Контакт

Регион

Србија ја укина вонредната состојба, нема веќе полициски час

Објавено пред

Во Србија утринава во 5 часот заврши последниот полициски час, кој во рамки на вонредната состојба беше воведен во борбата против ширењето на коронавирусот.

Српското собрание синоќа на седница ја укина вонредната состојба, воведена на 15 март, а тоа значи дека повеќе нема да има ограничување на слободата на движење, но на сила остануваат некои мерки за заштита за да се намали можноста од ширење на вирусот.

„За“ укинување на вонредната состојба гласале 155 пратеници. Против не бил ниту еден пратеник, еден бил воздржан, а еден не гласал. Предлогот беше усвоен по целодневна расправа.

Бројот на заболени од коронавирус во Србија достигна 9.791.

Регион

Хрватска ги отвори границите, но Јадран сè уште е празен

Објавено пред

По отворањето на границите во Хрватска имало навалица пред сè кога станува збор за Словенците, но хрватските морски дестинации и натаму се речиси празни.

Во моментов престојуваат околу 20.000 туристи во Хрватска, од кои 17.000 се на Јадранот, а околу 3.000 на континентот. Ровињ, една од најпопуларните хрватски летни дестинации, е празен.

„Тоа е како да сме во февруари, само е потопло. Необично е, но мислам дека ќе биде поинаква сликата за неколку месеци#, изјави Роман од Словенија за Нова ТВ.

Бројките не се ни приближно како лани, кога во Ровињ имаше околу 10.000 гости, но Туристичкиот одбор вели дека ситуацијата конечно се подобрува.

Засега, домашните туристи ја спасуваат сезоната. За нив, цените се само малку поевтини, додека за странскиот пазар цената е полна.

„Домашните гости веројатно ќе пристигнуваат, додека странците ги очекуваме од август. Ние нудиме некои попусти за домашните гости, но за странците има нормални цени како и секогаш“, изјави газдарицата Јелена Ивковиќ за Нова ТВ.

За летување во Хрватска најмногу се заинтересирани Германците, кои на Гугл ги пребаруваат хрватските дестинации за одмор многу повеќе отколку за Шпанија, Италија или Грција.

Претседателот на Здружението на туристички агенции, Томислав Фаин, предупредува дека ќе потрае тешкиот период.

„Мора да бидеме реални и свесни дека нè чека тежок период кој ќе трае, па дури и во 2021 година нема да биде како што беше во 2019 година. Мора да бидеме подготвени за тоа, мора да се подготвиме“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Жена во Хрватска која се опоравила од коронавирусот, повторно позитивна

Објавено пред

Хрватските здравствени власти забележле т.н. „корона повратник“ во Задар. Имено, една жена која веќе го прележала вирусот, повторно е позитивна на Ковид-19, пренесоа тамошните медиуми.

Според информациите од Штабот за цивилна заштита во Задарската жупанија, едно лице е повторно позитивно на коронавирусот, по првичното опоравување.

Станува збор за постара жена која го прележала вирусот, а откако повторно ги добила симптомите, била одново тестирана и резултатот бил позитивен.

Бидејќи станува збор за специфичен случај, испратено е барање за мислење од Хрватскиот институт за јавно здравје и се очекува одговор, пренесува „Индекс“.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Полициски дрон во Истанбул растерувал луѓе што отишле на излет и покрај забраната

Објавено пред

На последниот ден од карантинот во Истанбул полициски дрон сними група граѓани што отишле на излет наспроти забраната.

Непослушните граѓани, кои не ја почитувале забраната за излегување од дома за време на четиридневниот полициски час, на самиот крај на прославата на Рамазан-бајрам се распослале, извадиле храна, играле со децата, а кога над нив се појавил полициски дрон, почнале да бегаат.

Луѓето потоа си ги собрале своите работи и заминале дома, наведува турскиот веб-потрал „Хаберлер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата кои учествувале на...

Македонија14 минути

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјава е регистрирана првата смрт на здравстветен работник, како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски...

Македонија1 час

МВР набавува ремени за 300.000 евра, а во Полициската станица Танушевци нема струја и вода

Осум дена полициската станица за обезбедување на границата во Танушевски е без струја, а два дена без вода, алармира денес...

Македонија2 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија2 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија4 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија4 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија4 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион4 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија19 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа19 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа22 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион22 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија23 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија24 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија1 ден

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија1 ден

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија1 ден

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 ден

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Досие