Контакт

Регион

Сведоштво на мајката на убиецот: Плачејќи призна се, бил многу пијан и дрогиран

Објавено пред

Осомниченот за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова го признал убиството пред неговата мајка. Тој тврдел дека бил многу пијам и дрогиран кога ја нападнал Маринова, која  брутално ја тепал и силувал пред да ја задави.

Медиумите од регионот ја пренесуваат изјавата на мајката на 20-годишниот Бугарин, Северин Красимиров  кој беше уапсен во Германија, дека  нејзиниот син ја признал вината.

,,Тој призна дека го сторил тоа додека бил пијан и многу дрогиран. Тој призна и почна да плаче пред мене, тој не е таков, не можам да го разберам тоа”, изјави Надежда Красимирова на еден бугарски новинар во Германија каде што живее.

Бугарските обвинители го обвинија Северин Красимиров во отсуство поради силување и убиство на новинарката и побараа негова екстрадиција од Германија.

Триесетгодишната Маринова, водителка на емисија за регионални случувања на локална телевизија, беше пронајдена во саботата во паркот во близина на пристаништето во Русе.

Красимов беше уапсен во куќата на својата мајка каде што побегнал по бруталното злосторство.

„Собравме неколку докази кои упатуваат дека тој е главниот виновник. Красимиров е обвинет во отсуство за две злосторства – силување и убиство со умисла“, изјави државниот обвинител Сотир Цацаров.

Убиството на Маринова ја дигна на нозе цела Бугарија која бара веднаш да биде казнет убиецот.

Регион

Трамп му пиша и на Вучиќ

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ добил писмо од претседателот на САД, слично со она што го објави косовскиот претседател, Хашим Тачи, јави порталот „Политико.еу“.

„Политико“ пишува дека Трамп во писмото ја изнел можноста Тачи и Вучиќ да се состанат во „Белата куќа“, во случај да биде постигнат договор помеѓу Белград и Приштина.

„Вучиќ доби слично писмо од Трамп“, објави „Политико“, повикувајќи се на советникот на Вучиќ за медиумите.

„Политико“ оцени дека Трамп на овој начин всушност испратил порака до владата на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, кој го критикуваше пристапот на Трамп кон преговорите и кој зазеде тврда линија кон Србија, вклучувајќи ги и царините од 100 проценти на производите од Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

Трамп му пиша на Тачи: Ве очекувам со Вучиќ во Белата куќа кога ќе постигнете договор

Објавено пред

Постигнување договор меѓу Белград и Приштина е достижно, истакнал американскиот претседател, Доналд Трамп, во писмо до косовскиот претседател, Хашим Тачи.

„Очекувам Вас и претседателот Александар Вучиќ да Ве пречекам во Белата куќа за да го прославиме историскиот договор“, навел Трамп во писмото.

Американскиот претседател побарал во писмото од политичките лидери на Косово да бидат единствени во постигнувањето сеопфатен договор со Србија. Писмото го објавил косовскиот претседател, Хашим Тачи, на својот фејсбук-профил.

Во него се наведува дека тој договор е можност за Косово и дека неговото пропуштање би можело да значи назадување на подолго време. Потребно е воздржување од акции кои би го отежнале постигнувањето на договорот, оценува Трамп во писмото.

„Подготвени сме да ви помогнеме во настојувањата за постигнување договор, кој балансирано би се одразил на интересите на Косово и Србија. Таков договор е достижен“, нагласува Трамп.

Како што вели, САД вложиле многу во Косово како независна и суверена држава.

„Сакаме вашата земја да продолжи да се развива“, пишува американскиот претседател.

Наведува дека му било задоволство да разговара со Тачи во Париз и дека Косово го смета за партнер во настојувањата да гарантира мир и стабилност во Европа.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора: Формирањето на косовската војска мора да биде постепено

Објавено пред

Формирањето на војската на Косово треба да биде постепен процес и да придонесе за стабилноста во регионот, смета министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ.

Одговарајќи на новинарско прашање за позицијата на Црна Гора во однос на формирањето косовска војска. Тој рече дека ниту Црна Гора ниту НАТО никогаш не го оспориле правото секоја земја да има своја војска, но порача дека процесот треба да се одвива постепено.

„Генералниот секретар на НАТО предупреди дека процесот мора да биде постепен, отворен, инклузивен и да придонесе за стабилноста на регионот со цел понатамошната соработка на НАТО и Косово да продолжи на обострано задоволство“, изјави министерот Дармановиќ и додаде дека ваквата позиција, што и Црна Гора ја има повторено во неколку наврати, е реална.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Пировска: Власта си ја презема улогата на делител на правдата

Власта си ја презема улогата на делител на правдата и со тоа ги премина границите до каде што може да...

Европа44 минути

Постигнат договор во ЕУ: Се забранува пластиката за еднократна употреба

Европската Унија постигна договор за забрана за користење на пластика за еднократна употреба, како што се пластичните чинии и сламки,...

Топ1 час

Полицаец загина во железничка несреќа кај Маџари

Полициски службеник од Полициската станица Гази Баба загина во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во Скопје....

Свет1 час

Трамп формираше вселенска команда во Пентагон

Претседателот на САД, Доналд Трамп формираше вселенска команда во рамките на Пентагон со цел подобро да ги организира и да...

Македонија2 часа

Голем одрон на патот Каменица – Делчево, сообраќајот во прекин

Поради голем одрон патниот правец А3 Каменица – Делчево е затворен за сообраќај. Лесните возила може да се движат преку...

Свет13 часа

Се затвора проблематичната добротворна фондација на Трамп

Хуманитарната фондација на американскиот претседател, Доналд Трамп, прифати да биде затворена по наводите за злоупотреба на финансиски средства, јави Би-би-си....

Македонија16 часа

Пратениците едногласно го донесоа Законот за амнестија

Со 95 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, пратениците го донесоа Законот за амнестија. Пратениците од Алијанса за Албанците,...

Македонија17 часа

(Видео) Села: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

Токму во оваа сала се случи убиство. На 27 април речиси ме убија, но се спасив. Сега ме убиваат по...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира уставните измени

ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група донесоа одлука да не учествуваат во процесот на уставните измени, истакна на прес-конференција пратеникот...

Македонија19 часа

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија19 часа

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања19 часа

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија19 часа

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија20 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија21 час

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток21 час

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ22 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија22 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија23 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ23 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Досие