Контакт

Регион

Хрватската агенција за заштита на податоци предупредува за лажни наградни игри на „Фејсбук“

Објавено пред

Хрватската агенција за заштита на лични податоци ги предупреди граѓаните да не наседнуваат на измами на „Фејсбук“, каде што се објавуваат лажни наградни игри кои бараат од корисниците да ги фотографираат нивните лични документи и да остават лични податоци.

Во текот на август биле забележани голем број претставки на граѓани кои биле измамени да ги дадат своите лични податоци на „Фејсбук“ и наседнале на лажните наградни игри на страниците Арена Центар Загреб, Westgate Shopping City, City Centаr one, Конзум, Huawei, INA Gas station и Лукоил.

Агенцијата ги советува граѓаните пред да ги достават своите лични податоци најпрво да ја проверат веродостојноста на страниците на социјалните мрежи, како и веродостојноста на наградните игри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Ципрас до граѓаните: Дознајте ја вистината за преспанскиот договор

Објавено пред

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, објави видеопорака до граѓаните во Грција, во која истакнува дека дошло време да се изнесат фактите за преспанскиот договор и да се дознае вистината.

„Со преспанскиот договор ја штитиме нашата Македонија. Го надминуваме стравот и го отвораме патот кон мирот и економскиот раст“, вели Ципрас во видеообраќање со наслов „Вистината за преспанскиот договор“.

Овој договор, нагласува Ципрас, е камен-темелник за балканското регионално пријателство, соработка и братството на народите, пренесе грчката новинска агенција АНА.

„Нашите соседи го разликуваат својот идентитет, признаваат дека нивниот јазик е словенски и дека нивната култура на ниту еден начин не е поврзана со древното грчко наследство. Преку преспанскиот договор го признаваме државјанството, а не етничките групи. Нема да има иредентистички алузии во нивните учебници. Тие ги менуваат имињата на спомениците, инфстраструктурата и јавниот простор“, рече Ципрас.

Видеопораката вклучува и инсерти од потпишувањето на договорот помеѓу Грција и Македонија. Договорот, кој се очекува в четврток да биде ратификуван и во грчкиот парламент, предвидува преименување на нашата земја во Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Регион

Обвинение против Британец и грчки војник за шпионажа во Грција

Објавено пред

Грчките власти поведоа обвинение за шпионажа против британски државјанин кој работи во хуманитарна организација за давање помош на бегалците и против грчки војник, кои беа уапсени во неделата во воено подрачје на границата со Турција.

Полицијата првично побара двајцата мажи на возраст од 25 и 29 години да се соочат со полесни обвинувања за влез во ограничено воено подрачје без дозвола, потсетува АП.

Меѓутоа, обвинителот во североисточниот град Орестијада ги обвини денеска за шпионажа бидејќи кај уапсените биле пронајдени фотографии на воени објекти во пограничното подрачје кај реката Марица.

Војникот служел во пограничната област и не бил на должност за време на апсењето.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Баша треба да му плати 400 евра на социјалистички пратеник за навреда

Објавено пред

Лидерот на Демократската партија, која е главна опозициска партија во Албанија, Љуљзим Баша, денеска, пред судот во Тирана, доби глоба од 400 евра поради клевета изнесена врз пратеник на владејачката Социјалистичка партија.

Кривичната пријава против Баша ја поднесе шефот на пратеничката група на социјалистите, Таулант Бала, кога Баша го обвини дека е поврзан со шверц на 3,4 милиони евра, кои албанската полиција ги откри во автомобили што минатото лето пристигна во албанскиот пристанишен град Драч. Според обвинувањата на Баша, парите наводно припаѓале на шверцери на дрога.

Адвокатот на Баша најави дека ќе ја обжали одлуката на судот.

Борбата против шверцувањето дрога, организираниот криминал и корупцијата остануваат предизвик за Албанија, која настојува годинава да ги почне преговорите за членство со ЕУ, наведе АП.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет33 минути

(Видео) Најмалку 14 лица загинаа во пожарот кај Керчскиот теснец

Во пожарот кој зафати два брода кои пловеле под знамето на Танзанија кај Керчскиот теснец, во Црното море, загинаа најмалку...

Македонија1 час

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија12 часа

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија14 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија16 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија17 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија17 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија17 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија19 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија20 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија20 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести22 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија22 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет22 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија23 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион24 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет1 ден

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Досие