Контакт

Регион

Седум бомби од Втората светска војна пронајдени при градежни работи во Грција

Објавено пред

Во предградие на Атина денеска беа откриени седум бомби од Втората светска војна, кои биле успешно отстранети и уништени од страна на тим за експлозиви од грчката армија.

Според агенцијата АНА, за време на работа на пат во Илион, западно предградие на грчкиот главен град, биле пронајдени седум бомби од над 50 килограми и две мински запалки.

Операцијата за отстранување била успешно извршена, а пронајдениот експлозивен материјал бил уништен на воено стрелиште во близина на Атина.

Регион

Вучиќ: Обврска на КФОР е да ја распушти косовската војска

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека намерата на Приштина да формира војска не е во согласност ниту со Резолуцијата 1244 и додаде дека должност на КФОР е да ја распушти таа војска.

Вучиќ вели дека Космет е најголема мака за Србите, особено поради потезите на Приштина и најавите за формирање војска, што не е засновано ниту со правото ниту со Резолуцијата 1244.

„Обврска на КФОР е да ја распушти војската. Но тоа нема да го стори, ќе рече дека сè се променило од како прогласиле независност“, вели Вучиќ, додавајќи дека тоа ги доведува во многу тешка ситуација, но им порача на сите мајки дека ќе направат сè што можат да му помогнат на народот на КиМ и да го сочуваат мирот.

Упати уште една порача до светот:„ Не понижувајте ги Србија и српскиот народ, бидејќи тоа нема да ви го дозволи ниту српскиот народ ниту Србија“.

Прикажи повеќе...

Регион

Шешељ: Русија и Кина треба да испратат свои трупи на Косово

Објавено пред

Претседателот на Српската радикална партија (СРС), Воислав Шешељ, изјави дека дека оваа партија ќе се бори за привлижување до Русија и Кина, со цел Србија со заеднички сили да се бори против НАТО на Косово и Метохија.

Ккао што се наведува во соопштението, Шешељ ова го изјавил во селото Лис кај Лучан, во рамките на кампањата за локални избори кои се одржуваат в недела, на 16 декември.

Тој исто така најави дека радикалите ќе продолжат да ги разоткриваат криминалните афери на министрите на власт.

Прикажи повеќе...

Регион

Колона возила на КФОР на север од Косово носат опрема за блокади

Објавено пред

Повеќе од 45 возила на КФОР во раните утрински часови влегле на север на Косова, тие се движат во колона и се упатиле во правец на Лепосавич, пишува српски „Телеграф“.

Покрај борбените возила, тие носат и опрема за блокирање и создавање бариера, како градежни машини, агрегати и жица.

Потегот на КФОР на северот на Косово доаѓа во момент кога веќе има зголемени тензии по потегот на Приштина, поради предвиденото формирање на војска на Косово, со отворена поддршка од западните центри на политичка и воена моќ, пишува Телеграф.

Командантот на здружените сили на НАТО во Наполи, адмирал Џејмс Фого, рече дека формирањето на армијата е нешто „за што суверено” одлучува Приштина, додаваат српските медиуми.

Во тој контекст, присуството на КФОР на северот, посебно составот и опремата на возилата, укажува на страв од можните реакции на Србија, додаваат во написот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од утрово го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“, Боби Мојсоски, вели...

Македонија3 часа

(Видео) Дебата: Секоја амнестија и насока за менување на обвинението е упад во правосудството

Секоја амнестија или аболиција претставува упад, односно мешање во судската власт бидејќи законите се обврзувачки за Обвинителството и за судствто,...

Македонија4 часа

(Видео) Анкета: Што ви значи датумот 27 април?

„27 април е обичен ден, мислам дека не е празник“, „ме асоцира на крв и насилство“, „фингирана партиска работа“, се...

Македонија4 часа

Тасева ќе оцени дали Ласкова влијаела за грантот на нејзината снаа

До 20 декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници на грантови...

Македонија6 часа

(Видео) Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа на Клиничкиот центар

Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа во Клиничкиот центар од 10 до 10:30 часот и не им дозволуваа да наплаќаат...

Европа6 часа

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Москва ќе преземе мерки и ќе се одмаздиме доколку Киев не обезбеди целосна сигурност и безбедност на руските дипломати во...

Екологија7 часа

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република...

Македонија7 часа

Папата ќе ја посети Македонија во мај

Македонската Влада и Ватикан соопштија дека папата Франциск ќе допатува во Македонија на 7 мај следната година.  Претходно, минатиот месец...

Крвав четврток7 часа

Отец Пимен: Ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не му била намерата да влезе во Собранието

,,Еден ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не било намерата да се влезе во Собранието”, рече отец...

Македонија8 часа

Во УБК билe следени телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет – Тврдина” продолжи да сведочи ексвработениот инеженер во МВР, Ѓоко Лазаревски....

Европа9 часа

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

По одлуката на словачките власти за протерување руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави „Спутник“. Минатата недела...

Европа9 часа

Меј: Ќе продолжам со мојата мисија за реализација на брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, по синоќешното гласање изјави дека сега ќе продолжи со својата „обновена мисија” да ја извади Велика...

Свет9 часа

Уште еден Канаѓанец исчезна во Кина

Канада соопшти дека се обидува да стапи во контакт со нејзин државјанин во Кина, кој исто така бил испитуван од...

Европа10 часа

Издадена потерница по напаѓачот од Стразбур, според полицијата, станува збор за исклучително опасна личност

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур. Тој во...

Свет10 часа

(Видео) Воз излета од шините во Турција – девет мртви и 46 повредени

Деветмина патници загинаа, а 46 се повредени кога брзиот воз на линијата Анкара – Конја се судрил во машина за...

Македонија23 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет24 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски1 ден

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија1 ден

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Досие