Контакт

Регион

Харадинај: Состанокот во Брисел е чекор напред

Објавено пред

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека состанокот во Брисел помеѓу косовската државна делегација и високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, е чекор напред, пренесе РТК.

„Добивме некои информации, мислиме дека беше очекувано и се предвидуваше оти состанокот ќе се случи на тој начин. Претставени се ставовите на косовската делегација и институциите на ЕУ“, оцени Харадинај.

Не велам, додаде тој, дека е многу позитивно или добро, но секако е чекор напред.

Регион

Во Србија за два дена уапсени 18 демонстранти

Објавено пред

Српската полиција во текот на дводневните протести во Белград во текот на викендот уапси вкупно 18 лица, девет за кршење на Законот за јавниот ред и осум поради сторени кривични дела, соопшти денеска директорот на полицијата, Владимир Ребиќ.

Тој за Радиотелевизија Србија (РТС) рече дека три лица се задржани поради сомнеж дека насилно влегле во РТС, се заканувале со моторна пила, скршиле стакло и се однесувале невнимателно кон вработените во јавниот ТВ-сервис и полицијата.

Судот за прекршоци по итна постапка веќе процесуира седум лица, шестмина се осудени на 30 дена затвор, едно лице со парична казна, а против двајца ќе се води кривична постапка во редовна процедура.

Меѓу уапсените за кривични дела шестмина се осомничени за насилно однесување на јавен собир, три лица се во процедура на полициски притвор и против три лица се води постапка во редовна процедура.

По повод вчерашното барање на опозициските лидери да се „ослободат децата”, шефот на полицијата истакна дека според српските закони деца се лица на возраст под 14 години и дека голем број уапсени имаат повеќе од 20 години, а некои се 40-годишници.

Меѓу уапсените се и раперите Миљан Чичиќ и Милан Пернат, кои настапуваат под името Движење на обединети фантоми (PUF), тие пишуваат и пеат сатирични стихови, песни и пародии и изведуваат шеговити и иронични настапи на улица.

На протестите „1 од 5 милиони евра” се појавуваат со фантомки и маскирни униформи, изведувајќи улични перформанси чија тема е еден од настаните помеѓу два протести, а реквизит оваа сабота им беше моторна пила и отсечена гранка, како алузија на масовното сечење дрва во заштитена зона на историскиот споменик Калемегданска тврдина, на која градската власт планира да изгради жичница.

Белградските медиуми и таблоиди блиски до претседателот Александар Вучиќ и директорот на РТС, Драган Бујошевиќ, во своето јавно обраќање по упадот на демонстрантите во РТС, моторната пила на двајцата рапери и изведувачи ја карактеризираа како средство за закана и насилство.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска обезбеди пилули за медицински абортус

Објавено пред

Хрватската Агенција за лекови и медицински помагала (ХАЛМЕД) ги одобри пилулите за медицински абортус, кои може да се нарачаат во аптеките.

Претседателката на хрватската аптекарска комора, Ана Солдо, за порталот „Индекс“ потврдила дека ХАЛМЕД на 15 јануари годинава издала решение на пазарот да се пушти лекот Mifegyne 200.

„Лекот се издава со рецепт во аптеките. Веќе е достапен, така што секоја аптека може да го набави во рок од 24 или 48 часа“, изјавила Солдо, а пренесува „Танјуг“.

Солдо порачала и дека комората  им препорачала на сите аптеки во Хрватска доколку имаат вработено лице кое се повикува на совеста и одбива да го издаде лекот на пациентката, работодавачот е должен да го обезбеди лекот, така што во смената истовремено ќе има и работник кој не би имал проблеми повикувајќи се на својата совест.

„Работодавачот мора итно да обезбеди терапијата за секоја пациентка“, изјавила Солдо, наведувајќи дека аптеките ги немаат на лагер пилулите за абортус, но може да ги нарачаат, така што пациентките од Загреб би ги добиле истиот ден, а надвор од Загреб за 48 часа.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што нагласи, половина свет смета дека границите се како до сега, а другата половина не се согласува со тоа.

„Важно за иднината е да го направиме тоа и тоа да се знае, како што е важно да научиме да живееме едни покрај други, а да не се тепаме“, рече Вучиќ.

Тој нагласи дека Србија е притисната од различни страни по прашањето за Косово и Метохија, но дека успева да „чекори по жица“.

Верувам дека и во Србија и во светот, рече српскиот претседател, ќе има доволно ум за да се разбере дека тоа е во интерес и за Србите и за Албанците.

Лидерите на опозициската коалиција „Сојуз за Србија“ (СЗС) во која учествуваат десет политички партии и движења, вчера со своите приврзаници ги блокираа сите влезови на зградата на Претседателството барајќи заминување на актуелната власт, односно итна смена на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ и претседателката на народното собрание и одржување слободни избори на сите нивоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет1 час

Еден загинат и повеќе повредени во пукање во трамвај во Холандија, напаѓачот е во бегство

Најмалку едно лице загина, а повеќе се повредени откако маж почнал да пука во трамвај во холандскиот град Утрехт, објави...

Свет2 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија3 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија4 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ4 часа

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет5 часа

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион6 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет6 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион18 часа

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 201919 часа

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет20 часа

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 201921 час

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток24 часа

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија1 ден

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион1 ден

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Топ1 ден

Петмина млади повредени во тешка сообраќајка на влезот на Скопје

На влезот од Скопје, поточно на булеварот „Александар Македонски“, во вечерните часови на 16 март се случила сообраќајна незгода меѓу...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски барал да му биде укинат притворот

Експремиерот Никола Груевски, бегалецот во Будимпешта, преку неговите адвокати изминатите 4 месеци го затрупал Апелацискиот суд во Скопје со жалби...

Свет1 ден

Почина 50 жртва во Нов Зеланд, од „Фејсбук“ отстраниле милион и пол снимки од нападот на џамиите

Комесарот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш, соопшти дека починала и 50-та жртва од нападот врз две џамии во...

Регион2 дена

(Видео) Почит кон загинатите во нападот: Стариот мост во Мостар осветлен во боите на Нов Зеланд

Во организација на Центарот за мир и мултиетничка соработка, вечерва Стариот мост во Мостар е осветлен со боите на знамето...

Досие