Контакт

Европа

Селаковиќ: Србија нема да ги признае резултатите од референдумот во украинските региони

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ изјави дека Србија нема да ги признае резултатите од референдумот во украинските региони, каде граѓаните се изјаснуваат дали сакаат да се приклучат на Русија.

dobivaj vesti na viber

Селаковиќ на прес-конференција во Белград објасни дека Србија не може да ги прифати тие резултати, прво поради нејзината посветеност на Повелбата на ОН и правилата на меѓународното право, пренесува „СРНА“.

„Второ, тоа би било спротивно на нашата политика за зачувување на територијалниот интегритет и суверенитет на Србија“, објасни Селаковиќ.

Одговарајќи на новинарско прашање што опфаќа планот за консултации што го потпиша со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк и каква порака испраќа до ЕУ, Селаковиќ одговори дека тие кои не го ни виделе го напаѓаат тој документ, а камоли да читаат.

„Се што е поврзано со нападот и прашања поврзани со тој план е потрага по доволна причина за напад на Србија и обид за дисциплинирање на Србија“, рече Селаковиќ.

Тој изјави дека планот за консултации со Министерството за надворешни работи на Русија се потпишува од 1996 година, на секои две години, нагласувајќи дека се работи за технички работи како билатерални односи и мултилатерални активности.

Тој посочи дека Владата на Србија има можност да го отфрли тој план, но дека лично не гледа зошто би го направила тоа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Испратени смртни закани за италијанската премиерка Мелони и нејзината ќерка

Објавено пред

Италијанската премиерка Џорџа Мелони се соочува со закани на интернет, каде маж незадоволен од владиниот план да ги укине субвенциите за борба против сиромаштијата, повика на смрт за неа и нејзината шестгодишна ќерка. Полицијата веднаш упадна во неговата куќа, го претресе, го приведе и потоа му го затвори профилот на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Вакви вести доаѓаат од Италија, иако оваа земја често менуваше влади и поставуваше премиери чии граѓани не беа премногу ентузијасти.

Десничарската влада предводена од Мелони има намера да ја ограничи таканаречената програма за приходи на граѓаните од 2023 година, а потоа да ја укине оваа регулатива во 2024 година. Тогаш треба да стапи на сила нов модел на помош, за кој засега ништо не се знае.

Мелони отворено ја критикуваше актуелната програма воведена во 2019 година, велејќи дека оние што се способни за работа не треба вечно да живеат на државен грб.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“, пренесе Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Путин ги даде овие коментари за време на телевизиската сесија на рускиот Совет за човекови права, велејќи дека Западот ја третира Русија како земја од „втора класа“ која нема право да постои. Тој рече дека Рускиот совет за човекови права може да биде важно меѓународно место за заштита на човековите права, пренесува Танјуг.

„Верувам дека нашиот Државен совет како институција веќе соработува со бројни граѓански организации во Русија, но и во странство, и може да стане важно меѓународно место каде што може да се разговара за прашањата за човековите права и заштитата во современиот свет“, рече Путин.

Тој додаде дека „доктрината за човекови права се користи глобално за да се уништи суверенитетот на државите и да се поддржи доминацијата на Западот“.

„Гледаме дека оваа доктрина се користи за уништување на суверенитетот на државите, за оправдување на западната политичка, финансиска, економска и идеолошка доминација“, истакна рускиот претседател.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Над 150 повредени во судир на возови во Шпанија

Објавено пред

Повеќе од 150 патници се повредени во судир на два воза што се случи утринава во близина на Барселона, Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Итната помош соопшти дека досега се пријавени околу 150 полесно повредени, додека петмина се здобиле со малку посериозни повреди, пренесуваат медиумите.

Портпаролката на итната помош потврди дека на местото на несреќата се испратени 18 медицински екипи. Истрагата е во тек, потврдија надлежните.

Несреќата се случила откако еден воз се судрил со крајот на друг воз на станица во Монткада и Реикак, мал град северно од Барселона. Тројца од нив поради повредите се пренесени во болница, а едно лице наводно го скршило скочниот зглоб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија3 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија7 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија7 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија8 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет8 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет8 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија9 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија9 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион21 час

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет1 ден

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија1 ден

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија1 ден

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...