Контакт

Регион

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Објавено пред

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот безвизен режим што побргу, пишува „Газета експрес“.

Харадинај на „Фејсбук“ напиша дека Косово останува решено да се соедини со другите западнобалкански земји во зацврстувањето на мирот и развојот на меѓусебната соработка, со цел да се забрза заедничкиот пат кон европската интеграција.

„Косово постигна напредок, особено во однос на владеењето на правото и побарав од Хан да го вклучи Косово во визната либерализација најбргу што може“, напиша Харадинај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Ердоган пристигна во Сараево, поддржувачи доаѓаат од сите страни

Објавено пред

Од

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, пристигна за Сараево, каде што ќе присуствува во работна посета. Претходно, во Сараево стигнаа и првите автобуси со турски државјани кои ќе присуствуваат на денешниот митинг што ќе го одржи турскиот претседател.

Станува збор за Турци од Западна Европа, главно од Германија и Холандија. Тие се првите гости во Сараево од очекуваните 15.000 за кои е најавено дека ќе присуствуваат на митингот.

Нивното доаѓање го обезбедуваат полициски тимови на Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево, вклучително и специјални единици. На сараевските улици од рано утрово се присутни зголемен број на полицајци, кои се распредени низ целиот град.

Полициските службеници ги обезбедуваат крстосниците на главните градски улици како и автобуските и трамвајски постојки, но и просторот околу државните институции.

Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево изјави дека на терен ќе бидат ангажирани доволен број на полицајци и дека организаторите на јавнот собир во салата „Зетра“ ги презеле сите наложени мерки за безбедност. Безбедносните мерки во Сараево се зголемени на највисоко ниво, особено по информациите кои се појавија за наводна закана за атентат врз Ердоган.

Ердоган во Сараево ќе одржи предизборен митинг по повод предвремените избори во Турција закажани за 24 јуни.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

Објавено пред

Од

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер“ го соопшти својот став во врска со најовите напори за надминување на овој спор.

„Денеска зборував со грчкиот премиер Ципрас. Му се заблагодарив за лидерството кое го покажуваат заедно со македонскиот премиер Заев, во врска со напорите за решавање на долгогодишниот спор околу името. Ова е историска можност. Се надевам дека двете страни ќе изнајдат заеднички прифатливо решение, во насока на мир и стабилност во регионот“, напиша американскиот претседател во пораката објавена на социјалната мрежа „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Регион

Сараево го пречекува Ердоган: Сѐ е подготвено за турскиот претседател

Објавено пред

Од

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска ќе пристигне во Сараево, каде што треба да одржи предизборен митинг во пресрет на предвремените избори во Турција закажани за 24 јуни.

Ердоган работната посета ќе ја започне во зградата на Претседателството на Босна и Херцеговина, каде што ќе биде дочекан од бошњачкиот член на претседателството, Бакир Изетбеговиќ, а потоа ќе биде одржан и предизборниот митинг во олимписката сала „Зетра“, по што е закажано и обраќање за медиумите.

Предвидена е и прошетка по Башчаршија како и свечена церемонија на која на Ердоган ќе му биде врачена титулата почесен доктор од страна на Меѓународниот универзитет.

Во Сараево, сè е подготвено за добредојде на претседателот Ердоган. Плакати се залепени низ целиот град, а внатрешноста на салата е прекриена со турски знамиња. Транспаренти за добредојде на Ердоган, се поставени на зградите на институциите, но и на угостителските објекти.

Големо платно со неговиот лик се наоѓа на зградата на Меѓународниот универзитет, каде што ќе тој ќе одржи предавање за студентите. На митингот во „Зетра“ се очекува присуство на меѓу 15.000 и 20.000 приврзаници на Ердоган од БиХ, земјите од регионот и европските земји како Австрија, Германија и Холандија, а според најавите, собирот ќе трае цели осум часа.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија2 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија3 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија7 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија9 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија1 ден

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија1 ден

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија1 ден

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет1 ден

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет1 ден

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија2 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура2 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија2 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија2 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија2 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија2 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Македонија2 дена

Каракачанов: Едно од можните решенија е Илинденска Македонија

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија кое било договорено вчера меѓу премиерите на Македонија и Грција. Слушнав...

Досие