Контакт

Регион

Унгарија одобри уште една кинеска вакцина

Објавено пред

Кинеската компанија „Кансино биолоџикс“ објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 е одобрена за итна употреба во Унгарија, што е втора кинеска вакцина одобрена во таа земја, по онаа на „Синофарм“.

dobivaj vesti na viber

Унгарскиот национален институт за фармација и исхрана даде одобрение за вакцината, врз основа на привремени резултати од третата фаза на клинички испитувања, се вели во соопштението на компанијата.

Вакцината „Кансино био“ е вакцина која се прима во една доза и неодамна беше одобрена за користење во Кина, Пакистан и Мексико.

Унгарија беше првата земја на ЕУ што купи и користеше кинески и руски вакцини, а првично беше критикувана поради нејзините засебни постапки на одобрување и преговарање за вакцините.

Во моментов неколку европски земји исто така изразија интерес за набавка на овие вакцини поради доцнење на пратките од западните добавувачи.

Дневниот број на заразени во Унгарија во петокот надмина 10.000.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Радев: Турција е наш многу важен сојузник

Објавено пред

Европа треба поактивно да работи на своето енергетско, транспортно и дигитално поврзување, а Бугарија треба уште подобро да ја искористи својата географска положба како земја која ги поврзува Азија и Африка со Европа, изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев, во Прага, каде учествуваше на лидерската средба на Европската политичка заедница.

dobivaj vesti na viber

Од решавањето на енергетската криза зависи опстанокот на европските економии, рече Радев, според кого е важно што на денешната средба се вклучени земји како Азербејџан и Норвешка, кои ја снабдуваат ЕУ со енергетски ресурси, пренесе БНР.бг.

Во Прага, претседателите на Бугарија и Турција. Румен Радев и Реџеп Ердоган разговараа во рамките на состанокот на Европската политичка заедница.

„Турција е наш многу важен партнер – сосед, сојузник. Особено во време на ваква тешка енергетска криза, важно е Бугарија да ги развива нашите односи во енергетската сфера, бидејќи засега единствениот безбеден гас што го одредува јасно долгорочен договор е гасот од Азербејџан, кој минува преку Турција, преку нивниот систем за пренос на гас.

Исто така важна е улогата на Турција во обезбедувањето на местата за танкери на нивните терминали за течен гас, изјави Радев.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Вучиќ: Загреб нема да ја води политиката на Белград

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага изјави дека Хрватска сама се пофалила дека е одговорна за тоа што Западен Балкан не е изземен од санкциите на ЕУ за увоз на руска нафта оценувајќи дека Загреб само си ја работи својата работа, што ја врши од 1941 година па наваму, пренесува N1.

dobivaj vesti na viber

Првичниот предлог на Европската комисија предвидуваше исклучок кога станува збор за снабдување од Јадранскиот гасовод, но на инсистирање на некои земји членки на ЕУ тој предлог беше одбиен поради ставот дека нема оправдување Србија да биде изземена.

„Некои земји од ЕУ се ослободени, како Бугарија, Унгарија… Србија не е. Хрватска само си ја вршеше работата, што ја работи со децении“, рече Вучиќ пред почетокот на самитот во Прага обвинувајќи ги хрватските медиуми за фабрикување на неговата изјава дека Загреб е виновен.

„Повторувам, Хрватска си ја вршеше само својата работа, што ја работи од 1941 година. Сето она што го направи претходните 70-80 години. Воопшто не обвинувам“, им рече Вучиќ на новинарите од Хрватска.

На прашањето зошто ја обвинува Хрватска кога Србија е таа што одбива да воведе санкции кон Руската Федерација за инвазијата на Украина, Вучиќ рече дека Загреб нема да ја води политиката на Белград.

„Политиката ќе ја водат граѓаните на Србија преку слободно избрани претставници и против сите оние што мислат дека може да ѝ ја наметнат својата волја на Србија“, рече Вучиќ нагласувајќи дека се гордее со фактот што Србија, како што рече, е слободарска земја, која носи свои одлуки.

Тој рече и дека неговиот одговор на денешните средби со европските претставници во Прага ќе биде „учтива, одговорна, сериозна и далекосежна“ и ја отфрли можноста да дојде до прекин на преговорите за членство на Србија во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да ги здружат силите и дополнително да ги зајакнат границите меѓу Србија и Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Нашиот заеднички интерес е да ја преместиме таа одбранбена линија на југ и затоа се договоривме да ги комбинираме нашите сили и да обезбедиме уште подобро и посериозно зајакнување на границите меѓу Србија и Северна Македонија како во однос на персоналот така и во однос на опремата“, вели Сијарто.

На крајот од трилатералната средба на Австрија, Унгарија и Србија за миграцијата, Сијарто истакна дека тие три земји не ги бранат само своите граници, туку и ЕУ.

Сијарто изјави дека е неопходно да се прекинат воените активности и да се седне на преговарачка маса, но дека повеќето европски земји ги нагласуваат санкциите против Русија наместо да промовираат мировни преговори.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Зеленски: Мора да се добие војната за да не можат руските тенкови да стигнат до Варшава или Прага

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од европските лидери уште оружје за да ги спречи руските тенкови да стигнат до Варшава...

Економија4 часа

Владата ја ограничи маржата на млечните производи

На предлог на Министерството за економија, Владата ја замрзна маржата и за млечните производи: урда, крајво бело сирење и мешано...

Македонија5 часа

МНР повика на зрело и достоинствено однесување по најавените протести поради бугарскиот клуб во Охрид

По повод најавеното отворање на бугарскиот културен клуб во Охрид, како и повикот за протест, Министерството за надворешни работи упати...

Македонија5 часа

Ковачевски-Мицотакис: Заедничките стратешки проекти се од голема важност за долгорочната енергетска независност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, оствари билатерална средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, во Прага. Ова е втора средба која...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски во Прага: Солидарноста е неопходна за да се надмине енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски во Прага, во рамки на првиот состанок на Европската политичка заедница, учествува на лидерската тркалезна маса посветена...

Македонија7 часа

Маричиќ: Помалку емоции, а повеќе факти во градењето на добрососедските односи

На денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет помеѓу Северна Македонија и ЕУ, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан...

Регион7 часа

(Видео) Вучиќ: Загреб нема да ја води политиката на Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага изјави дека Хрватска сама се пофалила дека е одговорна за тоа што Западен Балкан...

Македонија9 часа

Премиерот Ковачевски официјално пречекан од чешкиот премиер Фијала во Прага

Со официјален пречек на шефовите на држави од страна на премиерот на Чешка, Петр Фијала, почнува првиот состанок на Европската...

Македонија10 часа

Мицкоски повика на масовен протест поради отворањето на бугарскиот културен клуб во Охрид

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар...

Регион10 часа

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да...

Свет10 часа

Сируп против кашлица причина за смрт на над 60 деца во Африка, СЗО апелира на претпазливост

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во...

Свет10 часа

Познат мотивот за масакрот на Тајланд: убиецот дошол да си го земе детето, а збеснал кога дознал дека го нема

Полицијата спроведува опсежна истрага за масакрот што се случи денеска во градинка во североисточниот дел на Тајланд. Во нападот на...

Европа12 часа

(Видео) Мајки врескаат, се бројат жртви, се појавија снимки од пред градинката на Тајланд

На социјалните мрежи се појавија првите видеа од пред градинка на Тајланд, каде што имало масовно пукање. Според последните податоци,...

Европа14 часа

Премиерот на Чешка: Целта на самитот во Прага е само пробен договор за безбедност, енергија и клима

Премиерот на Чешка, кој претседава со Европската Унија, Петр Фијала, го најави денешниот прв самит на 44 шефови на држави...

Свет14 часа

Северна Кореја лансира балистички ракети, шести пат за помалку од две недели

Северна Кореја лансира две нови балистички ракети, шести пат за помалку од две недели, јавуваат агенциите во светот. Пјонгјанг објави...

Свет15 часа

Мексико: Вооружени напаѓачи убиле 17 лица, меѓу нив и градоначалник

Вооружени напаѓачи го убиле градоначалникот, татко му и уште 16 лица во државата Гереро во јужниот дел на Мексико, соопштија...

Европа15 часа

Претседателот на Австрија: „Путин ме измами“

Претседателот на Австрија, кој се кандидира за нов мандат, Александар ван дер Белен, вели дека било грешка да не се...

Европа1 ден

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа1 ден

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија1 ден

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...