Контакт

Регион

Страшната позадина на приказната за 7-годишното момче кое со месеци талкаше голо по улиците во Загреб

Објавено пред

Голо момче измачкано со црвена боја трча по улица во Загреб, а случајните минувачи на местото на настанот се шокирани од глетката. За овој случај доста се пишуваше во медиумите во регионот пред две години, а „Јутарњи лист“ сега објавува што се случило во меѓувреме и која е приказната на момчето.

dobivaj vesti na viber

Секој што ќе го сретнеше ќе го прашаше „кој е тој, каде живее, кои му се родители, од каде е на улица“, но малото момче не одговараше. Се чинеше дека е „во својот свет“ додека зборуваше сам со себе и ги вртеше прстите. Не плачеше ниту се вознемируваше. Сепак, тажната приказна зад ова шокантно загрепско утро набрзо беше откриена, пишува „Јутарњи лист“, пренесе „Блиц“.

Имено, откриено е дека осумгодишникот живее во една од околните улици, има пречки во развојот, а сето тоа било проследено со откривање на тажни епизоди од неговиот семеен живот. Неговата мајка (44) завршила под лупа на Центарот за социјална работа, полицијата како и обвинителството.

Мајката на момчето беше обвинета за кршење на правата на детето бидејќи не се грижела соодветно за него од 15 август 2020 година до 20 јуни 2021 година. Обвинителството бара една година затвор бидејќи било откриено дека во неколку наврати го оставала синот без надзор додека била под дејство на опојни средства, па малото момче за помалку од една година трипати залутало од дома, а граѓаните го наоѓале на улица. Конечно, во јуни 2021 година, тој итно бил одземен од семејството и сместен во институција каде што фокусот е ставен на грижата за децата со физички и ментални заболувања.

„Дете на околу седум години лежи на патот. Нема облека на себе и е босо“, беше еден од вознемирувачките наслови од јуни 2021 година.

Една од станарите од улицата додека возела видела момче кое не носело облека на себе, му пришла и излегла од возилото.

„Видов дека нешто не е во ред со тоа дете. Го прашав како се вика и дали сака да влезе во автомобилот. Не ми одговори, но не можеше ни да ги фокусира очите, па заклучив дека има аутизам. Му го покажав моето куче во автомобилот што го возев и тој се согласи да влезе во автомобилот. Во текот на возењето не ми одговараше на прашањата, а јас возев по главниот пат мислејќи дека родителите го бараат, дека ќе сретнам некого. Во исто време ги прашував минувачите дали знаат чие е тоа дете. Потоа дошла полиција и одговорила на повикот. Го зеле момчето“, изјави за „Јутарњи.хр“ жена која била сведок, наведувајќи дека потоа слушнала од други соседи дека истото дете и претходно талкало по улица без надзор.

Друг маж повикал полиција кога на улица наишол на голо дете. Потоа полицијата ја затекнала мајката во лоша физичка и психичка состојба, а во пријавата посочиле дека се сомневаат дека конзумирала дрога и алкохол.

Таткото на момчето, кој не живее со нив, утрото на 17 јуни дошол да си го земе синот за да го однесе во градинка. Не го нашол во куќата, а морал да ја протресе сопругата која спиела за да ја разбуди. Не знаел дали се дрогира, вели дека слушнал такви тврдења, но не знаел дали да им верува. Истовремено, тој признал дека малото момче залутало од дома пет-шест пати во годината и дека е вешт во вадењето на прозорците од бањата.

Мајката на момчето размислувала за нејзината грижа, нагласувајќи дека изградила ограда околу куќата за да не може нејзиниот син да талка. Но, изјавила и дека вратата не била заклучена во тие кобни денови и дека не знае кој ја оставил отклучена.

Центарот ја определи мерката стручна помош и поддршка и за мајката и за таткото при вршењето родителска грижа. И додека таткото се грижи и е во постојана комуникација со Центарот и презема се што е условено, мајката исчезнала и покрај првичните ветувања и изразена волја. По две и пол недели поминати во одделението за зависности, за да се префрли од метадонска терапија на супституциона терапија со бупренорфин, од ноември минатата година и се губи секаква трага.

Таа не доаѓа на нејзината адреса, не добива судски наредби, а полицијата не може да ја лоцира.

Регион

(Видео) Ќучук за тепачката во бугарскиот парламент: Како сценарио од латиноамериканска серија

Објавено пред

„Ова не е некоја серија од Латинска Америка, туку се случува во европска Бугарија – снимка која доби популарност не се само во Бугарија, за жал!“, изјави лидерот на европските либерали по повод скандалозните снимки од плукањето и тепачката во бугарскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

Тој пред своите колеги во Европскиот парламент изрази загриженост дека ваквите скандалозни слики се случуваат во време кога треба да се реши судбината на Бугарија, по пет последователни парламентарни избори и реторички праша: „Вака ли ќе се управува со Бугарија?“.

Ја цитираше и снимката од разговорот помеѓу лидерот на ПП, Кирил Петков и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Ќучук кажа дека има и протечени скандалозни информации со кои сигурно веќе се запознаени неговите колеги во ПП-како идеи за незаконска смена на вработени во државната администрација, прислушување на одредени луѓе, смена на началници на полицијата, со цел да се обезбеди победа на следните избори.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарското Обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Објавено пред

Софиското градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов, за да биде ставен од истрага во случајот за перење пари, познат во Бугарија како „Барселонагејт“, пренесува „Еурактив“.

dobivaj vesti na viber

Истрагата почна пред речиси три години, додека Борисов сè уште беше премиер, кога во анонимна група на Фејсбук беше споделено видео за луксузен имот во богато предградие на Барселона каде што поранешната бугарска манекенка Борислава Јовчева живееше со своето дете.

Анонимниот клип алудираше дека детето е на Борисов, нешто што тој секогаш го негираше. Случајот прво го истражуваше шпанското обвинителство, кое откри индиректни траги на перење пари, но без директно поврзување со Борисов, а во 2021 година истрагата беше префрлена во Бугарија.

Бугарското обвинителство почна да покажува активен интерес во истрагата „Барселонагејт“ пред само три недели, откако партијата на Борисов објави дека ја поддржува долгоочекуваната судска реформа во земјата насочена кон намалување на овластувањата на бугарскиот јавен обвинител Иван Гешев.

Веднаш потоа Гешев се закани дека ќе го исчисти „политичкото ѓубре“.

Во вторникот, Градското обвинителство на Софија побара одземање на пратеничкиот имунитет на Борисов бидејќи постојат доволно докази за перење пари. Бугарските пратеници можат сами да се откажат од имунитетот или тој да им  биде одземен со гласање на парламентот

„Бев без имунитет две години. Сега категорично нема доброволно да се откажам од имунитетот, бидејќи треба да си слеп за да не видиш што се случува во моментов“, рече Борисов.

Според него, обвинителството дејствувало во вторникот за да спречи избор на редовна влада со поддршка на неговата партија и коалицијата „Промената продолжува – Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ), која ги поддржува судските реформи.

Тензиите околу Борисов и обвинителството се случуваат во екот на преговорите за формирање а редовна прозападна влада меѓу ГЕРБ и ПП-ДБ, што ќе стави крај на политичката криза во земјата која трае две и пол години. Се очекува гласањето да биде кон средината на следната недела.

„Не се грижам за „Барселонагејт“. Воопшто. Не сум имал, немам и нема да имам имот во Шпанија! Што повеќе да одговорам?“ изјави Борисов.

Клучен сведок во случајот е поранешната манекенка и мис на Бугарија, Ивајла Бакалова, која е пријателка на Јовчева и живеела во куќата во Барселона. Таа тврди дека Борисов е татко на детето на Јовчева и дека знае доволно за „Барселонагејт“.

На крајот на минатата недела, пратеничката група на ГЕРБ објави дека ќе ги бојкотира сите барања на обвинителството за одземање на имунитетот на бугарските пратеници. Кандидатот за премиер Николај Денков повика обвинителството да не се користи како политичка алатка.

„Обвинителството не треба да се користи како политички клуб. Мигот кога првите две политички сили ќе кажат дека се подготвени да владеат, ќе видите што ќе се случи“, рече Денков.

Пратениците од другите политички партии, популистичката Има таков народ и проруските БСП и Вазраждане повикаа да се укине имунитетот на Борисов за да може да биде под истрага за „Барселонагејт“.

„Ако тој тврди дека е невин, тоа треба да го докаже во транспарентен судски процес“, рече лидерката на БСП, Корнелија Нинова.

Прикажи повеќе...

Регион

Вјоса Османи: На Србија не ѝ е местото меѓу европските народи

Објавено пред

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на самитот на европската политичка заедница што се одржува во Кишињев, изјави за „Данас“ дека Србија и криминалните структури се одговорни за ескалацијата на насилството на Косово и дека на Србија не и е местотона овој европски самит, ниту во европската заедница на народи.

dobivaj vesti na viber

„Србија не припаѓа на европската заедница“, рече Османи и додаде дека членовите на криминалните структури на северот на Косово се под меѓународна потерница и дека српските власти се во многу блиски односи со нив.

Пред Османи, на црвениот тепих кај претседателката на Молдавија, Маја Санда, свечен пречек имаше и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој на новинарско прашање дали ќе се сретне со некој од косовските функционери рече дека не знаеше кој е таму од Косово.

„Отсекогаш сум бил лидер кој се залага за мир и правиме многу за да ги зачуваме мирот и стабилноста во регионот“, изјави Вучиќ за новинарите во замокот Мими во близина на Кишињев.

Тој по пристигнувањето на Самитот рече дека средбите со францускиот претседател и германскиот канцелар Емануел Макрон и Олаф Шолц нема да бидат лесни, но дека се важни и дека ќе се обиде да ги врати работите во нормала, ситуацијата во Косово да се деескалира, како и да се зачува мирот и стабилноста.

„За танго се потребни двајца, не зависи се од нас“, изјави претседателот на Србија. Вучиќ изјави дека утринава разговарал и со Србите од северот на Косово и дека ги моли да бидат „решени да истраат на правото и правдата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Одмрзнати цените, нема гаранција дека производите нема да поскапат

Одмрзнати се цените на лебот, зеленчукот и овошјето, а министерот за економија, Крешник Бектеши, нема гаранција дека тие нема да...

Регион21 минута

Бугарското Обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Софиското градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов, за да биде...

Македонија1 час

Уапсен скопјанец за убиството на Жила во Чаршија, се поврзува со запалениот автомобил искористен за бегството

Скопјанец е уапсен за двојното убиство во скопската Чаршија во „Шиша бар“ кое се случи пред три месеци, дознава „Макфакс“....

Свет2 часа

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија2 часа

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзалната сала, кое проголта дел од улицата 9 Мај

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија3 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести4 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести4 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ14 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ17 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ17 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ19 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија22 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија1 ден

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија1 ден

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија1 ден

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија1 ден

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...