Контакт

Регион

Три земјотреси во Албанија за два часа

Објавено пред

Албанија денеска ја погодија три земјотреси во периодот од 10 до 12 часот предизвикувајќи паника кај населението. Двата земјотреса биле со јачина од 3,5 степени според Рихтер, а третиот бил послаб.

Епицентрите на земјотресите биле недалеку од Тирана, а земјотресот бил почувствуван и во Драч.

Првичните извештаи од местото на настанот велат дека немало материјална штета, но луѓето во паника ги напуштиле своите домови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Србија користела кинеска опрема за да ги потисне протестите во Белград

Објавено пред

Српската полиција ги потиснува демонстрациите со антитерористички екипи кои кинеската специјална полиција ги обучи кон крајот на минатата година, пренесува „Брејтбарт“ повикувајќи се на информации на „Дојче веле“.

Веста доаѓа откако Кина во саботата го склучи својот прв европски договор за оружје со Србија.

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вторникот објави дека повторно ќе биде воведен полициски час на национално ниво поради коронавирусот ако резултат на порастот на бројот на нови случаи во последните неколку дена.

Ова разбесни илјадници граѓани- кои ја обвинуваат владата за предизвикување на вториот бран откако прерано ги олесни претходно воведените мерки- и ги поттикна да протестираат против новите ограничувања вторникот вечерта во Белград, каде што демонстрантите упаднаа во зградата на парламентот.

Како одговор, српската интервентна полиција употреби строги мерки за да ги потисне демонстрантите, прскајќи ги толпите со солзавец и тепајќи ги демонстрантите со палки. Немирите продолжија во средата вечерта во Белград и другите српски градови, иако претседателот Вучиќ се повлече во врска со неговите планови за нови антипандемиски мерки.

„Демонстрантите во Белград ги гаѓаа безбедносните сили со камења, факли и со празни шишиња. Некои од нив ги фрлаа канистрите со гас назад кон полицијата. Бидејќи толпата растеше, интервентната полиција ги потисна демонстрантите подалеку од зградата на парламентот од каде почна митингот во средата. Големи групи интервентни полицајци, вклучително и возила кои припаѓаат на специјалниот антитерористички одред, патролираа низ градот“, се наведува во извештајот.

Специјалните антитерористички одреди во Србија се најдоа во меѓународниот печат кон крајот на ноември 2019 година, кога на единиците им се придружија кинеските безбедносни сили во заедничка вежба во близината на Белград.

„Кинеската специјална полиција учествуваше на нивната прва заедничка вежба за обука во Европа, придружувајќи се на елитната српска антитерористичка единица и на локалната полиција во вежбите во кинеската челичарница во близина на Белград“, објави Ројтерс.

Српскиот министер за внатрешни работи во тоа време, Небојша Стефановиќ, рече дека планира поголема соработка со кинеските агенции за спроведување на законот, додавајќи дека Србија учи од поголема и посилна земја.

Минатата есен српската полиција започна со заедничка полициска патрола со кинеските полицајци кои беа распоредени во Србија за да помогнат со се поголемиот број кинески туристи и работници во земјата, објави „Еуроњуз“.

„Полицајците од Кина ќе им помагаат на српските полицајци во комуникацијата со кинеските државјани и во нивната комуникација со државните органи на Србија“, рече Стефановиќ во септември 2019 година, посочувајќи дека заедничките патроли ќе почнат во октомври.

Преку својата иницијатива „Белт енд роуд“, Пекинг инвестираше милијарди долари во заеми за изградба на железници, патишта и електрани- главно со кинески работници -низ цела Србија.

„Форин полиси“ пишува дека од август 2018 година, во Белград е воспоставен системот за набљудување „Безбеден град“ на кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“. Официјално објавен од српското МВР во јануари 2019 година, полицискиот проект предвидува инсталирање 2.000 камери со висока резолуција кои користат софтвер за препознавање на лица и регистарски таблички, на 800 локации низ Белград во текот на следните две години.

Српските организации за човекови права го критикуваа системот за надзор заради кршење на слободите на граѓаните и граѓанските права, а особено за неговиот потенцијал да ја потисне слободата на изразување во форма на мирни протести. Според извештајот, Вучиќ на претходните големи протести на опозицијата во првата половина на 2019 година наредил надзорни беспилотни летала да ги следат демонстрациите.

На 4 јули, Србија првпат ги покажа воените беспилотни летала купени од Кина. Во воената воздушна база во Батајница, близу Белград, Вучиќ откри дека Србија неодамна примила пратка од кинески извидувачки беспилотни летала и ракети. Продажбата претставува прв договор на Кина зо оружје со европска земја.

„Шест беспилотни летала CH-92A и 18 проектили воздух-земја FT-8C им се предадени на српските вооружени сили за зајакнување на нивните можности за извидување“, се вели во соопштението на српското Министерство за одбрана.

„Ова станува модерен начин на војување. Во тој поглед претходно немавме никакви шанси да се натпреваруваме со посериозни земји“, рече Вучиќ за продажбата на оружјето.

„Сега започнуваме, и важно е дека договоривме трансфер на технологија со Кина, така што нашиот Пегаз може полека да се внесе во системот на српските вооружени сили“, рече претседателот, осврнувајќи се на беспилотните летала „Пегаз-011“ развиени од Србија.

Иако точната вредност на договорот со оружјето со Кина останува непозната, Вучиќ рече дека оружјето не е скапо и оти Србија би купила и повеќе.

Прикажи повеќе...

Регион

Во БиХ дури 310 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина денеска се регистрирани 310 нови случаи на коронавирус, потврдија тамошните здравствени власти.

Во последните 24 часа, според извештаите на порталот „Кликс“, во Федерацијата БиХ биле тестирани 1.199 лица, од кои 196 биле позитивни на коронавирусот.

До денеска 1.425 пациенти закрепнале во Федерацијата БиХ, а моментно активни се 1.822 случаја.

Во Република Српска во рок од 24 часа регистрирани се 114 новозаразени со коронавирус, а регистриран е и еден смртен случај во Бања Лука.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Блогерка шокирана од апартманот во Хрватска: „Ова чини 83 евра? Каков грабеж“

Објавено пред

Познатата блогерка на „Тик ток“, Саомаи, која ја следат 218,5 илјади луѓе, беше непријатно изненадена кога видела за што сакале да ѝ наплатат 83 евра во Хрватска.

Како што самата рече, кога го видела апартманот, таа одлучила дека е подобро да спие на плажа.

@saomaileI spent the night outside. Follow me on IG📸: lesaomai❤️ ##travel ##travelling ##croatia ##travellife ##traveldiaries ##travelvlog ##hotel ##homeless

♬ original sound – saomaile

„Вчера бев бездомничка, а сега ќе видите зошто. Бев во убавиот Брсеч и погледнете што ме дочека. Ова чини 83 евра – каков грабеж“, рече таа.

Таа објави видео на кое се гледа како влегува во многу скромен апартман, кој се состои од еден брачен кревет и мала кујна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет2 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ2 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ2 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион3 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија4 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет5 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија6 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија6 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија6 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија17 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија17 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија20 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија21 час

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ22 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија23 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет23 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион24 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Досие