Контакт

Регион

Хил: Србија во Охрид ја прифати својата европска иднина и планот да стигне таму

Објавено пред

Амбасадорот на САД во Белград Кристофер Хил денеска изјави дека на средбата во Охрид Србија ја прифатила својата европска иднина и јасен план како да стигне до таму.

dobivaj vesti na viber

Хил на својот Твитер профил напиша дека одлуката бара мудрост, интегритет и храброст.

„Има уште многу работа да се направи, а САД ќе бидат со вас на секој чекор од патот“, пишува Хил.

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Џозеф Борел, синоќа во Охрид, по средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти, изјави дека двете страни постигнале договор за имплементацискиот анекс на Договорот за патот кон нормализација на односите.

„Конечно, по 12 часа имаме договор како да го спроведеме договорот што Србија и Косово го постигнаа на 27 февруари во Брисел“, изјави Борел за новинарите во Охрид,пренесе Нова.рс.

Регион

Куче влегло во основно училиште и каснало три деца во Белград

Објавено пред

Денеска во попладневната смена, за време на долгиот одмор, во основното училиште „Франс Прешерн“, Белград, куче влегло во училишната зграда и каснало три деца.

dobivaj vesti na viber

Според изворот на Нова.рс, децата плачеле, а итната помош веднаш излегла на местото на инцидентот за да им пружи лекарска помош на децата.

Кучето наводно влегло во зградата за време на големиот одмор, некои деца го хранеле, а тоа наеднаш почнало да ги гризе. Соговорниците на порталот додаваат дека родителите се бесни, а посочуваат дека во ова училиште нема ниту училишен полицаец.

Неодамна слично нешто се случи во основното училиште „Бранко Ќопиќ“ во Видиковац, на часот по физичко, кога момче беше каснато од неколку кучиња скитници.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија се бара забрана за мобилни телефони во училниците: ќе се избегне навиката „да снимаат се и сешто“

Објавено пред

Форумот на средните стручни училишта ја изрази својата загриженост бидејќи образовните институции во Србија не покренале кампања за забрана на мобилни телефони во училиштата и апелираа таа да се спроведе што поскоро.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението, тој форум потсети дека работната група на Министерството за образование за спречување на насилството во декември 2022 година им препорача на училиштата да ја започнат кампањата „Стоп за мобилните телефони“ и самоиницијативно да одлучат за тоа.

„Три месеци по усвојувањето на оваа препорака имаме сознанија дека дури сега првото училиште во Нови Сад донесе одлука за забрана за користење на мобилни телефони во училиштата“, се додава во соопштението на Форумот на средните стручни училишта.

Во соопштението беше посочено дека забраната за користење на мобилни телефони ќе влијае на концентрацијата на учениците, а ќе се избегне лошата навика на студентите „да снимаат се и сешто“ и да ја прикачуваат на социјалните мрежи.

Тие оценија дека во случај на ваква забрана секако ќе се подобри учењето и работата на час, а со тоа и дисциплината на учениците и изразија уверување дека тоа ќе влијае и на намалување на насилството во училиштата.

„Затоа апелираме до сите чинители во образованието, вклучително и синдикатите, да ги посетат училишните власти и да им ги претстават придобивките од забраната за мобилни телефони во училниците“, додаваат од форумот.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсени осомничените за нападот на албанската телевизија кои со „Калашников“ убиле работник

Објавено пред

Албанската полиција приведе две лица осомничени за поврзаност со вооружениот напад на зградата на телевизијата Топ чанел во кој беше убиен 60-годишен чувар. Во прилогот на ТВ Клан се наведува дека двајцата осомничени се уапсени во Валона и дека по потекло се од Скадар, пренесува Репортерс.

dobivaj vesti na viber

„Истрагата продолжува во врска со осомничените кои би можеле да бидат вмешани во смртоносниот напад на ТВ Топ каналот. Две лица приведени во раните утрински часови во Валона се по потекло од Скадар. Во близина на зградат,  за жал, животот го загуби и 60-годишниот обезбедувач Пал Коља“, се вели во соопштението на албанската полиција.

Албанските медиуми претходно денеска објавија дека набргу по нападот, кој се случил час по полноќ, на блискиот автопат било пронајдено опожарено возило „ренџ ровер“, за кое постои сомневање дека било употребено за напад на просториите на Топ чанел.

Порталот „Албанска пошта“ објави дека постојат претпоставки дека во запаленото возило била и автоматската пушка „Калашников“ што била употребена во нападот.

Засега не е познат мотивот за нападот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ13 часа

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија14 часа

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...

Македонија17 часа

Во дворот со тунел во „Идризово“ шетале борци повратници, суспендирани полицајци нема – одговорност се утврдува

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца...

Македонија19 часа

Османи – Џачка: Заедно одевме рака под рака, така и ќе продолжиме – 2030 реална можност Македонија и Албанија да станат членки на ЕУ

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на средба со шефицата на дипломатијата на Албанија, Олта Џачка, истакна дека биле...

Македонија19 часа

(Видео) Уште 10 чекори до можна екстрадиција на осудените за „Диво Насеље“ во Косово, Лога не кажува дали Македонија ќе дозволи

Најмалку 10 чекори ја делат кумановската група осудена за настаните во Диво Насеље до екстрадиција во Косово, каде што бараат...

Македонија20 часа

(Видео) Лазаров и Латас влегоа во судница, но се одложи рочиштето, каде што им се суди бидејќи промовирале насилство кон жени

Јутуберот Стефан Лазаров и новинарот Драган Павловиќ-Латас седнаа на обвинителна клупа поради интервјуто преку кое, според Обвинителството, се промовирало насилство...

Македонија20 часа

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Да се биде подготвен да се брани безбедноста, значи да се чува мирот. Затоа, НАТО е меѓународна безбедносна организација и...

Економија21 час

Директорката на ММФ со мрачни прогнози за светската економија: „Ризикот е голем, сè е на стаклени нозе“

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупреди дека глобалната економија се соочува со ризици за финансиската стабилност...

Македонија21 час

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија...

Македонија22 часа

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот „Вардар“ – „Пелистер“ во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“, каде што имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу...

Свет22 часа

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост во цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа22 часа

(Видео) Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка – телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет23 часа

Драматична сцена во авион во САД: патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откога сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет23 часа

Хаос на улиците во Израел: демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел, Исак Херцог, ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството по...

Свет23 часа

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансира две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров,...

Домашен1 ден

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија1 ден

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт2 дена

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет2 дена

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион2 дена

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...