Контакт

Регион

Солун: Рос и Ципрас го отворија Меѓународниот саем, протестите се во тек

Објавено пред

Американскиот министер за економија, Вилбур Рос и грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отворија Меѓународниот саем во Солун, каде што се најавени масовни протести против мерките на штедење. Протестит ги обезбедуваат повеќе од 4 000 полицајци.

Според „АП“, Рос и Цирпас отвориле рецесивен саем во Грција, чија влада инсистира на странски инвестиции, но се соочува со големи протести по неколкугодишни опаѓања на животниот стандард.

Ципрас на Меѓународниот саем ќе има средби со делегација на американски бизнисмени кои се предводени од министерот Вилбур Рос.

 

Регион

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Објавено пред

Од

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да ги покани луѓето на улиците по изборите и да изврши одреден притисок.

„Ние знаеме што прават и што размислуваат, бидејќи меѓу нив има и луѓе кои доаѓаат кај нас и ни кажуваат што планираат. Ќе им кажам на 8-ми октомври кој ни го пренесува тоа нам, а станува збор за луѓе блиски до нив, оние што седат со нив. Тие доаѓаат кај нас и велат дека планираат да влијаат на ЦИК БиХ да ги прогласи изборите за неуспешни, а ако тоа не успее, тогаш одат на варијанта да се каже дека изборите биле украдени на начин на кој тие краделе на минатите избори, бидејќи знаат како да го направат тоа “, ијзави Додик во интервју за „Срна“, а веста ја пренесе и „РТРС“.

Прикажи повеќе...

Регион

Црногорската полиција откри кој се обиде да ја убие новинарката Оливера Лакиќ

Објавено пред

Од

Полициските службеници имаат оперативни информации дека криминална група од територијата на Црна Гора се обидела да ја убие новинарката на „Вијести“ Оливера Лакиќ, рече денеска помошник директорот на црногорската полиција Енис Баковиќ.

Лакиќ беше ранета на 8 мај од огнено оружје, откако враќајќи се од работа го паркирала автомобилот пред зградата во која живее.

Минатата недела европскиот комесар за проширување Јоханес Хан рече дека прашањето за нападот на Оливера Лакиќ и натаму ќе биде потенцирано на сите нивоа, во претстојниот Извештај за напредокот на Црна Гора и дека преговорите за членство во ЕУ би можеле да бидат прекинати.

Прикажи повеќе...

Регион

Членовите на екипажот на бродот што го заробија пирати се добро

Објавено пред

Од

Членовите на екипажот на швајцарскиот товарен брод што го зазедоа нигериски гусари, меѓу кои и државјани на Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија се добро, јавуваат медиумите.

Швајцарската компанија „Машоел“ го потврди нападот на својот брод во нигериските води.

„Иако уште не се знае каде се, киднапираните членови на екипажот се добро, и најверојатно киднаперите за нив ќе бараат пари“, пишуваат медиумите во Хрватска, пренесувајќи изјава од емисијата „Отворено“ на ХРТ.

Швајцарската компанија „Машоел Шипинг“ ангажираше посебен тим за да обезбеди ослободување на 12 членови на екипажот, соопшти Министерството за надворешни работи на Словенија, потврдувајќи дека словенечки државјанин е помеѓу заробените.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион24 минути

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 час

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредниве денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори кои произведуваат, подготвуваат...

Свет1 час

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет2 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ2 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет5 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт14 часа

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија20 часа

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија21 час

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија21 час

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија21 час

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Виница Виница
Македонија22 часа

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија23 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет1 ден

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија1 ден

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ1 ден

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести1 ден

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа1 ден

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет1 ден

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија2 дена

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Досие