Контакт

Регион

Со дрвени регистарски таблички се обидел да ја помине хрватската граница

Објавено пред

На хрватскиот граничен премин Стара Градишка, вчера, околу 18 часот, на излез од Хрватска контролиран бил автомобил со босанско-херцеговски национални таблички и 25-годишен возач, државјанин на Швајцарија, соопшти тамошната полиција.

dobivaj vesti na viber

Информаците се дека полициските службеници се посомневале во автентичноста на регистарските таблички, па против 25-годишникот извршиле кривична истрага.

Утврдено било дека на 1 август полицијата во Австрија ги одзела регистарските таблички поради техничка неисправност на возилото додека не се отстрани дефектот. Тој до 4 август не ги исправил неправилностите на возилото, туку направил дрвени регистарски таблички, на кои залепил хартија со пишана ознака за регистрација и тие ги користел како вистински.

„Полициски службеници го извлекле возилото од патот и ги одзеле регистарските таблички, а против 25-годишникот поднеле кривична пријава до Општинското државно правобранителство во Славонски Брод поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело фалсификување исправа“, соопшти полицијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

На парламентарните избори во Бугарија ќе учествуваат 24 партии и 7 коалиции

Објавено пред

Денеска во 17 часот истече рокот во кој партиите и коалициите во Бугарија требаше да ги достават потребните потписи и документи за регистрација за учество на претстојните предвремени парламентарни избори на 2 октомври, информира „БГНЕС“.

dobivaj vesti na viber

Документи за учество на изборите поднеле вкупно 24 партии и 7 коалиции.

Утре ЦИК ќе ја заврши проверката на сите доставени документи, а доколку има некој од потписите што не содржат 2.500 валидни потписи, формацијата ќе биде избришана.

Следниот важен рок е 27 август. До тој датум, само коалициите на партии регистрирани од Централната изборна комисија можат да поднесат апликации за да ги одразат промените што се случија во составот на коалицијата – напуштање партија или пристапување во нова партија.

Бугарите кои живеат во странство можат да се пријават за гласање преку Интернет. Електронската апликација за поднесување барања од Бугари во странство за гласање на предвремените избори ќе се прифаќа од денеска до 6 септември.

Изборите на 2 октомври ќе се гласаат машински, со истиот софтвер како и на последните парламентарни избори.

Прикажи повеќе...

Регион

Откриени 73 килограми кокаин во БиХ

Објавено пред

Властите во Босна и Херцеговина денеска заплениле 73 килограми кокаин вреден неколку милиони евра, што е едно од најголемите откриени количества на оваа дрога во земјата по завршувањето на војната.

dobivaj vesti na viber

Кокаинот бил шверцуван со друга стока што била увезена во Босна и Херцеговина, а бил откриен во акција што била спроведена со помош на партнерските агенции на Европската унија и Европол.

По наредба на Обвинителството на БиХ, членови на Дирекцијата за организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи на Република Српска, дрогата кокаин ја откриле во магацин.

„Ова е една од најголемите заплени на наркотична дрога кокаин во постдејтонска Босна и Херцеговина, а вредноста на запленетите наркотици на нелегалниот нарко пазар изнесува неколку милиони евра“ – се наведува во соопштението на Обвинителството на Босна и Херцеговина. .

Оттаму додаваат дека истрагата се води во соработка со партнерските агенции. Обвинителството на БиХ ја продолжува истрагата со цел целосно да се расветлат сите околности на меѓународниот шверц на кокаин.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

„Ви благодарам што ме прими денеска во Брисел. Му благодарам што сакаше да го слушне ставот на Србија. Разговаравме за тоа што се случува, не мора секогаш се да гледаме со исти очи. Ја почитуваме улогата на КФОР и НАТО во Косово. Нивната улога влијаеше на смирување на тензиите во Косово и Метохија. Ќе продолжиме да го почитуваме мандатот на КФОР и верувам дека секогаш ќе наоѓаме разбирање и желба на Столтенберг и НАТО да обезбедат мир и стабилност. За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори“ – рече Вучиќ.

Тој истакна уште еднаш дека Србија ќе остане воено неутрална и дека „сака да избегне секаков вид на ескалација и конфликт“.

„Утре ќе имаме тешки разговори, бидејќи не се согласуваме речиси за ништо, но Србија ќе се придржува до меѓународното јавно право, до Бриселскиот договор и се што е потпишано. Србија е воено неутрална земја и ќе остане таква. Нашата историја не е лесна, но сакаме да ја зајакнеме соработката со КФОР и НАТО и да избегнеме ескалација на конфликтот. Мислиме дека не сме предизвикале некаква провокација, но разбирам дека ние од Балканот ги изнервиравме сите во Брисел. Она што е важно за луѓето во Србија е што го објаснивме нашиот став“ рече српскиот претседател.

Тој истакна дека српската војска и полиција никогаш не ја преминале административната линија.

„Благодарен сум на НАТО што не излегуваше со вакви невистини, за разлика од некои други. Не ни требаат туѓи бази, сакаме да си го обезбедиме сопственото небо, земја и мир и така ќе се однесуваме во иднина“ – рече Вучиќ.

На прашањето колку брзо Србија може да реагира во случај да се изврши насилство врз Србите на север, Вучиќ одговори:

„Мислам дека одговорот на Јенс на ова прашање е поважен. И позицијата на земјите од Квинта. Насилството е во барикадите, а не во систематското спроведување на законско и суштинско насилство врз Србите. Она што го потпишавме во бриселскиот договор е дека нивните специјални единици имаат ограничен пристап до северот на Косово. Тие често навлегуваат и ја искористуваат ситуацијата под изговор за организиран криминал. Ние сме во тешка позиција, не очекувајте Србите да уживаат и колку им е убаво. На северот на Косово има нова генерација млади луѓе кои повеќе нема да го толерираат тоа. Тие не го доживуваат Косово како независна држава, туку како територија на Србија. Има многу проблеми и за нас е важно да го задржиме мирот и се надевам дека ќе има доволно мудрост за да се постигне договор“ вели тој.

Столтенберг рече дека НАТО може брзо да дејствува, дека веќе има присуство во Косово и го зголеми своето присуство.

„Самиот факт што имаме речиси 4.000 војници на Косово ја покажува нашата јасна посветеност. Мисијата КФОР е најголемата мисија на НАТО надвор од НАТО. Ја повторивме нашата посветеност на мисијата на КФОР на Косово и Метохија. КФОР тесно соработува со другите актери, вклучувајќи го и ЕУЛЕКС, и кога работите стануваат тешки и опасни, ние се распоредуваме и дејствуваме, исто како на крајот на јули“ – рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО вели дека разговорите меѓу Белград и Брисел се важни и го поздравува што Вучиќ дојде во НАТО и што е ангажиран во дијалогот. Тој најавува средба со Курти каде, како што вели, неговата порака ќе остане иста: ескалацијата мора да се спречи, а НАТО ќе ја продолжи својата улога на Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...

Македонија2 часа

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени и се плаши од избори

„Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот...

Македонија3 часа

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија3 часа

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија7 часа

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски...

Македонија7 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија7 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија7 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија8 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет9 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа9 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет9 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет9 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет10 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет10 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија22 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ23 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија1 ден

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....