Контакт

Регион

Холандските пратеници бараат воведување визи за Албанците

Објавено пред

Четири холандски пратеници иницираa да се укине привремениот безвизен режим на патувања за албанските граѓани во Шенген-зоната, како дел од борбата против организираниот криминал.

Предлогот беше усвоен од страна на Парламентот на Холандија на 11 април, по што холандската влада ќе побара од Европската комисија да ја поведе постапката „вонредна сопирачка”, што овозможува суспензија на безвизниот режим, пренесува сајтот Шенген виза (sćengenvisainfo.com).

За време на дебатата во парламентот пратениците рекоа дека има зголемување на криминалните активности на албанската мафија во Холандија и дека овие криминални организации ја злоупотребуваат можноста да патуваат во Европа без визи.

Мерката „вонредна сопирачка“ се предвидува со Регулативата ЕК 1289/2013 и дозволува суспензија на безвизниот режим за државјаните од третите земји во одредени околности кои се сметаат за „вонредни ситуации“ и може да биде воведена со мнозинство гласови од членовите на Европската комисијата.

Во јануари 2018 година, Франција се закани дека ќе воведе визен режим за Албанците, откако во 2017 година примила 7.630 барања за азил од Албанците.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Нови 74 заболени и двајца починати од коронавирус во Грција

Објавено пред

Во Грција се пријавени два смртни случаја и 74 нови заразени со коронавирус во последните 24 часа, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Со ова вкупниот број на заболени во Грција се зголеми на 966, а бројот на починати достигна 28, пренесува АНА.

Меѓу починатите се 23 мажи и пет жени на просечна возраст од 73 години, а повеќето од нив имале и други здравствени проблеми.

Досега 52 пациенти се пуштени од болница, а 13.477 се тестирани.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 71 нов случај на коронавирус, досега починаа 8 лица

Објавено пред

Во Србија во изминатите 24 часа 71 лице се позитивни на коронавирусот, со што вкупниот број заразени се искачи на 528 лица.

Во земјата вкупно 45 лица се водат како тешки случаи и се ставени на респиратор, а 42 лица се отпуштени од болниците, кога вторпат се тестирале на коронавирусот и нивниот тест бил негативен.

Денеска почина уште едно лице, со што бројот на починати во земјата се искачи на 8 лица.

Во Србија коронавирусот е регистриран во 35 града, а најмногу заболени има во Белград.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Албанија само еден член од семејството ќе може да пазари со посебна дозвола, сите пензионери во карантин

Објавено пред

Од понеделник со специјална дозвола, само еден член од семејството ќе може да излегува по еден нас со цел да ги набави потребните продукти, одлучи владата во Албанија.

Истовремено, се воведува и целосен карантин за пензионерите и повозрасните лица.

Премиерот Еди Рама соопшти дека освен оние што мора да одат на работа, од понеделник никој нема да излегува од дома и да пазари без дозвола, која ќе се добива по електронски пат. Тој рече дека пензионерите што ќе аплицираат ќе бидат одбиени бидејќи се најзагрозена категорија.

Во Албанија досега од коронавирус заразени се 186 лица, 31 е излекуван, а 8 починати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Влада: Граѓаните сместени во државните карантини не се закана за никого

Владата апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани...

Македонија2 часа

Летното сметање на времето почнува од 2 часот по полноќ

Летното сметање на времето ќе почне в недела, на 29 март, во 2 часот наутро, со тоа што часовникот ќе...

Македонија2 часа

Забрана за движење за викенд за сите граѓани од 16 до 5 часот

Со одлука на Владата од денеска за време на викендите се забранува движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 часа

Од скопските општини најмногу заболени има во Карпош

Во Скопје најголем број заболени со коронавирус се пријавени во десет општини, од кои најмногу во  Карпош – 27, потоа...

Македонија19 часа

И официјално станавме 30-та членка на НАТО, македонското знаме во понеделник ќе биде подигнато во Брисел

Денеска, преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон, во Стејт департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон...

Македонија21 час

Седум пациенти на Клиниката за инфективни болести се во потешка состојба

Седум лица заболени од коронавирус кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Скопје се во потешка состојба, соопшти...

Македонија21 час

Симптоми на коронавирус забележани кај вработен на Кардиологија

Вработен на Клиниката за кардиологија пројавил симптоми на коронавирус, информираше на попладневната прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче. Вработениот немал...

Македонија22 часа

Тестирани 18 вработени во Заводот за рехабилитација – Козле, откако пациент заболи од коронавирус

Се чекаат резултати од 18 тестови направени од вработените во Заводот за рехабилитација во Козле. Таму сè уште течат и...

Свет22 часа

Како ќе заврши коронавирусот – руски епидемиолог објави три сценарија

Кинезите за сузбивање на коронавирусот презедоа мерки без преседан и организираа карантин каков што досега не е виден во историјата...

Македонија23 часа

Вработен во ЈСП позитивен на коронавирус

Во ЈСП-Скопје има едно лице позитивно на Ковид-19, кое навремено било хоспитализирано, велат од Јавното сообраќајно претпријатие. Оттука нагласуваат дека...

Македонија23 часа

Регистрирани 18 нови случаи на заразени од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив,...

Свет24 часа

(Видео) Британскиот премиер, Борис Џонсон, позитивен на коронавирус

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, е заболен од коронавирус и се наоѓа во самоизолација, но сè уште ќе ја...

Свет1 ден

Лекари во Вухан тврдат дека од 3 до 10 отсто од излекуваните повторно се позитивни на коронавирусот

Од 3 до 10 проценти од пациентите со Ковид-19 повторно биле позитивни на коронавирусот откако биле излекувани и отпуштени од...

Свет1 ден

Вчерашниот ден најсмртоносен од почетокот на пандемијата

Бројот на заразени со коронавирусот во 202 земји и територии ширум светот вчера надмина половина милион, при што САД ја...

Свет1 ден

Во САД најмногу заболени од коронавирус во светот

Во САД бројот на потврдени случаи на коронавирус се искачи на 85.612, што е најголем број отколку во која било...

Свет1 ден

Во Италија за 24 часа починале 712 лица, голем пораст на новозаболени со коронавирус

Италијанскиот северен регион Пијемонт соопшти дека 50 лица во тој регион починале од коронавирус во изминатите 24 часа, број кој...

Свет1 ден

Јужна Кореја: 96-годишна жена е најстарата пациентка во земјата излекувана од коронавирус

Деведесет и шестгодишна жена во Јужна Кореја стана најстариот пациент во земјата што целосно закрепна од новиот коронавирус, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

Европските лидери ја потврдија одлуката за отворање преговори со Скопје и Тирана

Европските лидери синоќа ја потврдија одлуката на министрите за отворање пристапни преговори со Северна Македонија, објави министерот за надворешни работи,...

Свет2 дена

Бројката на заразени од коронавирус во светот надмина половина милион

Повеќе од половина милион случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во светот до денеска. Според Worldometers.com, до објавувањето на...

Свет2 дена

Најстариот пациент во Италија го победи коронавирусот

Еден од најстарите пациенти во Италија заразен со коронавирус, маж на возраст од 101 година, се излекува од вирусот, објавија...

Досие