала бидејќи лицата во сместувалиштето палеле душеци и предизвикале значителна материјална штета.

Во хостелот во источниот дел на Солун сместени се 30 малолетни мигранти. Како што објави агенцијата АП, уапсените тинејџери се по потекло од Пакистан.

Се проценува дека во Грција има 2.500 мигранти, кои патуваат без придружба.

Прикажи повеќе...

Регион

Нов пожар во Грција, ангажирани и ‘канадери’

Објавено пред

Од

Во западниот дел на Пелопонез избувна шумски пожар, кој во еден момен станал закана за жителите на селата во областа Амалијада.

Пожарот го гаснат 80 пожарникари, а биле ангажирани три ‘канадери’ и исто толку хеликоптери.

Засега нема извештаи за штети или повредени.

Според агенцијата АП, пожарот избувнал во близина на градот Дафниотис.

Американската новинска агенција пренесува дека повеќето од пожарите избувнуваат поради невнимание и дека полицијата денеска уапсила грчки пар кој ненамерно предизвикал пожар на Крит.

Во шумските пожари што минатиот месец ги опустошија одморалиштата на Атика загинаа 96 лица. Во тек е истрага за причините за пожарот чија цел, меѓу другото, е да утврди и дали властите соодветно реагирале во оваа катастрофа, која е најсмртоносна во Грција во последните децении.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија во ЕУ до 2025 година – изводливо, но не и гарантирано

Објавено пред

Од

Австрискиот амбасадор во Србија, Николаус Лутероти, смета дека 2025 година е остварлив датум за пристапување на Србија во ЕУ, но дека тоа не може да се гарантира и истакнува дека напредокот во голема мера зависи од реформите во Србија.

Амбасадорот на Австрија, која на 1 јули го презеде претседателствувањето со ЕУ, во интервју за порталот „Јуропиан Вестерн Балкан” рече дека напредокот зависи пред сè од реформите во областа на владеењето на правото и истакна дека земјата ќе продолжи силно да ја поддржува српската перспектива за пристапување.

Тој истакна дека Австрија се надева дека ќе дојде до значаен и конкретен напредок во процесот на проширување на Западен Балкан, особено кога станува збор за Србија, додавајќи дека оваа тема заслужува високо политичко внимание.

Лутероти  додаде дека неговата земја за време на претседателството сака да се фокусира на три приоритети, меѓу кои се безбедноста и борбата против илегалната миграција, заштитата на европската конкурентност и просперитет и одржувањето силен фокус на стабилноста на Југоисточна Европа.

Тој рече дека некои политичари на Западен Балкан презеле вистински чекори и истакна дека само помирување и регионална соработка можат да доведат до стабилност и просперитет, но дека уште многу треба да се направи во врска со тоа.

Лутероти вели дека младите луѓе на Балканот ќе ја одредат иднината на регионот и нагласува дека Австрија затоа ја поддржува Регионалната канцеларија за младинска соработка.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Германски министер во посета на Аушвиц: Со тага и срам се поклонувам пред милиони жртви

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, го посети поранешниот нацистички логор на смртта, Аушвиц. Притоа тој рече дека со...

Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник
Македонија7 часа

„Ќе им се мочам у уста на ‘А1’“, ѝ вели Протоѓер на Јанкулоска

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во...

Македонија8 часа

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот...

Економија9 часа

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поевтинат за половина денар, а цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар,...

Регион10 часа

(Фото) Претепаната Британка во Сплит раскажува: Беше ужасно, нè заклучија во соба и почнаа да нè тепаат

Полицијата во Сплит потврди дека младата Британка била нападната за време на својот одмор во Сплит во хостелот во кој...

Македонија10 часа

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но...

Македонија11 час

Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од Јанакиески за денот на гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од...

Македонија12 часа

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите...

Економија12 часа

Грција ја напушта европската програма за помош

Грција излезе од кризата и ја напушта европската програма за помош. По осум години економски реформи, кои беа под надзор...

Регион13 часа

Гром усмрти момче на плажа кај Сплит

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило...

Свет13 часа

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење....

Свет1 ден

Долг, сериозен и детален разговор помеѓу Путин и Меркел

Три часа траеа разговорите помеѓу лидерите на Русија и Германија, Владимир Путин и Ангела Меркел во Берлин. Портпаролот на рускиот...

Свет1 ден

(Видео) Два силни земјотресa од над шест степени ја погодија Индонезија

Индонезискиот остров Ломбок денеска го погодија два силни земјотресa, со јачина од 6,3 и 6,9 степени според Рихтеровата скала, а...

Регион1 ден

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет1 ден

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Регион1 ден

Запленети 247 килограми марихуана во близина на грчко-албанската граница

Грчката полиција во две одделни акции запленила 247 килограми марихуана внесена од Албанија. Во првиот случај во Неа Селефкиа, кај...

Економија2 дена

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет2 дена

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет2 дена

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Досие