Контакт

Регион

САД за поединци од Балканот воведе санкции поради корупција, дали и македонски политичари ќе се најдат на „црната листа“?

Објавено пред

Милорад Додик доби санкции од САД поради коруптивни дејствија во спроведување на законот кој наликува на македонскиот закон.

Министерството за финансии на САД во декември објави проширена листа на санкционирани лица и компании од Србија, Хрватска, Косово и Бугарија, кои се поврзуваат со корупција и други незаконски активности, а „црната листа“ сега е проширена и на компании од Босна и Херцеговина. На него беше и Милорад Додик, кој доби американски санкции поради коруптивни дејствија при примената на одредени закони кои многу потсетуваат на македонските! Дали сега истото сценарио ги чека и македонските политичари?

Поради многуте законски решенија кои практично само се копираат од земја во земја, на пример како што е законот за игри на среќа, судбината на Додик би можеле да ја доживеат и поединци од нашата земја, пишуваат медиумите од регионот. Поради некои такви, Влади, одговорни лица и институции се тужени и се судат во Вашингтон.

Со оваа тема во голема мера се занимаваат и медиумите кај нас, а некои политичари веќе го поддржаа ставот на САД за санкции против влијателни луѓе од соседните земји.

Да потсетиме, според ажурираниот список, американските санкции беа наметнати на: Алтернативна телевизија од Бања Лука поради поврзаноста со Милорад Додик и самиот Додик, член на Претседателството на Босна и Херцеговина.

Во образложението на санкциите за Додик се наведува дека тој е на новата американска црна листа поради поткопување на стабилноста, корупција и загрозување на мировниот договор. – „Додик ги поткопа институциите на БиХ повикувајќи на одземање на државните надлежности и иницирајќи создавање паралелни институции во ентитетот Република Српска (РС). Покрај тоа, Додик ја искористи својата официјална позиција во БиХ за да акумулира лично богатство преку корупција, мито и други форми на корупција. Неговата етнонационалистичка реторика која предизвикува поделби ги одразува неговите напори да ги унапреди овие политички цели и да го одвлече вниманието од неговите коруптивни активности. Кумулативно, овие акции ги загрозуваат стабилноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ и го поткопуваат Дејтонскиот мировен договор, со што се ризикува поширока регионална нестабилност“, се наведува во образложението на санкциите.

Како што пишуваат медиумите во регионот, се нагласува дека „санкциите се воведени поради дестабилизирачките коруптивни активности на Додик и обидите да го разбие Дејтонскиот мировен договор, мотивирани од сопствени интереси, ја загрозуваат стабилноста на Босна и Херцеговина и на целиот регион“.

„САД нема да се двоумат да дејствуваат против оние кои бараат корупција, дестабилизација и поделеност на сметка на сопствениот народ, како и против оние кои овозможуваат и олеснуваат такво однесување“, се вели во соопштението.

Додик, исто така, отворено повика на еднострано пренесување на државните надлежности од властите на БиХ на Република Српска (РС), еден од двата ентитета што ја сочинуваат БиХ заедно со округот Брчко, и презеде акција за еднострано пренесување на државните надлежности. Додик јавно ги оцрни другите етнички и верски групи во БиХ, дополнително сеејќи поделби и политички застој. Додик е прогласен за одговорен за соучесништво или директно или индиректно учество во прекршување или дело што го попречило или го загрозило спроведувањето на Дејтон, се наведува во образложението.

Додик, исто така, се именува како одговорен за соучесништво или вмешаност во корупција поврзана со Западен Балкан.  Имено, тој во БиХ формираше патронажна мрежа од која профитира тој и неговите соработници. Како еден од примерите за неговите коруптивни практики, Додик им давал владини договори и монополи во РС на директни деловни соработници. Додик ги користел своите коруптивни приходи за да се занимава со поткуп и дополнителни коруптивни активности за да ги оствари своите лични интереси на штета на граѓаните на РС – се заклучува во образложението.

Според соопштението од Министерството за финансии на САД, на оваа листа се најде и Алтернативна телевизија поради поврзаноста со Милорад Додик. – „АТВ, медиум со седиште во Бања Лука, е во приватна сопственост на компанија тесно поврзана со семејството на Додик. Сепак, самиот Додик ја контролира АТВ од сенка, а политички чувствителните теми бараат негово одобрување. Додик купи АТВ за свесно да ја унапреди сопствената агенда, која вклучува напори за оцрнување на други политички фигури и подобрување на неговиот јавен имиџ“ – се наведува.

Американскиот Стејт департмент соопштува дека претседателот на Високиот судски и обвинителски совет (ВССК) на Босна и Херцеговина Милан Тегелтија, и претседателот на ПДА Мирсад Кукиќ, член на Парламентарното собрание, ставени на листата поради нивната вмешаност во значајни коруптивни активности. Со своите постапки тие го поткопаа владеењето на правото и довербата на јавноста во демократските институции на власта и јавните процеси, како и мирот и просперитетот за граѓаните на Босна и Херцеговина.

Медиумите во регионот пишуваат дека користејќи ја службената положба на претседател на ВССК, Тегелтија учествувал во коруптивни активности кои вклучуваат употреба на политичко влијание и службена положба за лична корист. Конкретно, има веродостојни информации дека Тегелтија ја искористил својата позиција за да има корист во замена за мешање во судскиот процес и манипулирање со именувања на судски позиции и регрутирање за други јавни функции. Кукиќ учествувал во коруптивни активности користејќи го своето политичко влијание и службената положба за лична корист. Конкретно, постојат веродостојни информации дека Кукиќ злоупотребувал јавни средства за лична корист и се мешал во одлуките за вработување и именување за да стекне политичка корист.

(ПР текст)

Регион

Нов рекорд во Хрватска – повеќе од 10.000 новозаразени од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 10.427 нови случаи на инфекција со коронавирус, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

Ова е најголемиот дневен број на новозаразени од почетокот на пандемијата во Хрватска. Во последните 24 часа починаа 45 лица.

Но, ова се само позитивни резултати кои беа потврдени со PCR тест, резултатите од брзите тестови се уште се чекаат.

Минатата среда, Хрватска регистрираше 9.894 новозаразени, што до тогаш беше рекорден број.

Една недела претходно, на 5 јануари, беа потврдени 8.587 случаи на инфекција.

Прикажи повеќе...

Регион

Први смртни случаи од Омикрон во Црна Гора – починатите не биле вакцинирани

Објавено пред

Два смртни случаи од Омикрон се регистрирани во Црна Гора, изјави директорката на ЦК на Црна Гора, д-р Љиљана Радуловиќ.

Како што рече, станува збор за двајца пациенти кои починале минатата недела. Тие имале околу 70 години и имале претходни срцеви хронични заболувања. И двајцата, посочува, биле невакцинирани.

Сојот Омикрон, посочи таа, е доминантна причина за хоспитализација.

– Од друга страна, анализите утврдија дека 70 отсто од пациентите кои имаат омикрон, а пред седум дена беа животно загрозени, сега се на добар пат кон закрепнување или веќе се на домашно лекување.

Оваа информација ни кажува дека омикрон е поблага варијанта во случај на болничко лекување, отколку делта сојот – рече Радуловиќ, пренесува Телеграф.

Во моментов, од 40 опасни по живот пациенти во КЦЦГ, околу 85% се невакцинирани граѓани.

Прикажи повеќе...

Регион

Односите меѓу Србија и Турција се на највисоко можно ниво, оценија Вучиќ и Ердоган во Анкара

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ е во еднодневна посета на Анкара, Турција, каде што оствари средба со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган.

По состанкот, српскиот претседател истакна дека неопходно е двете земји да чекорат напред, а не кон минатото. Оцени дека економската соработка меѓу Србија и Турција е во пораст, а исто е и во другите области.

„Имаме 110 турски компании работат во Србија и тие се важни затоа што работат, меѓу другото, и на мали места“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека разговарале за односите меѓу двете земји, мирот, стабилноста, почитувањето на Дејтонскиот договор и, како што рече Вучиќ, многу добро се разбираат по овие прашања.

„Му реков на Ердоган дека Србија го поддржува интегритетот на БиХ и интегритетот на РС во рамките на БиХ. Ќе мора да работиме заедно за да ја вратиме довербата, иако е многу тешко да работиме на тоа, бидејќи дел од медиумите во Србија секогаш гледаат со сомнеж“, рече тој.

Ердоган истакна дека територијалниот интегритет на БиХ е од големо значење и дека заедно со Вучиќ ќе продолжи да ги решава сите проблеми.

Претседателот на Турција го нарече Вучиќ „драг пријател“ и оцени дека односите меѓу двете земји се на високо ниво.

„Нашите односи со Србија се на највисоко можно ниво. Разговаравме за чекорите што треба да ги преземеме во наредниот период. Обемот на нашата трговија, и покрај пандемијата, продолжува да урива рекорди“, рече Ердоган.

Посочи дека Турција ќе направи се за да ги намали тензиите на Балканот и уште еднаш му се заблагодари на својот „драг пријател“ за посетата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Камчев се откажа од милионите што требаше да му ги врати Кичеец

Бизнисменот Орце Камчев, нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет”, да му врати дел од 1.5 милиони...

Свет36 минути

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија2 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија2 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Македонија2 часа

Предлог за македонски амбасадор во Бугарија се очекува во следните денови

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. „Навистина беше...

Свет3 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет4 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа4 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија21 час

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија21 час

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Досие