Контакт

Регион

Словенија подготвена да ги користи сите вакцини одобрени од ЕМА

Објавено пред

Словенечкиот премиер Јанез Јанша вели дека земјата ќе биде подготвена да набави и други достапни вакцини против коронавирус, покрај оние што веќе ги користи, но само доколку тоа го одобри европскиот регулатор на лекови.

„Во Словенија ќе ги користиме сите вакцини против Ковид-19, кои се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА) како ефикасни и безбедни, вклучувајќи одобрување од националниот регулатор, па и руски, индиски и кинески“, напиша Јанша на неговиот твитер-профил.

До оваа недела во Словенија се користеа вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ за имунизација, а на почетокот на оваа недела започна вакцинацијата со вакцината на „Астразенека“, според „Хина“.

Владата во средата објави дека заштитила 2% од населението за еден и пол месец вакцинација против Ковид-19 и дека планира да го зголеми тој процент на 5% до крајот на месецот, односно да имунизира околу 100.000 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија расте бројот на новозаразени од коронавирус, 16 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија на коронавирус биле тестирани 16.743 лица, од кои позитивни биле 4.157, а починале 16 лица.

Според најновите податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 168 пациенти се приклучени на апарати за дишење.

Од овој викенд во сила се нови мерки – угостителските објекти и трговските центри се отворени само до 14 часот, а храната и услужните активности може да бидат отворени до 20 часот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора уапсена 60-годишна жена која возела под дејство на дрога

Објавено пред

Црногорската полиција денеска соопшти дека во Беране била приведена 60-годишна жена со иницијали Б. К. од Гусиње, која управувала возило под дејство на дрога.

„Заедно со барањето за поведување прекршочна постапка, Б. К. беше донесена до надлежниот прекршочен суд, каде што ѝ беше изречена глоба од 480 евра, забрана за управување моторно возило во траење од четири месеци и три казнени поени“, соопшти полициската управа.

Полицијата во Беране запрела и 24-годишен возач, кој возел со 153 километри на час, во место каде што максимално дозволената брзина била 70 километри.

Тој бил казнет со глоба од 300 евра, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарија ги олеснува мерките и покрај порастот на новозаразени

Објавено пред

Рестораните се повторно отворени во Бугарија по заклучувањето што траеше повеќе од три месеци, а мерките против коронавирусот се олеснуваат и покрај влошената епидемиолошка состојба.

Рестораните може да бидат отворени од 6 до 23 часот, но тие може да користат само половина од капацитетот, а на маса не може да седат повеќе од шест лица.

Келнерите и другиот персонал мора да носат маски.

Бугарската агенција наведува дека централната пешачка улица во Софија, Витоша, во понеделникот била преплавена со луѓе, а рестораните биле полни со гости.

На социјалните мрежи е објавена снимка од трубачки оркестар, со кој се слави повторното отворање.

Според наредбата на Министерството за здравство, ублажувањето на мерките се однесува и на учениците со попреченост, кои може да се вратат на настава во живо. Дозволени се и туристички патувања во земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија2 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет4 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Македонија6 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа8 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет8 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет9 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет20 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет21 час

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа23 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет24 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Досие