Контакт

Регион

Руската амбасада во Сараево: САД подготвуваат „украинско сценарио“ за БиХ

Објавено пред

Руската амбасада во Босна и Херцеговина на својот официјален профил на „Фејсбук“ порача дека нема инвазија во Украина, обвинувајќи ги САД за дестабилизација на БиХ и за подготвување на сценарио, како што се вели, слично на украинското.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува хрватски „Индекс“ повод за реакцијата била пораката што во саботата била објавена на „Инстаграм“ од страна на американската амбасада. Во американската објава се цитирани руски официјални лица кои пред нападот на Украина велеле дека нема да има инвазија односно дека Западот шири лажна пропаганда.

„Тие излажаа“, се заклучува во пораката, во која се посочуваат изјави од луѓе како рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, портпаролот на Путин, Дмитриј Песков и Анатолиј Антонов, рускиот амбасадор во Вашингтон.

Објавувањето на таа порака многу ги налути руските дипломати во Сараево, па тие повторно одговорија со демантирање дека е во тек инвазија на Украина.

„Како и обично, Американците лажат. Затоа што нема инвазија. Наместо тоа, има специјална воена операција за демилитаризација и денацификација на украинскиот режим“, ја повторија од амбасадата пораката од говорот на Путин.

Руската амбасада во БиХ во своето соопштение индиректно сугерира дека САД всушност подготвуваат сценарио слично на Украина за БиХ и дека всушност ја поткопуваат ЕУ како стратешки ривал.

„Токму Вашингтон е тој што всушност се меша во дијалогот во БиХ, ги поставува конститутивните народи еден против друг и се спротивставува на укинувањето на анахрониот странски протекторат претставен од Канцеларијата на високиот претставник. Во исто време, тој ‘внимателно’ ја турка таквата Босна и Херцеговина во Европската унија за да ја користи, како Косово, како ‘фитил’ против неговиот геополитички противник односно ЕУ. Ова е точно, иако во светлината на моменталната имагинарна солидарност меѓу Америка и Европа ‘за украинскиот случај’, таквата изјава може да изгледа претерано. Но, ќе дојде моментот на вистината“, се вели во пораката од руската амбасада.

СAД не се докажан пријател, туку искусен предатор, кој без двоумење ќе го остави својот сојузник на судбината доколку му се заглави опашката, се вели во соопштението на руската амбасада во БиХ.

Регион

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Објавено пред

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка состојба, но нивните животи не се загрозени.

dobivaj vesti na viber

Оваа информација за бугарските медиуми ја потврдил директорот на оваа здравствена установа, Валентин Димитров.

Децата сè уште се во тешка состојба, моментално се на одделението за интензивна нега и екипите на „Пирогова“ ги спроведуваат сите протоколи неопходни за одржување на нивната состојба, изјавил за новинарите извршниот директор на болницата Валентин Димитров, пренесува „БТА“.

„Нема директна опасност по животот на децата, но нивната состојба не е лесна. Имаме организација, сите тимови, детска трауматологија, неврохирургија, кардиологија, се подготвени да бидат достапни доколку има потреба. Сите структури од Пирогово се достапни, така што имаме целосна соработка со Министерството за здравство и со целата држава. Во моментов не ни треба ништо конкретно“, рекол Димитров и посочил дека единствено што е потребно во моментов е време.

Двете деца кои беа тешко повредени во Бугарија, во сообраќајна несреќа на автопатот Тракија во саботата вечерта, вчера се пренесени од болницата во Стара Загора во болницата во Софија.

По долга операција, едно дете вчера помирно ја поминало ноќта, а утрово лекарите ќе му направат уште две операции кои се неопходни за подобрување на неговата состојба.

Димитров не прецизирал точно кои операции ќе бидат направени, бидејќи, како што навел, прво треба медицински да ја проценат состојбата на децата од страна на детските трауматолошки екипи.

Осум деца и четворица возрасни се повредени во сообраќајна несреќа во Бугарија, кога автобус од Србија, кој превезувал деца и возрасни на фолклорниот ансамбл Ју-Лира од Батајница, се превртел на автопатот Тракија.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: Од Западот зависи дали ќе продолжат тензиите на северот на Косово

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека тензиите на северот на Косово ќе продолжат доколку западните демократии и’ дозволат на Србија да продолжи со „старите соништа, кои стануваат кошмар за соседите на Србија, но и за самиот српски народ“.

dobivaj vesti na viber

Пред средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел на 18 август, Курти рече дека секое решение треба да подлежи на меѓусебно признавање.

„Мислам дека проблемот на Белград е што тој едноставно продолжува со своите стари соништа, кои стануваат кошмар за соседите на Србија, но и за самиот српски народ“, изјави Курти за „Фајненшл тајмс“, а пренесуваат приштинските медиуми.

Во тој контекст Курти зборуваше и за руското влијание врз односите Косово-Србија.

„Загрижени сме, но не се плашиме. Како ќе се развива ситуацијата зависи многу од тоа каков став ќе заземат западните демократии кон Белград“, рече тој.

Курти рече дека „она што Србија го сака се европските фондови, руското оружје, кинеските инвестиции и американската толеранција“.

„Ако западните демократии повеќе не го дозволат тоа, решението ќе биде многу полесно остварливо. Но, ако им се дозволи на Србите да ја играат оваа игра, оваа тензија ќе продолжи“, рече Курти.

Курти ги опиша српскиот национализам и руските интереси како „иста работа“, додавајќи дека колапсот на едниот ќе го ослабне другиот.

„Путин сака да докаже дека интервенцијата на НАТО на Косово беше привремен успех. Но, сведоци сме дека Косово е тука да остане“, рече косовскиот премиер.

Прикажи повеќе...

Регион

Утре почнува судењето на Хрватот заробен во Украина, му се заканува смртна казна

Објавено пред

Утре почнува судењето на Хрватот В.П. кој беше уапсен од руските сили на почетокот на мај во близина на Мариупол. Нему ќе му се суди пред судот на самопрогласената Народна Република Доњецк, за учество во конфликтот во улога на платеник и уривање на уставниот поредок, за што се предвидени казни доживотен затвор и смртна казна, пишува Дневник.хр.

dobivaj vesti na viber

Народна Република Доњецк не е меѓународно призната, но експертите за меѓународно право во Хрватска велат дека без разлика на тоа, и за нив важат правилата на меѓународното хуманитарно право.

„Тие мора да се однесуваат кон тој Хрват во согласност со сите правила и закони на меѓународното хуманитарно право“, забележува адвокатот Лука Мишетиќ во разговор за Нова ТВ.

„Не би очекувал смртна казна, но тоа секако ќе биде драстична казна. Тие ќе го држат тој Хрват како де факто заложник и ќе го искористат, можеби, за да разменат некои Руси кои беа заробени и судени во Украина“, смета Мишетиќ.

Истиот суд ги осуди на смртна казна Мароканецот и двајца Британци, кои исто така се бореле во украинската армија, но нивната егзекуција уште не се случила, пишува Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион2 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија2 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија3 часа

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа3 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа3 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа3 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија20 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија22 часа

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија22 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија24 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион1 ден

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија1 ден

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија1 ден

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ1 ден

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија1 ден

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет1 ден

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион2 дена

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион2 дена

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...