Контакт

Регион

Словенците купиле речиси половина од недвижниот имот на хрватското крајбрежје

Објавено пред

Словенечките државјани купиле 9.439 недвижности во Хрватска од 2013 година кога земјата влезе во ЕУ, покажуваат податоците на хрватската даночна администрација.

По Словенците, следуваат германските државјани, кои купиле објекти за одмор, станови и апартмани, вкупно 4.969 објекти.

На третото место се Австријците со 2.867 имоти, потоа Италијанците со 1.612, Швеѓаните со 1.232 и Унгарците со 949, објави „Вечерњи лист“ врз основа на податоците на хрватската даночна управа за платени даноци, пренесува „Индикатор“.

Весникот посочува дека странските државјани во Хрватска имаат корист затоа што државата не вовела данок на имот. Исто така, помалку од 4.400 сопственици од други земји имаат регистрирано изнајмување туристички објекти и плаќаат даноци во Хрватска за тоа.

Според весникот, хрватската државна администрација нема податоци за сите сопственици на имот на едно место.

Точни податоци ќе се добијат по пописот планиран во Хрватска в година.

Според последниот попис, во Хрватска има нешто помалку од 250.000 одморалишта.

Според неофицијалните процени, Словенците поседуваат речиси 110.000 имоти во Хрватска, претежно куќи и станови по должината на хрватското крајбрежје. Тие купуваа куќи за одмор уште во времето на Југославија.

Регион

Српски медиуми: Кинеската вакцина утре пристигнува во Србија

Објавено пред

Првите количини на кинеската вакцина против коронавирусот на компанијата „Синофарм“ ќе пристигнат утре во Србија, објавија повеќе српски медиуми.

„Новости“ пишува дека Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС) сè уште нема издадено дозвола за употреба на кинеската вакцина, но се очекува наскоро да биде дадена.

Најверојатно в недела со кинеската вакцина ќе почне имунизацијата на здравствените работници кои изјавија дека сакаат да се вакцинираат.

Во Србија во тек е имунизација со вакцината на Бионтек/Фајзер и со руската вакцина „Спутник 5“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија опаѓа бројот на новозаразени, но нема ублажување на мерките

Објавено пред

Во Словенија во последните 24 часа потврдени се 1.478 нови инфекции со коронавирус, а 23 пациенти починале од компликации со Ковид-19, објави словенечкото Министерство за здравство, а поради епидемиолошката состојба, властите не размислуваат за ублажување или укинување на мерките.

Иако трендот во последните денови покажува релативно намалување на бројот на нови инфекции, а бројот на новозаразени во последните 24 часа е скоро за 600 помал од пред една недела, владата сè уште не размислува за мерки за ублажување, со оглед на критериумите утврдени со т.н. семафор.

Според новите податоци на Министерството за здравство, во Словенија во моментов има 22.941 активен случај на инфекција со коронавирус, просечниот број на дневни инфекции во последните седум дена е 1.465, во болниците има 1.266 ковид-пациенти, од кои 199 се на интензивна нега.

Во земјата досега се регистрирани 3.093 смртни случаи од Ковид-19, а властите веруваат дека со забрзана кампања за вакцинација и имунизација, поголемо отворање и укинување на мерките може да се случи во април или мај.

Досега во Словенија се вакцинирани 29.561 лице или околу еден и пол процент од населението, а скоро целиот персонал и корисниците во домовите за стари лица се веќе вакцинирани, како и добар дел од здравствените работници.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија повеќе од 1.800 новозаразени со коронавирус, 23 починати

Објавено пред

Според последниот пресек во Србија се потврдени 1.881 случај на коронавирус, а 23 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани 11.725 лица.

На апарати за дишење се приклучени 195 пациенти, а во болниците низ Србија има 5.462.

Од почетокот на епидемијата во Србија се тестирани 2.448.761 лице, од кои вирусот е потврден кај 368.072.

Коронавирусот однесе вкупно 3.687 животи, а стапката на смртност е 1 процент.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека имало 17.000 пријавувања за вакцина по телефон, и дека ќе се отворат нови линии. Тој додаде дека очекува Србија да вакцинира 80 отсто од населението.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија2 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија2 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет3 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет3 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет4 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија4 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија16 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа16 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија18 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен20 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија21 час

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет22 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет22 часа

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа23 часа

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија24 часа

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет1 ден

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ1 ден

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Свет1 ден

СЗО свика итен состанок

Комитетот за вонредни ситуации на Светската здравствена организација се состанува денескa, две недели пред редовниот состанок, за да разговара за...

Досие