Контакт

Регион

Се преврте шлепер на автопатот Белград-Загреб, сообраќајот во прекин

Објавено пред

Сообраќајната несреќа се случи околу 11 часот кога на автопатот Белград-Загреб се преврте шлепер во близина на наплатната рампа кај Шид. Според неофицијални информации, сообраќајот кон хрватскиот главен град беше прекинат.

Досега нема информации за повредите на возачот.

Регион

Ципрас и Ердоган согласни дека тензиите меѓу Атина и Анкара треба да се намалат

Објавено пред

Од

Грчки владини извори соопштија доцна синоќа дека на средбата на Генералното собрание на Обединетите Нации, грчкиот премиер, Алексис Ципрас и турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган постигнале согласност дека тензиите во регионот треба да бидат намалени, пишува весникот „Катимерини“.

Двајцата лидери разговарале еден час и се фокусирале на широк спектар на теми, вклучувајќи ги кипарското прашање, миграцијата и односите на Турција со Европската Унија. Ердоган упатил покана кон Ципрас да го посети Истанбул, но не бил одреден датум за средбата.

Лидерите изразиле желба за зајакнување на соработката во врска со безбедноста, а Ципрас ја истакнал потребата да сопре миграцискиот поток во соседната земја, што може да се постигне преку целосно спроведување на договорот помеѓу ЕУ и Турција по прашањето.

Во однос на кипарсокто прашање, Атина и Анкара се согласија дека разговорите треба да бидат обновени, иако нивните позиции остануваат различни.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пељешац

Објавено пред

Апокалипса на Пељешац по пожарот кој дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на ноќта е локализирана, но се уште гори во близина на Метковиќ.Неколкумина пожарникари се повредени.

По ноќната битка со огнената стихија на Пељешац се уште се чувствува мирис на чад, а на одредени места се уште тлее, но ситуацијата полека се стабилизира. Граѓаните се уморни и преплашени по целовечерната битка за да ги спасат своите домови од огнот кој се заканувал да ги зафати.

Според хрватските медиуми, ќе бидат потребни денови за ситуацијата да се нормализира и жителите во опожарените места да можат да се вратат во своите домови.

Шефот на противпожарната служба на Дубровачка – Неретванската жупанија Стјепо Симовиќ вели дека ситуацијата е подобра но оти пожарникарите се уште ќе останат на терен.

,,Мораме добро да внимаваме, на неколку места има помалку пламени кои ветерот лесно ги разгорува. Пожарот се уште е далеку од изгаснат”, додава тој.

Пожарникарите цела ноќ ја држеле линијата на одбрана долга три километри од Поступ до Глабалово, а нивната работа ја отежнувал силниот ветер. Меторолозите за денеска најавуваат умерена до силна бура, наместа со силни ветрови кои постепено ќе ослабнат.

На терен има повеќе стотици пожарникари од сите делови на Хрватска како и припадници на хрватската армија и други служби за интервенција.Пожарот на Пељешац вчера зафати и четири куќи во Станковиќи, на подрачјето на Оревиќ.Пожарникарите се обидуват да ги заштитат складиштата на нафта и нафтено масло.На терен се приклучиле и пожарникари од Вела Лука, Блато, Смоквица, Лумбарда и Корчула.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Објавено пред

Од

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад во централна Атина. Две лица се уапсени за нападот, но деталите околу инцидентот сè уште не се познати во јавноста.

Нападот, наводно, бил снимен на камера, а видеото било прикажано на неколку грчки медиуми и се делело на социјалните медиуми, но полицијата сè уште не ја потврдила нивната автентичност.

На снимката, која што извори тврдат дека е дел од истрагата, може да се забележи маж кој наликува на Костопулос, како се обидува обидува да се ослободи од заклучена продавница за накит со разбивање на стаклената врата на продавницата со апарат за гаснење пожар. Потоа го покажува како се обидува да излезе од затворена продавница кршејќи го стаклото, додека двајца мажи постојано го удираат. Откако повреден паднал на земја, го опкружува толпа луѓе, претепаниот човек потоа се обидува да стане, пред да биде опколен од полицијата, која му става лисици на рацете и го однесуваат на носила.

Костопулос почина на пат кон болницата, изјави полицијата за атинскиот весник “Катимерини”. Според извештајот за форензичар, не се познати точните причини за смртта, а резултатите од аутопсијата се очекува да бидат објавени неделава.

Според лекарите, тој имал модринки по телото – мали повреди кои не можелле сами по себе да предизвикаат смрт, поради што ќе продолжат понатамошните лабораториски анализи.

Сопственикот на продавницата за накит и сопственикот на сосдниот дуќан се уапсени и моментално се наоѓаат во притвор. Тие, наводно, ги виделе двајцата мажи што го удирале Костопулос на видео снимката.

Првичните извештаи за новинарите тврдеа дека Костопулос бил вооружен со нож и се обидел да ја ограби продавницата за накит.

Преку јавен Фејсбук пост грчкиот активист на ЛГБТК, Григори Валианатос, изјави дека Костопулос отишол во продавница за накит во потрага по засолниште откако избила тепачка во кафулето во кое што седел.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со ,,ѕверот” и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател кон вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија49 минути

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на...

Регион1 час

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пељешац

Апокалипса на Пељешац по пожарот кој дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава2 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет2 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион3 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет15 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион17 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија18 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија19 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток20 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток20 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ21 час

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток22 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story23 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток24 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 ден

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет1 ден

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 ден

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Досие