Контакт

Регион

Таткото на момчето, кое вчера почина на Халкидики, се онесвестил кога ја слушнал веста

Објавено пред

Денеска треба да бидат познати резултатите од обдукцијата на момчето (15) кое почина на Халкидики откако беше извлечено од водата во бессознание.

dobivaj vesti na viber

Трагедијата се случила на плажата Неа Фогитос, а постои сомневање дека малолетникот се удавил.

Роднините и пријателите на семејството на несреќното момче не можат да поверуваат дека го нема. Таткото на тинејџерот изгубил свест кога ја добил веста за смртта на неговиот син, и итно бил префрлен во болница.

Според сведоците, момчето не пливало далеку од брегот, а неговите пријатели тогаш забележале дека лицето му е во вода. Отпрвин мислеле дека нивниот пријател се шегува, но набрзо сфатиле дека изгубил свест и почнале да викаат помош.

-Децата беа во морето и почнаа да викаат помош. Лицето на момчето беше закопано во водата и само така лебдеше. Го извлековме до брегот, но детето беше во несвест и пена му доаѓаше до устата – изјавил еден од капачите, кој се обидел да го реанимира детето.

Друг човек кој случајно се нашол на плажа рекол дека пријателите на момчето му рекле дека само изгубил свест, дека пред тоа не се случило ништо чудно.

Момчињата малку претходно пристигнаа на плажа и нарачаа кафе и сокови во кафулето, но не ги ни пробаа.

Грчките медиуми пишуваат дека момчето било од Липочори, а кобниот ден со другарите отпатувало на Халкидики, за сите уште еднаш да се опуштат пред почетокот на учебната година.

На Халкидики пристигнале со туристички автобус и дошле во кафуле на плажата Неос Флогитос.

Беше околу 12 часот кога нивниот прекрасен ден се претвори во кошмар. Пријателите, наводно, забележале дека на момчето му се слошило во водата, на некои четири метри од плажата и дека не се јавило кога го повикале. Најпрво мислеле дека нивниот пријател се шегува, но набрзо сфатиле дека момчето е во несвест.

Момчето веќе било мртво кога го извлекле на брегот. И покрај обидите на капачите да го реанимираат, малиот немало спас. Брза помош го пренела момчето во болница, каде била констатирана смрт,пренесе Телеграф.рс.

Регион

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Албанија, соопшти ЕМСЦ.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, земјотресот е регистриран во 11.47 часот по локално време.

Земјотресот е регистриран на 10-ина километри северно од Тирана, додаде ЕМСЦ.

Засега нема информации за материјална штета или повредени.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија дозволи брак на истополови парови и посвојување деца

Објавено пред

Словенечкиот парламент усвои амандман со кој се дозволуваат истополови бракови и посвојување деца во истополови бракови по одлуката на Уставниот суд.

dobivaj vesti na viber

Словенија станува првата земја во Источна Европа која усвои ваков закон, а повеќето земји во регионот не дозволуваат ни истополови граѓански заедници и бракови.

Во соседна Унгарија зборувањето за хомосексуалноста пред малолетници е казниво со глоба од минатото лето.

Прикажи повеќе...

Регион

Пијан патник принудил авион да слета во Грција

Објавено пред

Авионот на компанијата „Тунис ер“ принудно слетал во Грција бидејќи во него имало пијан патник кој предизвикал нарушување, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Авионот што летал од Истанбул за Тунис морал кратко да слета во Солун.

Грчката полиција соопшти дека маж на возраст од четириесет години е уапсен поради предизвикување неред и загрозување на безбедноста на патниците на комерцијалниот лет.

Уапсениот и претходно ѝ бил познат на грчката полиција за шверц на дрога, а на споменатиот лет патувал со лажни документи.

„ Беше агресивен кон екипажот за време на летот, очигледно бил во пијана состојба“ – изјавил портпаролот на полицијата во Солун во изјава за АФП.

Тој додаде дека поради безбедноста на останатите патници, пилотот принудно слетал во Солун.

Се очекува осомничениот да се појави пред судија во Солун.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа6 часа

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа7 часа

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија8 часа

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...

Европа10 часа

Поранешен шеф на ЦИА: Западот треба сериозно да ги сфати заканите на Путин

Поранешниот шеф на ЦИА во Москва, Ролф Ловат-Ларсен, зборуваше за „CBS“ за нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин. Ловат-Ларсен...

Европа12 часа

(Видео) Станбена зграда се урна во Турција по експлозија на гас

Станбена зграда во Турција се урна по експлозија предизвикана од истекување гас, јавија турските медиуми. „Си-ен-ен Турк“ објави дека експлозијата...

Европа12 часа

Германија: Сè повеќе граѓани се со финансиски проблеми

Сè повеќе германски граѓани се соочуваат со големи финансиски тешкотии, а цените на енергентите и на прехранбените производи би можеле...

Топ14 часа

Деветмина повредени во сообраќајна несреќа на „Словенечка“

Девет луѓе се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на булеварот Словенија во Скопје. Несреќата се случила меѓу...

Топ16 часа

Вработен во „Пошта“ уништил архивски материјал, против него е поднесена кривична пријава

Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К. Л. (59) од Скопје поради постоење основи на сомнение...

Свет17 часа

Антонов: Новата воена помош од САД за Украина го зголемува ризикот од воен конфликт меѓу Русија и Западот

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, изјави дека одлуката на Вашингтон да испрати поголема воена помош за Украина ги загрозува...

Свет17 часа

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди Иран, најмалку 276 повредени

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северозападниот дел на Иран, а државната телевизија и...

Свет17 часа

Продолжуваат ударите на руските сили – погодени повеќе од 27 населени места во Украина

Генералштабот на вооружените сили на Украина утрово соопшти дека руските сили во изминатите 24 часа извршиле девет ракетни напади, шест...

Европа17 часа

ЕУ воведува ограничување на цената на нафтата во новите пакет-санкции против Русија

ЕУ се согласи да воведе ограничување на цената на нафтата во новиот план за санкции за Русија, но последните детали...

Европа18 часа

Австрискиот ловец на плагијати најде нова жртва – министерот за внатрешни работи

Ловецот на плагијати, Штефан Вебер, најде нова жртва, австрискиот министер за внатрешни работи, Герхард Карнер, за кого тврди дека го...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави контактите за набавка на поевтини енергенси и ќе се разгледаат предлозите

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до Владата своите контакти за набавка на поевтини енергенси, за што конкретно е задолжен министерот за...

Македонија1 ден

Ахмети: Во ДУИ немало оган, ниту ќе има

Заврши средбата во седиштето на ДУИ во Мала Речица. По речиси шест часа, лидерот на партијата Али Ахмети рече дека...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Пред состанокот бев загрижен, истата загриженост ја споделувам и сега

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Димитар Ковачевски изјави дека ја има истата загриженост како и пред...

Свет1 ден

(Видео) Бајден повторно се изгуби, предизвика загриженост за неговото здравје

Здравствената состојба на шефот на Белата куќа Џо Бајден за време на неговото официјално патување во Порторико уште еднаш го...

Свет1 ден

Путин заминал во бункер од каде ги носи клучните одлуки, го предупредил и семејството

Рускиот претседател Владимир Путин наводно подготвува клучни одлуки за можен нуклеарен напад во бункер далеку од Москва, јавуваат западните медиуми....

Економија1 ден

Од 15октомври скопјани ќе имаат парно – АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор

АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна...

Европа1 ден

Лукашенко: Украинците постојано провоцираат на границата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини соседна Украина дека испратила 15.000 војници во граничната област за да изгради одбрана...