Контакт

Регион

Раимонда Реци, првата жена од ОВК повикана во Хаг

Објавено пред

Повикот за сослушување во Специјалниот суд во Хаг го доби првата жена припадник на т.н. Ослободителна војска на Косово (ОВК), Раимонда Реци .

Asnjëherë nga ti o shka nuk u frigovaSe ma të fort se gurin mu m'ka ba KosovaNë fole të vetën sundon veq ShqiponjaE historia jem është e mishruar me 3 shkronja

Gepostet von Raimonda A Rreci am Sonntag, 15. März 2015

Реци на својот фејсбук-профил потврди дека добила покана и додаде дека ѝ е голема чест што ќе биде единствената жена која може да се најде во специјалниот суд.

Денес од Приштина треба да отпатува првата група поранешни команданти и членови на т.н. Ослободителната војска на Косово во Хаг, кои ќе бидат сослушани во специјалниот суд формиран со цел да се утврдат злосторствата на таа паравоена формација за време на последната војна против Србите, нелојалните Албанци и припадниците на другите малцинства.

Njoftim Me siguri e keni kuptuar ne baze te reagimeve te mija megjitheate le te mbetet si njoftim ky shkrim.Qe nga…

Gepostet von Raimonda A Rreci am Mittwoch, 9. Januar 2019

Реци вели дека нејзиното име цело време е во игра од почетокот на декември, кога почнале да пристигнуваат првите повици на специјалниот суд.

Ju falemnderit te gjitheve per perkrahjen qe jeni duke me dhene si permes mesazheve ne media sociale apo edhe…

Gepostet von Raimonda A Rreci am Mittwoch, 9. Januar 2019

„Во поканата се наведува дека ќе бидам сведок, но тоа не е ништо ново. Последниот пат кога ја уапсија групата Клечка моето име се споменуваше и тогаш, но јас во тоа време се борев со сериозна болест – рак“, напиша Реци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Снег во Далмација, се забеле островот Брач

Објавено пред

Студениот фронт и ниските температури дојдоа во Далмација, но малкумина очекуваа снег. Според „Далмација данас“, снег паѓа на врвот на Брач, на Видова Гора.

Температурата на некои места паднала помеѓу 10 и 15 Целзиусови степени во однос на температурите што беа за време на викендот.

„Слободна Далмација“ пишува дека снегот паѓа и на Клис и на планините над 800 метри.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија го доби првиот нобеловец

Објавено пред

Британскиот научник Данкан Хелдејн, чија мајка е по потекло Словенка, доби словенечко државјанство на церемонијата во словенечката амбасада во Вашингтон.

Хелдејн во 2016 година ја подели Нобеловата награда за физика со Дејвид Џ. Тулес и Џон Мајкл Костерлиц.

Тој беше награден за откритија во областа на теоретските истражувања за состојбата на материјата, а уште во осумдесеттите години ги објасни магнетните карактеристики на атомскиот синџир во одредени супстанции, што претставува значаен придонес во развојот на нови материјали и електронски компоненти, објавија словенечките медиуми.

Хелдејн во моментот е професор по физика на Универзитетот „Шерман Ферчајлд“ и на Универзитетот „Принстон“ во САД, а свечената заклетва како државјанин на Република Словенија ја положи во петокот во просториите на Амбасадата на Република Словенија во Вашингтон.

Според словенечките медиуми, овој добитник на Нобеловата награда, роден во Лондон, во својата биографија секогаш вели дека има шкотско-словенечко потекло и дека неговата мајка е родена како Људмила Ренко во австрискиот Ферлах, во покраината Корушка, каде што живее многубројно словенечко малцинство.

Прикажи повеќе...

Регион

Грабар-Китаровиќ: Јас сум единствен претседател на држава што во еден мандат сменил три влади

Објавено пред

Хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, изјави синоќа дека таа е единствениот претседател на држава што во еден мандат променила три влади, а исходите од парламентарните избори биле прилично недоречени и неодлучни.

„Имаше доста договарања коалиции, разговори и јас во овие процеси морав да бидам целосно непристрасна“, изјави Китаровиќ за време на посета во хрватска гимназија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија2 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија2 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија3 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија3 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија5 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ7 часа

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ7 часа

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија7 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија9 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија22 часа

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет23 часа

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија24 часа

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Свет1 ден

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток кога кралот и неговата сопруга, кралицата...

Македонија1 ден

(Видео) Со колички ќе излеземе на протест ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од здружението „Хендикеп“ на прес-конференција пред Министерството за труд и социјална политика порача дека лицата со попреченост ќе...

Досие