Контакт

Регион

Прва руска реакција откако Србија го поддржа исклучувањето од Советот за човекови права на ОН

Објавено пред

Поддршката од Унгарија и Србија да се исклучи Русија од Советот за човекови права на ОН е пример за принуда на русофобија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, а пренесува српската новинска агенција „Танјуг“.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека тука не се работи за разбирање и простување на ваквата постапка, туку дека мора да се разбере оваа, како што рече, тешка ситуација, односно, невидениот притисок и принуда на русофобијата.

„Сето ова го доживуваат земјите кои се обидуваат да заземат балансирана позиција. Ние го разбираме тоа“, изјави Песков за новинарите.

Како што пренесува „Танјуг“, претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјавил дека Србија сакала да се воздржи при гласањето, но дека се соочила со големи притисоци. Се додава дека официјален Белград претходно го поддржал територијалниот интегритет на сите земји, вклучително и Украина, но Србија не се приклучи на западните санкции против Русија.

За потсетување, Генералното собрание на Обединетите нации во четвртокот ја суспендираше Русија од Советот за човекови права на ОН поради извештаи за грубо и систематско кршење и злоупотреба на човековите права со инвазијата во Украина.

Овој потег, предводен од САД, доби поддршка од 93 земји, 24 земји гласаа против, а 58 беа воздржани. За суспензијата на Русија од 47-члениот Совет на ОН беше потребно двотретинско мнозинство, а оние кои не сакале да гласаат не се бројат во двотретинското мнозинство.

Резолуцијата усвоена од 193-членото Генерално собрание на ОН изразува сериозна загриженост поради актуелната криза на човековите права и хуманитарната криза во Украина, особено поради извештаите дека Русија ги прекршила човековите права.

Русија ги предупреди земјите дека гласањето за суспензија и воздржувањето ќе се сметаат за непријателски гест што ќе има последици за билатералните односи, се вели во белешка во која имала увид агенцијата „Ројтерс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Европскиот парламент го одобри извештајот за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ

Објавено пред

Извештајот за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ беше одобрен со големо мнозинство во Европскиот парламент, изјави Изабел Сантос, известувач на Албанија за Албанија.

dobivaj vesti na viber

Од 599 пратеници, 519 гласаа за ваква одлука, а Сантос рече дека е време да влезе во преговорите на Албанија со Европската Унија, објави порталот „Албанијан дејли њуз“.

„Мојот извештај за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ штотуку беше усвоен на пленарната седница на Европскиот парламент со големо мнозинство. Европа не може да ги разочара албанскиот народ и земјата што се обиде да ги преземе сите неопходни чекори за да се приклучи. Време е да се премине на формални преговори“, напиша Сантос.

Таа на пленарната седница на Европскиот парламент ги презентира наодите за напредокот на земјата во евроинтегративните процеси и повика на итно одржување на Првата меѓувладина конференција меѓу Албанија и ЕУ во рамките на француското претседателство со Европскиот совет.

Претставникот на Европската комисија, Дидие Рејндерс, ја истакна решеноста на Албанија да ги исполни условите за одржување на Првата меѓувладина конференција и побара таа да се одржи што е можно побргу, пренесе „Блиц“.

Прикажи повеќе...

Регион

Абазовиќ: Западен Балкан може да стане нова Украина доколку остане надвор од ЕУ

Објавено пред

Пред европарламентарците се обрати премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

dobivaj vesti na viber

„Не смееме да гледаме на Западен Балкан како на црна дупка во Европа. Ако останеме надвор од Европа, треба да знаете дека не е невозможно Западен Балкан за неколку години да стане новата Украина“, рече Абазовиќ.

Абазовиќ рече дека Европа е во нова фаза поради руската агресија врз Украина и дека одлуките треба да се носат побргу и попаметно.

„Мислам дека ова се историски моменти не само за Црна Гора туку и за цела Европа. По 24 февруари, почетокот на руската инвазија на Украина, светот е поинаков и повеќе од кога било луѓето во Црна Гора, регионот и Европа разбираат дека треба да бидеме заедно и да дадеме сѐ од себе за да го завршиме нашиот дел од работата, а од друга страна, европските институции го признаваат тоа“, рече Абазовиќ.

Тој додаде дека црногорската влада е 100 % проевропска, а Црна Гора 100 % ја следи политиката на ЕУ.

„Сѐ што се носи како одлука во ЕУ, Црна Гора следи, така ќе биде и во иднина. Сакаме да ги споделиме вредностите на Западот, тоа е одлуката на црногорскиот народ“, истакна Абазовиќ, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Регион

Oдбиeно барањето за предвремено ослободување поранешен генерал на југословенската армија

Објавено пред

Претседателката на Преостанатиот механизам за меѓународните кривични судови во Хаг, Кармел Аџиус, го одби барањето на поранешниот генерал на поранешната југословенска армија, Небојша Павковиќ, за предвремено ослободување од издржување затворска казна во Финска.

dobivaj vesti na viber

Во одлуката се наведува дека на Павковиќ му било одбиено привремено ослободување поради тежината на неговите злосторства и неговиот очигледен недостиг на рехабилитација“.

Во 2014 година генералот Небојша Павковиќ беше осуден на 22 години затвор за злосторства против Албанците во Косово во 1999 година, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа11 час

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија11 час

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет12 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија13 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија15 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија16 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа17 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија19 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион19 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија21 час

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија21 час

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија22 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет22 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет22 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија24 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет1 ден

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион1 ден

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија2 дена

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...