Контакт

Регион

Српскиот министер за одбрана: Нема да дозволиме уште една „Бура“, Армијата е распоредена кон административната линијa

Објавено пред

Министерот за одбрана Милош Вучевиќ денеска изјави дека припадниците на вооружените сили на Србија се распоредени на позиции кон административната линија и дека Србија нема да дозволи нова „Бура“.

dobivaj vesti na viber

„Нешто пред 14 часот, началникот на Генералштабот на вооружените сили на Србија издаде дополнителни наредби единиците на српските вооружени сили да заземат одредени позиции кои беа дефинирани во согласност со нашите одбранбени планови, стратешки планови, а исто така и оперативни и тактички акции на српските вооружени сили, се со цел да се заштити суверенитетот на Република Србија и нејзините граѓани“, изјави Вучевиќ за РТС.

Министерот за одбрана Милош Вучевиќ потврди дека Вучиќ ја потпишал наредбата за зголемување на борбената готовност и додаде дека ситуацијата на Косово е драматична.

„Сето она што претседателот Вучиќ со денови и недели предупредуваше дека Приштина брза понатаму во ескалацијата и спроведувањето терор врз српската заедница, пред се на северот на Косово, и го привлече вниманието на меѓународната заедница и посредниците во дијалогот меѓу Приштина и Белград, за жал, се покажа дека е вистина“, изјави Вучевиќ за ТВ Пинк.

„Некој мора да разбере дека она што го прави Албин Курти нè води кон црвени линии, нè води до целосен колапс на дијалогот, нè води до деескалација на теренот“, рече Вучевиќ.

Рече дека Министерството за одбрана, односно вооружените сили на Србија, ќе ја спроведат наредбата на претседателот и ќе го направат она што се очекува од вооружените сили на Србија да бидат онаму каде што е најтешко да се бранат слободата и независноста на Србија.

Министерот им порача на Србите на Косово, колку и да е ситуацијата драматична и тензична, треба да бидат максимално мирни, во смисла да не наседнуваат на провокации, да не дозволат да се игра сценарио каде би биле прикажани како некои криминални групи или хулигани, бидејќи според него, е јасно дека се врши институционален терор на територијата на Косово врз српската заедница.

„Тие сакаат да го спроведат етничкото чистење до крај, пред сè, на компактната српска заедница на северот на Косово“, рече Вучевиќ.

Изјави дека припадниците на вооружените сили на Србија се распоредени на позиции кон административната линија, како и дека Србија нема да дозволи нова „Бура“.

„Нема да се повтори 17 март 2004 година. Нема да ги земете преостанатите Срби и да ги ставите во трактори и да ги испратите во централна Србија. Ако тоа е целта, а според мене тоа е, мора да знаете дека Србија ќе најде адекватен одговор, пред се политички, и не исклучувам ниту еден друг одговор кој ќе биде адекватен на опасноста што и се заканува на нашата земја и на нашите граѓани, секако имајќи предвид дека го чуваме мирот речиси по секоја цена“, рече Вучевиќ.

Тој додаде дека Белград е во постојана комуникација со КФОР и меѓународните посредници и дека врши политички и дипломатски притисок сите да се вразумат.

Регион

Силен земјотрес ја погоди Грција, почувствуван и во Атина

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран околу пладне во централна Грција.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот бил недалеку од Ливадиа, а тресењето на земјата е почувствувано и во реонот на Атина.

„Кратко, но силно“, сведочат Грците во ЕМСЦ.

„Се заниша на 2-ри кат“, велат тие.

Засега не се знае дали има материјална штета.

Прикажи повеќе...

Регион

Скандал во Србија: Била отпуштена од работа затоа што ги критикувала Вучиќ и Брнабиќ

Објавено пред

Нуклеарна инженерка вработена во Дирекцијата за радијација и нуклеарна безбедност на Србија добила отказ поради објави на Твитер за српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ, пишува „Време“.

dobivaj vesti na viber

Во отказното решение, до кое имале увид новинарите на порталот „Време“, се наведуваат цитати од два твита со кои нуклеарната инженерка е прогласена за „неспособна за работа во државна институција“.

Решението за разрешување, според медиумот, го потпишал директорот на дирекцијата за радијациона и нуклеарна безбедност, а неделникот додава дека службата за информирање на Дирекцијата две години ги следела нејзините твитови.

Весникот „Време“ пишува дека таа никогаш не ја критикувала власта под нејзиното полно име, ниту во работното време, ниту ја споменала ниту коментирала институцијата во која работи.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) „Србија против насилството“-Нов протест во Белград

Објавено пред

Во Белград денеска се одржува шестиот по ред протест „Србија против насилството“. Организаторите велат дека условите остануваат исти.

dobivaj vesti na viber

Актерот Сергеј Трифуновиќ зборуваше за тоа како актерите станаа најважна тема за „N1“.

„Мислам дека тоа е замена на тези. Луѓето кои зборуваа за актерите, Небојша Бакарец, Јелена Карлеуша, Наташа… како се вика… носителот на вилицата од која паѓаат пломби и пцости, ја познаваме жената 25 години. Сите се испратени само за да се отстрани она што всушност е тема во општеството: одговорноста на државата. Апсолутна власт, апсолутна одговорност. На 3 мај се случи „Рибникар“, на 4 мај Дубон и на 5 мај , се случи нешто што би предизвикало пад на секоја влада во која било држава, а тоа е случајот со педагог, педофил. Па 35 деца на порно сајт од човек чија единствена квалификација за работа и пристап до деца е членска книшка на СНС“, рече Трифуновиќ и додаде:

„Воопшто не сакам да зборувам за актерите. И јас сум актер и ме удрија во глава, па никој од колегите не се туркаше да ме спаси или да ми помогне. Последен пат го слушавме синот на Станика Глигоријевиќ, кој до солзи на сите нас овде ни рече: „Не можам да ја вратам мајка ми, но можам да барам правда“.

Радикализацијата на протестите е логичен и очекуван чекор што може да се очекува во секоја ситуација кога едната страна поставува барања, а другата ги игнорира, вели професорот Жарко Корач.

„Тие не поставија барања „Вучиќ веднаш си оди“, туку барања кои беа исполнети. Не ја обвинувам опозицијата, туку власта, бидејќи Вучиќ сака радикализација. Се што може да се случи ќе биде негова одговорност. Тој предолго е на власт, а судејќи по неговите изјави, веќе не сум сигурен дека е свесен што се случува на улица“, изјави Корач.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ33 минути

Работник загина во „Железара“

Работник загина на работното место во кругот на фабриката „Железара“ во Скопје. Од МВР информираа дека при извршување работни задачи...

Македонија50 минути

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија3 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија3 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија4 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија5 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет7 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет8 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет8 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет8 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија19 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија22 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...

Регион1 ден

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за статутот на заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, е потврдено за...