Контакт

Регион

Се преврте брод кај грчкиот остров Лезбос, седум загинати меѓу кои и деца

Објавено пред

Четири жени, две деца и маж се удавија кога чамец со кој се пренесувале се превртел недалеку од грчкиот остров Лезбос, соопшти грчката крајбрежна стража.

Како што се наведува, останатите 57 патници се спасени, а акцијата за спасување сè уште трае, пренесе „Ројтерс“.

Сè уште не е позната националноста на жртвите.

Пет спасувачки чамци и еден хеликоптер и натаму ја пребаруваат областа во потрага за евентуални преживеани, а спасените се однесени на пристаништето Митилини, пренесе „Катимерини“.

Голем број мигранти и бегалци се обидуваат да преминат од Турција во Грција, што е кус но опасен пат на Егејското Море, а временските услови се често многу лоши.

Регион

Дубровник: Рекордна количина на марихуана запленета во автобус на туристичка агенција

Објавено пред

Рекордна количина од 342 килограми марихуана е запленета на граничниот премин Карасовиќи кај Дубровник.

Полицискиот оддел Дубровник-Неретва ја прогласи оваа заплена на својата територија за најголема во текот на годинава, пренесува хрватскиот портал „Индекс“.

Вредноста на запленетата дрога се проценува на пет милиони куни (околу 675.000 евра), односно 2 милиони евра при малопродажба на црниот пазар.

„Автобусот кој бил регистриран на туристичка агенција од Дубровник, бил управуван од 49-годишник од овој град, кој кај службениците предизвикал сомнеж поради неговата нервоза“, беше објавено на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Објавено пред

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата што останале заробени на височина од 30 метри. Припадници на противпожарната бригада пристигнале бргу, но не можеле да направат ништо бидејќи противпожарните скали им биле на поправка во Германија.

Побарале помош од колегите од Задар. Скалите стигнале, па акцијата за спасување почнала. Последните луѓе од рингишпилот биле симнати во 20.30 часот.

„Пожарникарите реагираа многу бргу, но бидејќи нашите скали се санираат во Германија, моравме да чекаме за скала од Задар, така што целата ситуација се влоши. Имаше вкупно четири пожарникари на теренот, односно две екипи по двајца пожарникари“, велат од противпожарната единица.

Вкупно 15 лица биле спасени од рингишпилот, повеќето од нив деца и нивните родители. Слична ситуација веќе имало во овој парк и минатото лето кога луѓето морале да чекаат многу подолго затоа што пожарникарите имале интервенција за избувнат пожар, па противпожарното возило со скалила било зафатено.

Главниот директор на „Фанк парк“ – Биоград, Стипе Табак, објасни што се случило.

„Секој уред во нашиот парк има повеќестепени сензори за безбедност, кои го стопираат уредот ако само еден престане да работи. Проблемот е што овој рингишпил е специфичен и мора да интервенираат пожарникари за да ги симнат луѓето долу доколку се закочи“, вели тој. Табак додава дека ќе анализира што се случило со уредот и дека очекува рингишпилот да работи нормално.

„Ова се нормални ситуации што се случуваат во секој забавен парк и посетителите треба да бидат свесни за тоа. Прво и основно, безбедни сме и немаше никаква опасност за посетителите“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Кај Лезбос и Кос спасени 107 мигранти

Објавено пред

Припадници на грчката крајбрежна стража и „Фронтекс“ денеска спасиле 107 мигранти и бегалци во два одвоени случаи на Егејското Море.

Во првиот случај, 56 мигранти биле спасени кај островот Лезбос и пренесени во пристаништето Скала.

Во близина на островот Кос, пак, екипа на „Фронтекс“ забележала гумен чамец со мигранти, при што, според грчката агенција АНА, спасени биле 51 лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

,,Од самиот старт се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да бидеме горди на тоа. Не...

Македонија2 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Македонија2 часа

Дангов: Лиле Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување...

Европа3 часа

Германија ги зголемува резервите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод што ќе може да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен...

Свет3 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Регион3 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет4 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет5 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија15 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија17 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа20 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ24 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа1 ден

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Досие