Контакт

Европа

Украинците му одговорија на Вулин: Да не ѝ помагавме на Србија, можеби ќе бевме во НАТО

Објавено пред

Амбасадата на Украина во Белград ги повика српските власти да го тргнат симболот З од јавните површини, што го изразува непријателскиот однос кон Украинците и јавно да застанат во одбрана на украинскиот народ.

dobivaj vesti na viber

„Сега уште еднаш им го свртуваме вниманието на сите претставници на српската влада на буквата З, која изобилува на ѕидови, на автомобили, па дури и на тенк на стадионот, а која за Украинците значи извикот ‘убиј Украинец’“, се вели во соопштението на Амбасадата по повод реакцијата на Александар Вулин, пишуваат српските медиуми.

Украинската амбасада додаде во соопштението дека „очекува српската влада да преземе иницијатива за отстранување на овие геноцидни слогани против Украинците“ и ќе излезе „барем со истата јавна изјава во одбрана на братскиот украински народ“ како што тоа го направи украинската дипломатска мисија во Белград 2019 година.

Тие исто така изјавија дека Амбасадата во октомври 2019 година изразила длабока огорченост поради провокативните изјави против братскиот српски народ слушнати за време на фудбалскиот натпревар меѓу Динамо Киев и Копенхаген, Данска.

Вулин вчера изјави дека не знае каде Амбасадата на Украина нашла причина да реагира на неговата претходна изјава, но оти знае дека не нашла за соодветно да ги осуди скандирањата на навивачите во Киев „убиј Србин и извини му се на српскиот народ“.

Во врска со изјавата на Вулин дека „не се сеќава дека Украина побарала од НАТО да ја запре агресијата врз Србија“ и дека „не може да го најде потписот на Украина со кој се осудува НАТО за агресијата и кршењето на меѓународното право“, Амбасадата денеска повтори дека Киев во 1999 година побарал крај на бомбардирањето на Југославија.

Европа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Објавено пред

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор и Турција се уште се противи на приемот на двете скандинавски земји во НАТО.

dobivaj vesti na viber

Според турскиот портпарол, претседателот Ибрахим Калин, процесот на проширување на НАТО со скандинавските земји не е можен додека не се решат безбедносните грижи на Турција.

На состанокот беше истакнато и дека Турција забележала позитивен став кон укинување на ембаргото за оружје.

– На оваа средба видовме позитивен став кон укинувањето на ембаргото за производите од одбранбената индустрија, што е пријатен развој – рече Ибрахим Калин.

Да потсетиме, Шведска и Финска го забранија извозот на оружје во Турција по нејзиниот упад во Сирија против сириската курдска милиција ЈПГ. Анкара смета дека групата е идентична со ПКК, пренесуваат агенциите.

Прикажи повеќе...

Европа

Првите мерки на Унгарија по воведувањето на вонредната состојба

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на Фејсбук објави какви мерки ќе преземе земјата за да ја заштити својата економија поради војната во соседна Украина.

dobivaj vesti na viber

Унгарија ќе ги обврзе банките, телекомуникациските и енергетските компании, големите трговски синџири, осигурителните компании и авиокомпаниите да уплатат голем дел од нивниот дополнителен профит во државниот буџет, рече Орбан.

Оваа мерка ќе се однесува за 2022 и 2023 година, а екстра профитот на овие компании ќе се користи за зајакнување на унгарската армија, но и за сметки за енергија.

Преземањето на овие мерки беше овозможено со вонредната состојба воведена вчера како одговор на руската инвазија на Украина, која и овозможува на владата да преземе посебни мерки без вклучување на законодавниот дом, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници во Украина

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин вчера за првпат ги посети војниците ранети во Украина, три месеци по почетокот на офанзивата на соседната земја.

dobivaj vesti na viber

На снимката на руската телевизија се гледа како Путин во бела престилка разговара со неколку војници и ги прашува од каде се и каква е нивната семејна состојба.

Војниците стоеја покрај нивните кревети.

Обраќајќи му се на војник во пижами со сино-бели пруги, претседателот му рекол дека неговиот деветмесечен син „ќе биде горд на својот татко“. Со него беше и министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Русија многу ретко ги открива своите човечки загуби во Украина. Последните податоци објавени на 25 март покажуваат дека руската војска признала 1.351 загинат војник и 3.825 ранети.

Портпаролот на претседателот претходно изјави дека посетата не претставува нова фаза бидејќи офанзивата во Украина влезе во четвртиот месец.

– Едноставно, временскиот распоред му овозможи лично да оди таму – изјави Дмитриј Песков.

Русија тврди дека офанзивата во Украина, која започна на 24 февруари, сака да ги заштити жителите што зборуваат руски од геноцид и да ја „исчисти земјата од нацистите“.

Властите исто така истакнуваат дека офанзивата се одвива според планот, иако Москва се откажа од нападот врз Киев на крајот на март, по жестокиот украински отпор, и се фокусираше на операциите на истокот на земјата.

И покрај жестоките борби во последните три месеци, руската војска бавно напредува, сигнализирајќи долга и исцрпувачка војна.

Рускиот министер за одбрана и секретарот на моќниот руски Совет за безбедност во вторникот изјавија дека Русија ќе мора долго да остане во Украина за да ги постигне целите на нејзината интервенција, пренесуваат светските агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа6 минути

Путин првпат ги посети ранетите руски војници во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин вчера за првпат ги посети војниците ранети во Украина, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија10 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија11 час

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет13 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија15 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет17 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија18 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија18 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија19 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија20 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија21 час

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет22 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија22 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ22 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет23 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет23 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет24 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет24 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет24 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...